W aranżacji pokoju dziecięcego nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania. Meble dla dzieci, dekoracje i wszystkie elementy wystroju muszą być nie tylko ładne, ale też służyć zabawie i poznawaniu świata. Jak to wszystko pogodzić w jednym pomieszczeniu? Zdaj się na metodę Montessori.
Metoda wychowawcza opracowana przez włoską pedagog Marię Montessori powstała już ponad 100 lat temu, ale wciąż nie traci na aktualności. Nie ma się co dziwić – wychowanie wspierające indywidualny rozwój i kształtowanie pozytywnych relacji, to świetny sposób na zaszczepienie w maluchu pewności siebie i ciekawości świata. Bardzo ważnym elementem metody Montessori jest najbliższe otoczenie dziecka, czyli jego pokój. Przestrzeń ta również powinna wspierać rozwój malucha. Poznaj zatem 7 przedmiotów, jakich nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym inspirowanym metodą Marii Montessori.
Pewnie już myślisz, że zaserwuję ci tu jakiś banał z serii „oczywista oczywistość”, ale musisz wiedzieć, że łóżko w pokoju inspirowanym metodą Montessorii nie jest zwykłym meblem dziecięcym. To miejsce odpoczynku, zabawy, kącik czytelniczy w jednym. Łóżko, w którym maluch nie tylko śpi, ale też się bawi, powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego najlepiej postawić na modele, w których materac jest umieszczony na poziomie podłogi. Pozwala to ograniczyć zagrożenia, ale też zniwelować bariery ruchowe, co sprzyja samodzielności dziecka.
Świetnym rozwiązaniem są popularne łóżka-domki. Ich konstrukcja zapewnia swobodę korzystania z mebla, a jednocześnie jest ona na tyle ciekawa, że mebel jest dodatkową dekoracją pokoju.
Jak już wiesz na przykładzie łóżka, meble dla dzieci zgodne z ideami Montessori nie mogą być zwykłe. Dlatego stolik czy biurko dziecięce powinno mieć w zasadzie formę kreatywnego kącika. Najważniejszy jest naturalnie sam stolik i krzesełko. Powinny one być na tyle niskie, aby maluch mógł samodzielnie z nich korzystać, co jednocześnie zapewni bezpieczeństwo. Dobrym patentem są stoliki z regulowaną wysokością nóżek – dzięki nim stolik będzie rósł razem z twoim maluchem.
Stolik, podobnie jak łóżko, nie jest jednozadaniowym meblem dziecięcym. Maluch będzie się tu bawić, uczyć i poznawać świat, dlatego na biurku powinno znaleźć się miejsce na różne pomoce plastyczne i dydaktyczne. Warto też w pobliżu ulokować tablicę lub pomalować fragment ściany farbą magnetyczną.
Wyeksponujesz na nich książki i zabawki. Pamiętaj jednak, żeby koniecznie przytwierdzić półki na takiej wysokości, aby maluch mógł swobodnie do nich sięgnąć. Ciekawym rozwiązaniem, chętnie stosowanym przez rodziców wybierających metodę wychowawczą Montessori, jest ustawianie na półkach książek tak, aby były zwrócone nie grzbietem, a okładką. Taki zabieg zwiększa zainteresowanie malucha kolorowymi książeczkami, a w efekcie pomaga wychować młodego miłośnika czytania.
To może cię zdziwić, ale zgodnie z zasadami Montessori, w pokoju dziecięcym powinno znaleźć się lustro. Zabawa, podczas której maluch może obserwować samego siebie to świetny sposób na poznawanie swojego ciała. Lustro, podobnie jak inne elementy wystroju, powinno być dostosowane do wzrostu malucha. Najlepiej jest ustawić je na podłodze i odpowiednio zabezpieczyć, bo jak wiadomo to właśnie na posadzce zawsze zabawa jest najlepsza.
Bardzo ważną kwestią w wychowaniu dzieci zgodnie z ideami głoszonymi przez włoską pedagog, jest utrzymywanie porządku. Ład w pokoju dziecięcym nie służy jedynie temu, żeby pokój dziecięcy się dobrze prezentował. Porządek uczy dyscypliny i jednocześnie wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego aby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest utrzymanie porządku w pokoju malucha, zaplanuj sprytne przechowywanie. W pokoju powinny znaleźć się różnego rodzaju zasobniki i pojemniki do przechowywania zabawek, kolorowanek, klocków itd.
Ustaw je na niewielkim regale i na takiej wysokości, aby maluch mógł samodzielnie przeglądać ich zawartość i oczywiście własnoręcznie schować zabawki po skończonej zabawie. Warto postawić na kolorowe i ciekawie wykonane zasobniki, bo w ten sposób zyskasz praktyczną dekorację pokoju dziecięcego.
To wyjątkowy element wyposażenia pokoju malucha. Tipi lub baldachim zamocowany do sufitu stworzą kolejne miejsce do zabawy, które maluch z pewnością pokocha. W namiocie dziecko może się bawić, odpoczywać czy schować, jeśli będzie miało na to ochotę. We wnętrzu namiotu warto ułożyć wygodną matę, stos poduszek i dodatkowy kocyk, aby odpoczynek lub zabawa była jeszcze wygodniejsze.
Na koniec zostają nam jeszcze dekoracje, jednak nie myśl, że możesz je bagatelizować. Plakaty, obrazki i różnego rodzaju figurki będą dodatkowym elementem pobudzającym wyobraźnię dziecka. Wato stawiać na ozdoby pełniące jednocześnie funkcję edukacyjną – plakat z abecadłem czy mapą świata będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale też zainspiruje malucha do poznawania świata. Do dekorowania w pokoju dziecięcego wato też wybierać własnoręcznie wykonane ozdoby np. oprawić rysunki malucha czy wspólnie wykonane prace.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny