Data modyfikacji:

Łazienka- styl prowansalski czy łazienka nowoczesna?

Łazienka to pomieszczenie niezwykle ważne, to w niej relaksujemy się po całym dniu i uciekamy od codziennych obowiązków. Każdy z nas po powrocie do domu po ciężkim dniu marzy o długiej  kąpieli z dużą ilością piany. To właśnie dlatego wybór naszej łazienki jest tak ważny i warto dobrze go przemyśleć. Jeśli jesteś właśnie w trakcie planowania jej wystroju, na pewno mierzysz się z trudem wyboru- czy wybrać łazienkę nowoczesną czy łazienkę w stylu prowansalskim?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych, wszystko to zależy przede wszystkim od naszych upodobań, a także wielkości pomieszczenia. Musimy zdać sobie sprawę, że jeden i drugi styl ma swoje wady i zalety jak również zalecenia i ograniczenia. Jeden i drugi może prezentować się wspaniale, ale decyzja powinna być dobrze przemyślana. Jest kilka rzeczy, które powinniśmy rozważyć. Jest to między innymi wystrój pozostałej części mieszkania, ilość miejsca, jaką dysponujemy w łazience, a także indywidualny gust i upodobania.

Łazienka nowoczesna- dla kogo?

Jeśli dysponujesz niezbyt obszerną łazienką, nie warto angażować się w ekstrawagancki wystrój i wymyślać nie wiadomo czego, ponieważ wymaga on zazwyczaj przestrzeni do np. wanny wolnostojącej lub innych dużych elementów dekoracyjnych. Dla osób, które nie posiadają zbyt obszernej łazienki lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie niezobowiązujących elementów i wybrać łazienkę nowoczesną.

Jednym z najczęstszych elementów tego stylu będzie wykorzystanie kabiny prysznicowej zamiast wanny. Główną przyczyną jest optymalizacja przestrzeni, oprócz tego takie rozwiązanie doda naszej łazience elegancji i szyku, na czym nam zależy. Najlepiej w tym wypadku wybrać kabinę bezramową, ponieważ to zapewni nam jeszcze więcej miejsca w naszej nowej łazience nowoczesnej.

Wiele osób twierdzi, że największym problemem z łazienką to znalezienie i dopasowanie do niej mebli, główną zagwostką jest wybór pomiędzy meblami typu szafka a małą komodą z lustrem, a kiedy już problem  z wyborem zostanie rozwiązany to pojawia się nowy temat, a mianowicie brak w nich funkcjonalności. Jeśli jednak przyjrzymy się temu, zobaczymy, że tak naprawdę każda szafka ma jakieś półki, które można spokojnie wykorzystać, a ponadto dodają one uroku.

Innym powodem do którego zachęca nas łazienka nowoczesna jest fakt, że daje nam ona większą swobodę w doborze koloru i stylu poszczególnych elementów wystroju. Umożliwia nam w większym stopniu korzystać z ciekawych pomysłów, własnej kreatywności, a co za tym idzie, również dodać trochę swojej osobowości w wystrój łazienki.

 steamshowerdealer.com

Łazienka w stylu prowansalskim- czyli prowansja w Twoim domu

Styl prowansalski jest bardziej restrykcyjny i bezpieczny, jeśli chodzi o wybór poszczególnych elementów. Delikatne kolory, kwieciste dekoracje, naturalne materiały i meble z duszą to główne części prowansalskich wnętrz.

Barwy, które powinny znaleźć się na ścianach Twojej łazienki, to przede wszystkim kolor biały, popielaty i kremowy z domieszką jasnego i pastelowego różu lub fioletu. Dzięki nim wnętrze będzie wydawać się większe, a jednocześnie stanie się bardziej przytulne i relaksujące. W łazience w stylu prowansalskim na pewno nie można pominąć naturalnego drewna.

W przypadku ścian, najczęściej przyjmuje ono formę boazerii. Najważniejsze jest jednak, aby drewniana była większość wyposażenia – między innymi duże lustro. Najbardziej charakterystycznymi dodatkami do łazienki w stylu prowansalskim są stare, drewniane komody, fotele, toaletki, a także kwiaty.

steamshowerdealer.com

Połączenie dwóch styli- nowoczesna prowansja.

Łazienki w stylu prowansalskim są coraz częściej wyposażane w nowoczesne akcesoria, które mogłyby znaleźć się w łazienkach w stylu skandynawskim czy glamour. Coraz częściej wychodzi się poza schemat i wybiera delikatne kolory z drewnianymi meblami i unowocześnione dodatki. Taka opcja będzie idealna dla osób, które nie do końca przekonane są tylko do jednego stylu.

A Ty który typ łazienki wybierasz? Bardziej przypadła Ci do gustu łazienka nowoczesna czy łazienka w stylu prowansalskim? A może wybierasz opcję numer 3, podziel się z nami swoją opinią.

Przeczytaj więcej o łazienkach.

Autor: Patrycja Kielin