Wyobraź sobie: źle dobrane meble, dodaj do tego blaty zawalone zbyt dużą liczbą przyborów kuchennych, dopraw to wszystko kiepskim oświetleniem i zbyt dużymi odległościami – przepis na aranżacyjny zakalec gotowy. Ale to nie wszystko – może być jeszcze gorzej, dlatego przekonaj się, jakich błędów unikać, aranżując swoją wymarzoną kuchnię
Wykańczając swoje mieszkanie nie sposób ustrzec się błędów. Każdy z nas z pewnością ma ich na koncie wiele, ale niektóre z nich naprawdę potrafią się zemścić. Chodzi o wnętrzarskie niepowodzenia w kuchni – z tego pomieszczenia korzystasz w czynny sposób codziennie – przygotowujesz śniadanie, obiad, kolację, a na koniec sprzątasz cały ten majdan. Dlatego właśnie w aranżacji kuchni niewiele ujdzie ci na sucho i nawet bardzo mała kuchnia, może pomieścić bardzo wiele błędów.
To podstawowa zasada aranżacji kuchni, która niestety często jest pomijana. Rozplanowanie najważniejszych elementów wyposażenia – lodówki, płyty grzewczej oraz zlewozmywaka – powinno opierać się na planie trójkąta, a dokładniej jego wierzchołków. Co więcej, odległości pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinny być zbyt duże, czyli nie mogą przekraczać 280 cm.
Zachowanie tego podziału jest znacznie łatwiejsze w małej kuchni. W dużym pomieszczeniu może okazać się kłopotem. Jednak nieprzestrzeganie tej zasady zaowocuje krzątaniem się pomiędzy zlewem, lodówką a kuchenką i w efekcie gotując obiad, przejdziesz spory dystans.
Okno w kuchni może nie tylko zapewnić źródło naturalnego światła, ale też przysporzyć sporo aranżacyjnych zagwozdek. Może ci ono pokrzyżować szyki, ponieważ trzeba je umiejętnie ograć.
Jeśli zdecydujesz się na zlewozmywak pod oknem, wybierz baterię z niską wylewką. Jeśli jednak marzy ci się szalenie modna bateria sztorcowa, postaw na model składany lub wyciągany. Natomiast jeśli pod oknem ma znajdować się blat roboczy, nie stawiaj w pobliżu zbyt dużej ilości dodatków i dekoracji. W ten sposób uniemożliwisz sobie swobodne otwieranie okna i ograniczysz dopływ światła dziennego.
To błąd, który może kosztować cię sporo nerwów. Gdy twoje meble kuchenne wydają się pękać w szwach, a otwarcie ich drzwiczek może skutkować lawiną poupychanych garnków i naczyń, to znak, że kiepsko zaplanowałeś sposób przechowywania. Nie zwalaj winy na niewielki metraż – nawet mała kuchnia może być wygodna.
Zła organizacja wynika zazwyczaj z nieprzemyślanego układu mebli kuchennych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczne szafki z półkami, są szuflady oraz kosze typu cargo. W tym przypadku aby znaleźć potrzebne ci akcesoria i przedmioty, nie musisz nurkować do otchłani najniższych półek i łatwiej utrzymać porządek. Zwłaszcza mała kuchnia wymaga stosowania takich rozwiązań, bo niepraktyczne meble i szafki ograniczą swobodę korzystania z pomieszczenia.
Aranżacja kuchni to niekończący się maraton pytań i odpowiedzi, ważnych decyzji i niezbędnych rozwiązań. Czy wykańczając swoją kuchnię i dobierając meble kuchenne odpowiedziałeś sobie na pytanie, na jakiej wysokości powinny znajdować się blaty? Nie? To już wiesz, jaki jest kolejny błąd na twojej liście.
Nie istnieje bowiem uniwersalna wysokość blatów, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Jeśli jesteś wysoki, blat w twojej kuchni powinien być ulokowany wyżej, niż w przypadku osób liczących 160 cm wzrostu.
No dobra, może co za dużo to niezdrowo, ale zbyt mała liczba gniazd elektrycznych w kuchni może doprowadzić do szału. Na stałe przecież do zasilania jest podłączony czajnik, a może nawet ekspres do kawy. To oznacza, że dwa gniazdka są już zajęte i jak w takim razie podłączyć blender, toster czy gofrownicę? Dlatego planując pomieszczenie zastanów się nie tylko nad doborem mebli kuchennych, blatów i dekoracji. Przemyśl dokładnie, ile gniazd będzie ci trzeba.
Pewnie wiesz doskonale, że moda jest przewrotna i niektóre trendy szybko się dezaktualizują. Ślepe podążanie za modą może doprowadzić nie tylko do tego, że aranżacja kuchni szybko ci się znudzi, ale może też sprawić, że pomieszczenie nie będzie funkcjonalne. Przykładowo meble kuchenne o frontach wykończonych na wysoki połysk – wyglądają świetnie, ale przy codziennym gotowaniu w towarzystwie brzdąców, które będą zostawiać ślady małych rączek na błyszczącej powierzchni, mogą okazać się niepraktycznym rozwiązaniem.
Aranżacja kuchni powinna być zorganizowana z umiarem. Zbyt dużo dekoracji, sprzętów czy naczyń ustawionych na blatach kuchennych sprawi nie tylko wrażenie nieporządku, ale też ograniczy powierzchnię roboczą. Pamiętaj zatem, że od przechowywania są przede wszystkim meble kuchenne.
Jeśli jednak brakuje ci miejsca, wygospodaruj powierzchnię do przechowywania np. na ścianach – z pewnością je znajdziesz nawet w małej kuchni. Wbrew pozorom otwarte półki nie są niepraktycznym rozwiązaniem w kuchni. Fakt, osiada na nich kurz, jednak możesz na nich umieścić zastawę, czy przedmioty, z których rzadziej korzystasz. W efekcie zyskasz dodatkowe miejsce, a aranżacja kuchni będzie ciekawsza.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny