Data modyfikacji:

6 rzeczy, jakich nie powinieneś przechowywać w łazience

Łazienka to dość specyficzne pomieszczenie. Jest tu zazwyczaj wilgotno, a temperatura jest wyższa, niż w innych częściach domu. Do tego bliskość toalety sprawia, że w łazience nie brakuje szkodliwych bakterii. W rezultacie okazuje się, że łazienka nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania niektórych rzeczy.

Ręczniki kąpielowe

RĘCZNIK, 83,66 ZŁ,

Jeśli ty również przechowujesz swoje ręczniki kąpielowe w łazience, czas to zmienić. Po pierwsze już po pierwszym użyciu ręczniki stają się siedliskiem bakterii. Jak podaje magazyn Focus na ręcznikach pozostają strzępki naskórka oraz resztki wydzielin ciała. Jeśli do tego zestawu dodasz fakt, że w łazienkach jest mokro oraz ciepło, w stwierdzeniu, że ręcznik zaczyna żyć swoim własnym życiem, nie ma cienia przesady. Zwłaszcza, jeśli w aranżacji łazienki uwzględniłeś zwykłe haczyki, na których suszysz ręczniki – zwinięty materiał wysycha bardzo długo, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Po drugie, jeśli zdarza ci się zapomnieć o opuszczaniu klapy sedesu podczas spuszczania wody, ręcznik może oberwać kolejną dawką bakterii i to tych raczej kiepskiej proweniencji. Otóż jak podaje Poradnik Zdrowie.pl podczas spuszczania wody jej cząsteczki są rozpryskiwane nawet na wysokość 1,5 metra. Wraz z wodą w pomieszczeniu unoszą się bakterie i osiadają na wszystkich łazienkowych sprzętach, w tym również na ręcznikach. Zatem jeśli nie chcesz wycierać twarzy i całego ciała tak upstrzonymi ręcznikami, znajdź dla nich inne miejsce.

Przeczytaj też: Higiena w łazience – 5 zasad, o których musisz pamiętać

Kosmetyki

Jak już ustaliliśmy w łazience panują specyficzne warunki – wilgoć i wyższa niż w innych pomieszczeniach temperatura. Takie otoczenie niestety nie jest sprzyjające dla twoich kosmetyków. Jak czytamy na stornach serwisu Poradnik Zdrowie.pl zarówno kolorowe kosmetyki, jak i te pielęgnacyjne są wrażliwe na działanie wymienionych wyżej czynników. Po pierwsze mazidła do makijażu mogą szybciej wysychać oraz tracić świeżość. Z kolei w przypadku kremów pielęgnacyjnych, trzymając je gdzieś na meblach łazienkowych ryzykujesz, że stracą one swoje właściwości pielęgnacyjne. Otóż takie substancje aktywne, jak retinol, witamina C czy różne kwasy należy przechowywać w miejscach, w których temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Przeczytaj też: Jak przechowywać kosmetyki?

Perfumy

W tym przypadku sprawa ma się bardzo podobnie, jak z kosmetykami. Jeśli jednak do wilgotności i wahań temperatur dodasz dużą ilość światła słonecznego, twoja łazienka stanie się zabójczym miejscem dla flakoników z perfumami. W rezultacie nie dość, że pachnąca esencja szybciej się ulotni, to jeszcze perfumy mogą się najzwyczajniej w świecie zepsuć. Znacznie lepszym miejscem do przechowywania perfum będzie np. sypialnia, ponieważ optymalna temperatura, jaka powinna panować w tym pomieszczeniu, wynosi około18 stopni Celsjusza.

Jeśli piękne flakoniki z perfumami były dotychczas ozdobą aranżacji łazienki musisz z niej zrezygnować. Umieść je w szufladzie lub szafce, co pozwoli dodatkowo uchronić je przed niekorzystnym wpływem światła dziennego.

Szczoteczki do zębów i przybory do makijażu

Trudno wyobrazić sobie, aby szczoteczki do zębów przechowywać w innym miejscu niż łazienka. Musisz jednak wiedzieć, że na pewno nie powinieneś ich umieszczać np. na meblach łazienkowych czy na półce. Jeśli szczoteczki będą przechowywane na wierzchu, istnieje bardzo duże ryzyko, że oberwą tymi samymi bakteriami, jakie osiadają również na ręcznikach. Pamiętasz przecież, że woda z sedesu podczas spłukiwania jest rozpylana na naprawdę dużą wysokość. Zatem jeśli twoja łazienka jest naprawdę mała, szczoteczki powinieneś umieścić w szafce.

Podobnie sprawa się ma z przyborami do makijażu. Jeśli na półkach i meblach łazienkowych w pomieszczeniu stoją zasobniki z pędzlami i innymi akcesoriami do malowania, to wyrządzasz sobie sporą krzywdę. Bakterie oraz kurz, które na nich osiadają, podczas malowania trafiają na skórę twarzy, a stąd już prosta droga do wyprysków i podrażnień. Dlatego lepiej jest umieścić akcesoria makijażowe w szafce w specjalnie do tego przeznaczonych zasobnikach i pudełkach.

Biżuteria

WANNY NAROŻNE, OD 279,00 ZŁ,

Zdarza ci się, że po ciężkim dniu przed kąpielą zrzucasz z siebie wszystkie ubrania i dodatki i zostawiasz je w łazience? Pewnie ten chwilowy nieład nie raz przeciągnął się do kilkudniowego nieporządku. Jeśli w ten sposób zostawiasz też swoją biżuterię, niestety narażasz ją na szwank. Biżuteria zwłaszcza ta srebrna, pod wpływem kontaktu z wilgotnym powietrzem, będzie ciemnieć. A to oznacza konieczność częstszego czyszczenia i polerowania twoich ulubionych kolczyków czy naszyjników, co z kolei może prowadzić do powstawania rys na ich powierzchni.

Leki

Pewnie każdy z nas kojarzy taki obrazek z amerykańskich filmów – Szafka z lustrem, za którym przechowywane są leki. Jeśli ty również poszedłeś za przykładem Amerykanów, lepiej szybko zmień ten nawyk. Otóż jak podaje serwis internetowy tygodnika Polityka, wilgoć i ciepło osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych i innych leków.

Jak to wygląda u ciebie? Przechowujesz rzeczy z tej listy w swojej łazience? Do tego zestawu warto dodać jeszcze maszynki do golenia zwłaszcza, jeśli przechowujesz je w pobliżu umywalki lub prysznica. Wilgoć sprawi, że ostrza prędzej czy później zardzewieją, dlatego maszynka powinna wylądować we wnętrzu mebli łazienkowych. Podobnie sprawa się ma z urządzeniami elektronicznymi.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny