Data modyfikacji:

9 prostych trików, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze

Nie lubisz sprzątać? Przekonaj się zatem, jak ułatwić sobie porządkowanie domu. Sprzątanie wcale nie musi być takie straszne – wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych trików.

Sprzątanie to chyba jeden z najbardziej nielubianych domowych obowiązków. Porządkowanie mieszkania bywa nie tylko nużące, ale też czasochłonne. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby ta nielubiana czynność stała się choć odrobinę łatwiejsza. Przekonaj się zatem, jakie triki warto stosować, aby porządkowanie mieszkania przestało być twoim koszmarem.

Przeczytaj też: Zdrowy dom, czyli żyj w zdrowym otoczeniu

Systematyczność

Sprzątanie domu raz w tygodniu to faktycznie droga przez mękę. Jeśli przez cały tydzień nie dbasz o porządek to sobotnie przedpołudnie z pewnością nie będzie udane. Dlatego jeśli chcesz ułatwić sobie sprawę, zadbaj o systematyczność. Znacznie łatwiej utrzymasz porządek w domu, jeśli porządkowanie mieszkania wejdzie ci w nawyk i stanie się regularnie wykonywaną czynnością.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w kuchni – cz.1

Odkładanie na miejsce

Nic tak nie burzy porządku w domu, jak bezładnie porozrzucane przedmioty. Tak naprawdę nie jest to sprzątanie, bo odłożenie rzeczy na miejsce, gdy skończysz ich używać to raczej dbałość o ład w mieszkaniu. Nie będzie cię to wiele kosztować – odwieszenie płaszcza do szafy, schowanie czapki i rękawiczek do szafki, czy odłożenie pudełek z planszówkami po skończonej rozgrywce na półkę – odkładanie na miejsce sprawi, że bałagan nie będzie się nawarstwiał i w efekcie, gdy wybije godzina wielkiego sprzątania domu, będziesz mieć znacznie mniej do zrobienia.

Używaj uniwersalnego środka

Co prawda mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, jednak ta reguła nie zawsze się sprawdza. Twoje sprzątanie będzie znacznie bardziej efektywne, jeśli postawisz na jeden uniwersalny środek czyszczący. W efekcie zamiast kursować pomiędzy miejscem, gdzie przechowujesz preparaty, a kolejnymi pomieszczeniami w celu wymiany kolejnych specyfików, płyn czyszczący zawsze będziesz mieć przy sobie. Możesz postawić na uniwersalne preparaty dostępne w sklepach. Alternatywnym rozwiązaniem będzie np. roztwór octu, wody i płynu do mycia naczyń, który świetnie sprawdza się na różnych powierzchniach.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w kuchni – cz.2

Opracuj strategię działania

Znasz taką sytuację? W twoim mieszkaniu jest taki bałagan, że nie wiesz, w co włożyć ręce i w rezultacie chaotycznie krzątasz się między jednym pomieszczeniem a drugim. Ja często wpadam w taka pułapkę i przez to zawsze sprzątanie wydłuża się niemiłosiernie. Postaw zatem na strategię działania – porządkuj po kolei wszystkie pomieszczenia w domu lub działaj globalnie – najpierw składasz wszystkie porozstawiane przedmioty, później wycierasz kurze, a na koniec odkurzasz i myjesz podłogi w całym domu.

Zacznij od najbardziej kłopotliwych zabrudzeń

Każdy, kto kiedykolwiek szorował piekarnik doskonale wie, jak bardzo uciążliwe jest to zadanie. Nie dość, ze w usunięcie zabrudzeń trzeba włożyć sporo energii to jeszcze brudna piana chlapie, brudząc szafki i przestrzeń dookoła. Dlatego, aby ułatwić sobie sprzątanie, zaczynaj właśnie od takich miejsc jak piekarnik, kabina prysznicowa, okna czy okap kuchenny. W Ceneo.pl znajdziecie szeroki wybór środków do czyszczenia piekarnika.

Od góry

Sprzątanie domu będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zaczniesz od góry. W ten sposób sprawisz, że kurz unoszący się w powietrzu podczas wycierania kolejnych szafek nie będzie osiadał na posprzątanych już miejscach. Dzięki temu unikniesz konieczności ponownego sprzątania tych samych miejsc.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Używaj wilgotnych ściereczek

Kurz jest jednym z największych wrogów porządku w naszych domach. Bierze się w zasadzie z znikąd i jeszcze na domiar złego w trakcie sprzątania unosi się w powietrzu. Aby uniknąć tego zjawiska najlepiej jest stosować wilgotne ściereczki lub zwilżyć sprzątane powierzchnie za pomocą spryskiwacza z czystą wodą. To skutecznie ograniczy wzbijanie się kłębów kurzu w powietrze.

Kontroluj stan filtrów w odkurzaczu

Odkurzacz to nasz nieoceniony sprzymierzeniec w walce o porządek w domu. Nie jest on jednak niezawodny, dlatego przynajmniej raz w roku należy wymieniać zamontowane w nim filtry. To właśnie na nich osiadają zabrudzenia i kurz zassane przez odkurzacz wraz z powietrzem. Im bardziej filtr jest zabrudzony, tym mniej efektywne jest działanie odkurzacza. W większości modeli odkurzaczy filtry można wyczyścić samodzielnie, należy jednak trzymać się zaleceń producenta w tej kwestii.

Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Stosuj sprytne rozwiązania

Czy wiesz, że jeśli podgrzejesz w mikrofalówce szklankę wody z octem, to jej mycie będzie znacznie łatwiejsze? A ciepła woda z cytryną ułatwi ci czyszczenie piekarnika? Sprytne rozwiązania mogą znacznie przyspieszyć sprzątanie, warto wyjść poza utarte schematy i szukać nowych rozwiązań. Nieprzyjemny zapach z lodówki usuniesz za pomocą cytryny i octu winnego, z kolei idealną receptą na kamienny osad na zlewie, bateriach czy kafelkach będzie soda oczyszczona. Przyda ci się ona także do usunięcia tłustych plam z dywanu.

Co jeszcze może usprawnić sprzątanie i utrzymanie porządku w domu? Działanie zespołowe – niby bałagan robi się sam, ale swoje trzy grosze dorzuca do niego każdy z domowników. Zatem dziel obowiązki, a sprzątanie na pewno przebiegnie szybciej.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny