Data publikacji:

Pomysły na akwarium w salonie

Jeśli chcesz, aby akwarium w salonie prezentowało się świetnie i było wyeksponowane w bezpieczny sposób, jego umiejscowienie nie może być przypadkowe. Zobacz kilka ciekawych pomysłów na akwarium do domu oraz możliwości jego wkomponowania do stylizacji wnętrza.

akwarium w salonie
Akwarium w salonie to wyjątkowa dekoracja. Chociaż opieka nad jego mieszkańcami i dbanie o dobry wygląd kompozycji wymaga sporo pracy, warto uwzględnić taki element wystroju w aranżacji swojego mieszkania. Akwarium nie tylko świetnie się prezentuje, ale obserwacja zbiornika wypełnionego wodą, roślinami oraz pływającymi między nimi rybami może mieć działanie wyciszające i uspokajające. Oto kilka pomysłów na akwarium w salonie.

Akwarium ścienne

Zbiornik w takim wydaniu będzie prezentować się niczym efektowny żywy obraz. Akwarium w ścianie może stanowić centralną część salonu. Przygotowanie zabudowy pod akwarium w ścianie nie jest trudne, ale wymaga sporo pracy i przeprowadzenia dość szeroko zakrojonych działań remontowych. Przede wszystkim pod istniejącą ścianą należy wykonać stelaż lub podstawę dla akwarium, a następnie zabudowę lekką konstrukcją ze stelaży oraz płyt, która stworzy wokół akwarium równą płaszczyznę. Trzeba przy tym pamiętać o rewizji i doprowadzeniu elektryki.

Akwarium w zabudowie

To szczególnie ciekawe rozwiązanie, które daje naprawdę spektakularny efekt. Do zabudowy akwarium wykonuje się specjalną konstrukcję, która może nieco przypominać obudowy nowoczesnych kominków. Zbiornik z wodą może być widoczny z kilku stron, więc warto wykonać zabudowę tego typu np. w celu podzielenia dużego salonu i jadalni na bardziej ustronne strefy.

Zabudowa akwarium w takim wydaniu nie jest jednak łatwa w wykonaniu. Wymaga doprowadzenia elektryki, systemu odprowadzania brudnej wody oraz filtrowania, dlatego warto zdać się na usługi wyspecjalizowanej firmy.

Szafka z akwarium

Jeśli nie chcesz silić się na remont lub wynajmowanie firmy specjalizującej się w zabudowanych akwariach, na rynku znajdziesz wiele gotowych szafek z akwariami. To najczęściej solidnie wykonane i wzmocnione meble, które w dolnej części wyposażone są w liczne schowki, a w górnej znajduje się zasadnicza część, czyli akwarium właśnie. W sprzedaży dostępne są zarówno kompletne zestawy jak i same szafki czy podstawy, które możesz dopasować do posiadanego już akwarium.

W tym przypadku, dobierając akwarium do domu oraz szafkę, zwróć uwagę, aby całość dobrze komponowała się z pozostałymi meblami w pomieszczeniu.

Co zamiast akwarium? Mini biosfera

Jeśli efekt dekoracyjny, jaki daje akwarium w salonie, bardzo ci się podoba, ale brakuje ci czasu, jaki trzeba poświęcić na zapewnienie rybom dobrych warunków, ciekawą alternatywą mogą być mini biosfery. Co to takiego?

To inna nazwa dla popularnych lasów w słoiku. Naturalnie w kompozycji tego typu nie ma wody ani pływających w niej rybek. Mini biosfera w akwarium to większa kompozycja roślinna, która będzie prezentować się szalenie efektownie. Domowy ogród tego typu możesz wykonać samodzielnie lub zlecić florystom wyspecjalizowanym w pracach w szkle. W ten sposób unikniesz konieczności systematycznego doglądania akwarium i ryb, a zyskasz naprawdę interesującą dekorację wnętrza.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że akwarium w salonie powinno znaleźć się w miejscu oddalonym od okien. Bezpośrednie nasłonecznienie podnosiłoby bowiem temperaturę wody w zbiorniku. Dobrym stanowiskiem będzie zatem nieco zaciemniony kąt, np. na granicy między jadalnią i salonem lub na uboczu pokoju dziennego.