Data modyfikacji:

5 sposobów na świąteczne ozdoby w bardzo małym mieszkaniu

Masz małe mieszkanie i trudno ci wygospodarować miejsce nawet dla świątecznej choinki? Nic straconego. Nie musisz rezygnować z bożonarodzeniowych ozdób nawet, jeśli metraż twojego mieszkania nie pozostawia ci zbyt wiele pola do manewru. Oto kilka skutecznych sposobów na świąteczne udekorowanie naprawdę małego mieszkania.

Dekoracyjne szaleństwo trwa w najlepsze. Wieszamy już pierwsze ozdoby bożonarodzeniowe i powoli przymierzamy się do przystrojenia świątecznego drzewka. A co jeśli w maleńkim mieszkaniu nie sposób wcisnąć nawet tradycyjnej choinki? W takim przypadku musisz być sprytniejszy niż niewielki metraż. Bo ozdoby świąteczne możesz wcisnąć nawet tam, gdzie wydawać by się mogło, że już nic się nie zmieści. Wystarczy kilka wnętrzarskich tików.

Co w małym mieszkaniu zamiast choinki?

Nawet naprawdę niewielkie bożonarodzeniowe drzewko zajmuje trochę miejsca. Aby postawić choinkę w domu, trzeba dla niej wygospodarować skrawek podłogi. A co jeśli tego skrawka brakuje lub poświęcenie go, będzie równać się z zaburzeniem ciągu komunikacyjnego lub ograniczeniem swobody korzystania z pomieszczenia?

Zamiast tradycyjnej choinki – czy to sztucznej, czy naturalnej – możesz postawić na świąteczną wiązankę gałązek. Wykonasz z niej ozdobę świąteczną, która w pewnym stopniu zastąpi choinkę. Wystarczy, że wiązankę umieścisz w wazonie i przyozdobisz ją lampkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. Innym sposobem na choinkę w wersji mini jest po prostu drzewko iglaste w doniczce. Po zakończonym sezonie świątecznym wyniesiesz je na balkon.

Swoją choinkę w wersji mini możesz ustawić na podłodze, ale równie dobrym rozwiązaniem będzie, jeśli znajdziesz dla niej miejsce na stole czy nawet na blacie kuchennym. W ten sposób nie ograniczysz bezcennej przestrzeni w mieszkaniu.

Udekoruj świątecznie meble

Gdzie jeszcze wcisnąć choćby odrobinę świątecznych dekoracji, podczas gdy w ciasnej przestrzeni nic więcej już się nie zmieści? Wykorzystaj to co masz, czyli ozdób meble. Pokrowce na krzesła lub po prostu szafy zdobione świątecznymi motywami to łatwy i efektowny sposób, aby dodać odrobinę świątecznego klimatu do wystroju wnętrza. Zamiast tego na krzesłach możesz poukładać po prostu poduszki ze świątecznymi poszewkami.

Shelfie, czyli świąteczna aranżacja półek

Nie wiesz co to jest „shelfie”? Wpisz to słowo wraz z hasztagiem w wyszukiwarkę Instagrama. W efekcie zobaczysz tysiące zdjęć przedstawiających efektowną aranżację półek. To nic innego, jak odpowiedź wielbicieli aranżacji wnętrz na wszechobecne selfie. Jak się już zapewne domyślasz, poszukując miejsca na świąteczne dekoracje w swoim niewielkim mieszkaniu, zrób sobie swoje własne świąteczne shelfie.

Na półkach z książkami, porcelaną czy czymkolwiek co na nich eksponujesz, ułóż ozdoby bożonarodzeniowe. Mogą to być figurki, papierowe gwiazdy, lampki czy jakakolwiek inna dekoracja świąteczna. Efekt z pewnością będzie znakomity.

Dekoracje bożonarodzeniowe na ścianie

W naprawdę niewielkim mieszkaniu każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, dlatego dołożenie jakiejkolwiek dekoracji stojącej na podłodze, może mieć opłakane skutki. Ale co ze ścianami? Te płaszczyzny świetnie nadają się do wykonania najróżniejszych ozdób bożonarodzeniowych. Jakie dekoracje świąteczne przytwierdzić na ścianie?

Zacznij od szalenie modnych girland. Postaw zarówno na te świetlne, jak i papierowe czy te imitujące gałązki iglaste. Możesz je ciekawie podwiesić i stworzyć bożonarodzeniową kompozycję. Na ścianie możesz zawiesić też niewielką konstrukcję z gałązek lub desek przypominające choinkę, dodać do tego lampki i różnego rodzaju dekoracje, które odwołują się do świątecznej symboliki.

Jeśli nie chcesz, aby dekoracje świąteczne uszkodziły powierzchnię ściany, możesz je zamontować w bezinwazyjny sposób. Wystarczy, że zastosujesz specjalne haczyki i uchwyty, które przytwierdza się do ściany za pomocą taśmy dwustronnej. Gdy będziesz chciał zdjąć ozdoby bożonarodzeniowe, wystarczy je odkleić i już.

Zaprzyjaźnij się z farbą tablicową

Farba tablicowa jest wnętrzarskim hitem już od kilku sezonów. Świetnie sprawdza się w aranżacji różnych wnętrz i można nią malować praktycznie wszystko – ściany, drzwi, meble, doniczki, porcelanę – co tylko dusza zapragnie. Farba tablicowa świetnie sprawdzi się zatem w dekoracji świątecznej twojego mieszkania.

Pomaluj nią fragment ściany. Nie musisz wybierać kredówki w najpopularniejszych odcieniach, czyli czarnym czy kolorze butelkowej zieleni. Dobierz barwę, która będzie się komponować z wystrojem twojego mieszkania. Wygospodaruj zatem kawałek ściany w kuchni czy pokoju dziennym, a następnie kreda w dłoń i rysuj choinki, bombki, bałwanki. W efekcie uzyskasz zabawne dekoracje świąteczne, a po Bożym Narodzeniu, fragment ściany pomalowany farbą tablicową może ci służyć jako domowy kalendarz czy ścienny notatnik.

Jakie jeszcze ozdoby świąteczne sprawdzą się w maleńkim mieszkaniu? Stawiaj na świeczki tealighty oraz małe stroiki z gałązek. Takie połączenie pozwoli ci uzyskać efektowne ozdoby bożonarodzeniowe stołu. Ponadto w roli dekoracji świątecznych mogą wystąpić domowe tekstylia. Zaopatrz się zatem w świąteczne poszewki na pościel i poduszki dekoracyjne, dobierz do tego obrus oraz zasłony. Ozdoby świąteczne w twoim domu nie muszą zabierać cennej przestrzeni, dlatego nawet jeśli mieszkasz w naprawdę małym wnętrzu, nie rezygnuj z tej wspaniałej świątecznej atmosfery.