Czy wiesz, że wystrój sypialni ma wpływ na jakość Twojego snu? Jeśli chcesz się zdrowo wysypiać, zadbaj nie tylko o wygodne łóżko. Postaw także na rośliny doniczkowe. Oto kwiaty do sypialni, dzięki którym twój sen będzie zdrowszy.
Miękkie poduchy, wygodne łóżko i ciepła kołdra – brzmi jak idealna recepta na błogi sen? Niekoniecznie. O tym, czy dobrze śpisz decyduje także jakość powietrza w sypialni. Świeże powietrze zapewnisz sobie dzięki roślinom. Jak to działa? Rośliny doniczkowe pochłaniają szkodliwe związki w oraz wiążą je do postaci obojętnej. Robią to zarówno za pomocą swoich zielonych części, jak i mikroflory naturalnie występującej w glebie. To swoisty system obronny roślin, który sprawia, że mogą przetrwać w niesprzyjającym otoczeniu. Na tym jednak nie kończą się dobroczynne właściwości kwiatów. Oto krótki przegląd roślin doniczkowych, dzięki którym będziesz spać jak suseł.
To roślina o ciemnozielonych lancetowatych liściach i pięknie uformowanych białych kwiatach. Skrzydłokwiat nie tylko świetnie wygląda, ale wyróżnia się też zdolnością do oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków, takich jak benzen i formaldehyd. Przykładowo benzen, który znajdziemy w składzie wielu materiałów wykończeniowych, jest silnie trujący i może mieć właściwości rakotwórcze. Skrzydłokwiat poleca się umieścić w pomieszczeniu zaraz po jego urządzeniu lub po zakończonym remoncie. Wtedy to bowiem w największym stopniu w powietrzu mogą unosić się szkodliwe związki w tym pochodne benzenu, wchodzące w skład farb i klejów. Skrzydłokwiat skutecznie usunie te zanieczyszczenia i dlatego właśnie powinien być jedną z tych roślin do sypialni, które jako pierwsze się tam pojawią.
Uprawa skrzydłokwiatu jest bardzo prosta – do prawidłowego wzrostu wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz regularnego podlewania. Dzięki temu jest to jedna z roślin do sypialni, z którą poradzi sobie nawet osoba rozpoczynająca swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych.
Bluszcz pospolity to kolejna spośród roślin filtrujących powietrze, która będzie stała na straży twojego dobrego snu. Podobnie, jak skrzydłokwiat, bluszcz pobiera i wiąże szkodliwy formaldehyd. Związek ten znajduje się np. w klejach stosowanych w przemyśle meblarskim i włókienniczym. Jest silnie trujący i z czasem może się ulatniać w pomieszczeniu.
Zielony filtr w postaci bluszczu to jedna z roślin, której uprawa wymaga jednak wprawnej ręki. Wbrew obiegowej opinii pielęgnacja bluszczu nie jest prosta – potrzebuje on zacienionego stanowiska oraz utrzymywania stałej wilgotności podłoża. To właśnie ten ostatni aspekt przysparza sporo kłopotu, ponieważ łatwo można przesadzić z podlewaniem. To z kolei jest przyczyną występowania szarej pleśni, czyli jednej z najczęstszych chorób roślin doniczkowych. Dobrym sposobem na zapewnienie właściwego poziomu wilgotności jest wetknięcie do ziemi doniczkowej specjalnego sączka z wodą. Ciecz będzie powoli przesączać się do podłoża i w ten sposób unikniesz zbyt intensywnego podlewania rośliny.
To jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych stosowanych do dekoracji domów i mieszkań. Dracena odwrócona charakteryzuje się długimi, ciemnozielonymi liśćmi z jasną obwódką. Radzi sobie znakomicie z oczyszczaniem powietrza z pochodnych benzenu. Zwykle jej pielęgnacja jest bezproblemowa, musisz jednak pamiętać, że dracena wywodzi się z lasów tropikalnych, dlatego w jej uprawie ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności i nasłonecznienia.
Ta odmiana paprotki jest kolejnym z kwiatów, które znajdują się w czołówce roślin do sypialni o dobroczynnym wpływie na jakość powietrza. Paprotka zmniejszy stężenie szkodliwych związków w powietrzu oraz ograniczy promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne np. telewizor. Paproć umożliwia jednak przede wszystkim utrzymanie w pomieszczeniu właściwego poziomu wilgotności (powinien on wynosić do 60%). Nadziemne części roślin oddają parę wodną, dlatego paproć należy do grona roślin, które pozwolą utrzymać w pomieszczeniu przyjazny mikroklimat.
Paprotka powinna być uprawiana w częściowo zacienionym miejscu, a do bujnego wzrostu potrzebuje stałego poziomu wilgotności oraz zraszania liści.
Poszukując roślin doniczkowych do sypialni nie można zapominać także o walorach zapachowych. Geranium to roślina o ciekawie ukształtowanych liściach pokrytych drobnymi włoskami. To właśnie za ich sprawą geranium wydziela olejki eteryczne, które mają delikatny, lekko cytrusowy i świeży zapach. Dodatkowo kwiat dobrze wpływa na poziom wilgotności powietrza, a inhalacja przygotowana za pomocą liści geranium ma działanie uspokajające i nasenne. Pięknie pachnące ozdoby sypialni w postaci geranium, z pewnością poprawią jakość twojego snu.
Roślina rośnie znakomicie na słonecznych stanowiskach i lubi regularne podlewanie. Aby kwiat uzyskał efektowny pokrój, należy przycinać jego pędy.
Jakie rośliny do sypialni warto jeszcze wybrać? Spośród kwiatów ozdobnych możesz wykorzystać jeszcze aloes o właściwościach nawilżających powietrze. Ponadto w celu dokładniejszego usunięcia szkodliwych związków z powietrza w zastosuj szeflerę, zielistkę, daktylowiec kanaryjski lub różne odmiany fikusów. Rośliny doniczkowe dodadzą aranżacji wnętrza świeżości i sprawią, że stanie się idealnym miejscem do wypoczynku. Teraz już wiesz, że rośliny do sypialni są obowiązkowym elementem wystroju, podobnie jak wygodne łóżko.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Patrycja Kielin