Data modyfikacji:

6 wnętrzarskich mitów, które rujnują wystrój twojego mieszkania

Ciemne kolory tylko do dużych wnętrz lub bez architekta ani rusz – ty też słyszałeś te wnętrzarskie mity? Wokół stylizacji mieszkań narosło sporo tego typu przekonań. Na niektóre z nich można z lekceważeniem machnąć ręką, ale są też takie, których konsekwencją może być aranżacyjna nuda i kiepsko wystylizowane wnętrze. Poznaj zatem kilka wnętrzarskich mitów, które mogą zrujnować wystrój twojego mieszkania.

#1 Ładny wystrój wnętrz musi być drogi

Jeśli wciąż wierzysz, że wystylizowanie pięknego wnętrza wymaga zaangażowania bardzo dużych nakładów finansowych, to nic dziwnego, że ciągle nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego mieszkania. Fakt, w aranżacji wnętrz śmiało można mówić, że sky is the limit, ale zabawa trendami wcale nie musi zrujnować twojej kieszeni. Po pierwsze nawet najdroższe rozwiązania aranżacyjne mają swoje tańsze odpowiedniki. Wystarczy porównywać ceny i szukać adekwatnych dla siebie produktów. Po drugie, twoimi największymi sprzymierzeńcami w aranżacji wnętrz są dekoracje wnętrz, które wcale nie muszą być kosztowne.

Przykład? Domowe tekstylia jak poduszki dekoracyjne, koce czy narzuty, rośliny doniczkowe oraz plakaty. Do tego niskobudżetowego zestawu dekoracyjnego możesz dodać jeszcze różnego rodzaju kosze, wazony i ceramiczne ozdoby oraz wszelkie projekty rękodzielnicze, które wymagają przede wszystkim zaangażowania twoich własnych sił, a nie nakładów finansowych.

#2 Tylko jeden styl

Wnętrzarska zachowawczość to krótka droga do aranżacyjnej nudy. Naturalnie jeśli zdecydujesz się na jeden konkretny styl to pewnie twoje mieszkanie będzie wyglądać całkiem dobrze, ale na pewno nie wzniesiesz się na wyżyny stylizacji. Bo wnętrzarski eklektyzm i miksowanie różnych tendencji w wystroju wnętrz przynosi naprawdę ciekawe efekty. I co więcej, w stylizacji mieszkań świetnie łączą się przeciwieństwa. Wystarczy wspomnieć parę idealną, czyli styl boho oraz scandi – kolorystyczne szaleństwo oraz wnętrzarski umiar, które idealnie się uzupełniają.

#3 Ciemne kolory pomniejszają wnętrze

Pewnie nie raz słyszałeś powtarzane jak mantrę, że ciemne kolory nie nadają się do małych pomieszczeń. Fakt, jeśli pomalujesz wszystkie ściany ciemną farbą, mieszkanie będzie przytłoczone. Ale wystarczy, że farbę i wałek malarski będziesz stosować z umiarem, a ciemne kolory będą wyglądać świetnie nawet na niewielkim metrażu.

Ciemne barwy trzeba odpowiednio ograć. Wystarczy, że dla ciemnego odcienia zarezerwujesz jedną ścianę w pomieszczeniu oraz zestawisz ją z jasnym dekoracjami wnętrz. Granat, butelkowa zieleń czy nawet czerń nie będą powodować przytłaczającego efektu, jeśli w stylizacji mieszkania wykorzystasz lustra, które będą odbijały światło. Dzięki temu uzyskasz modny dramatyczny efekt aranżacyjny, a mieszkanie nie będzie ponure ani ciemne.

#4 Zasłony i firany – duet obowiązkowy

To dość tradycyjne rozwiązanie w stylizacji wnętrz, które owszem, ma swoje plusy, ale może też nie najlepiej wpływać na wystrój twojego mieszkania. Otóż kolejne warstwy gęsto marszczonego materiału zawieszonego na karniszu, blokują dopływ naturalnego światła. A to jak wiadomo, ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale też na twoje samopoczucie. Lepszym krokiem jest wybór tylko jednego z tych rozwiązań. Bo musisz też wiedzieć, że domowe tekstylia są świetnymi pochłaniaczami kurzu, a na tak dużej powierzchni jak firany i zasłony, osiada on w znacznej mierze. Jeśli więc ograniczysz ilość materiału przy oknach, walka z pyłem w domu będzie nieco łatwiejsza.

#5 Potrzebujesz architekta

Naturalnie specjalista może być pomocny, a jego wskazówki mogą się okazać bezcenne zwłaszcza w aranżacji łazienki czy kuchni. Ale w urządzaniu domu pomoc architekta wcale nie jest niezbędna. Nie masz pomysłu na aranżację swojego mieszkania? Nie wiesz, jak rozstrzygnąć swoje dylematy stylizacyjne czy wreszcie jaki kolor farby wybrać? Szukaj inspiracji na blogach i w mediach społecznościowych. To w zasadzie nieskończone źródło ciekawych pomysłów, które łatwo możesz przenieść na własny grunt.

Nawet, jeśli zwykłeś sądzić, że nie masz zbyt wiele pojęcia o stylizacji wnętrz i kwestiach estetycznych, możesz polegać na samym sobie. Pomogą ci w tym sprytne triki. Nie umiesz grać w kolory? Nic trudnego – skorzystaj z darmowego narzędzia internetowego Adobe Color Wheel. Za pomocą programu znajdziesz idealnie pasujące do siebie odcienie, więc unikniesz kolorystycznej wpadki. A jeśli jesteś tradycjonalistą, po postu zamów testery kolorów – kosztują niewielkie pieniądze i dzięki nim przekonasz się, jak wybrana barwa prezentuje się w twoim domu. W Internecie znajdziesz też inne pomocne narzędzia, dzięki którym zostaniesz swoim własnym architektem wnętrz, np. Planner 5D czy HomeStyler.

#6 Ponadczasowe rozwiązania

W aranżacji wnętrz ponadczasowe rozwiązania nie istnieją. Często przypisujemy niektórym trendom taką właśnie łatkę, myląc ponadczasowość z uniwersalnością. Wystarczy wspomnieć wszechobecną skandynawską biel czy minimalistyczne zestawienie tego koloru z czernią. O ile faktycznie biel i czerń są obecne w modzie praktycznie od zawsze i wszystko wskazuje na to, że prędko nie zostaną zdetronizowane przez inne barwy, o tyle ponadczasowe zdecydowanie nie są. Dlaczego? A chociażby dlatego, że na tych kolorach jak na dłoni widać zabrudzenia. Zatem prędzej czy później ta ponadczasowość i tak będzie wymagać remontu. Dlatego w imię rozwiązań na całe życie nie warto rezygnować z zabawy trendami w urządzaniu domu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny