Data publikacji:

6 zasad wykorzystywania designerskich tapet we wnętrzu

To niezwykłe, jak niepozorna, zwykła ściana może odmienić całe pomieszczenie. Tak działają oryginalne tapety. Podpowiadamy, jak wydobyć zalety wzorzystych tapet. Przedstawiamy 5 zasad wykorzystywania oryginalnych, designerskich tapet we wnętrzach.

Zasada 1. Wybierz odpowiedni wzór

Wzór tapety będzie tworzyć klimat pomieszczenia. To od niego zależy, jak będziesz się czuł w kuchni czy salonie. Tapeta powinna być w zgodzie z naturą i przeznaczeniem wnętrza.

Zasada 2. Określ powierzchnię zaklejoną

Przy niektórych motywach wyklejanie całego pokoju tapetą może być nietrafionym pomysłem. Ustal, na ilu ścianach chciałbyś ją położyć (na wszystkich, czy tylko na jednej).

Zasada 3. Skomponuj paletę barw

Wielokolorowe, designerskie tapety należy odpowiednio równoważyć pozostałymi elementami wystroju. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie palety kolorów pojawiających się we wzorze. Następnie możesz dobrać pasujące do nich odcienie i barwy. Pomocne w tym okaże się koło barw i wykorzystujące jego działanie darmowe aplikacje.

Zasada 4. Jednolite kolory

Jeśli wybierasz mocniejsze i bardzo widoczne wzory, to najprostszym sposobem na ich uspokojenie jest zastosowanie jednolitych barw. Łączenie wzorów z wzorami jest bardzo trudne i ryzykowne. Oczywiście nie zniechęcamy do eksperymentów, lecz zalecamy ostrożność.

Zasada 5. Pasujące dodatki

Nie bez powodu wybierasz dany wzór na ścianę. Dobierając dodatki do tapety, zastosuj trik polegający na przedłużeniu wykorzystaniu motywu. Stwarza to ciekawy, trójwymiarowy efekt.

Zasada 6. Eksponuj

Designerskie tapety powstały po to, aby cieszyć ludzkie oko. Nie zasłaniaj całej ściany. Potraktuj ją jako dekorację samą w sobie.

Autor: Cieplik