Data publikacji:

Alpinia zerumbet variegata - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Uprawiając w domu rośliny doniczkowe, można zdecydować się na standardowe, popularne odmiany, lecz można także wybrać alpinia zerumbet variegata. To interesująca i rzadziej spotykana roślina, doskonała do domowej uprawy. W jaki sposób należy ją pielęgnować? Czy potrzebuje specjalnych warunków i nawożenia? 

Jak wygląda alpinia zerumbet variegata?

Alpinia zerumbet variegata to roślina występująca w lasach tropikalnych w Azji wschodniej. Ze względu na wyjątkowo efektowne liście oraz kwiaty, często wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. W Europie nie jest jeszcze bardzo popularna, lecz nie oznacza to, że nie jest świetnym wyborem do domowej uprawy doniczkowej. 
Potocznie alpinia zerumbet variegata nazywana jest imbirem muszelkowym. Wynika to z charakterystycznego, przypominającego imbir, zapachu. Alpinia należy do roślin imbirowatych. Wytwarza zgrubiałe kłącza, które zarówno kształtem, jak i zapachem do złudzenia przypominają jadalną odmianę imbiru. 
Natomiast „muszelkowaty” pochodzi od kształtu kwiatów, jakie wypuszcza alpinia zerumbet variegata. Bardzo okazałe, rurkowate kwiaty w odcieniach biało-różowych zbierają się w efektowne, spore grona. Zwłaszcza tuż przed etapem pełnego rozkwitu, swoim kształtem przypominają morskie muszle. 
Odmiana alpinia zerumbet variegata jest najmniejszą w rodzinie. Zazwyczaj, nawet w warunkach naturalnych, nie przekracza metra dwudziestu wysokości. Nie tylko kwiaty alpinii zerumbet variegata są wyjątkowe – również jej ogromną ozdobą są duże, wybarwione na liczne odcienie zieleni, żółci i jasnego beżu liście. Ich kształt nazywany jest szpiczasto-jajowatym, a dodatkowo wyrastają z wyginających się łukowato pędów. 
Interesującym faktem jest także medyczne zastosowanie alpinii zerumbet variegata. W regionach gdzie występuje naturalnie, stosowana jest zarówno w tradycyjnym lecznictwie, jak i w kuchni. 

Alpinia zerumbet variegata uprawa – czy można trzymać w domu? 

Alpinia zerumbet variegata to roślina wymagająca ciepłych, wilgotnych warunków. Z tego względu, przy odrobinie wsparcia, doskonale sprawdzi się do domowej, doniczkowej uprawy. 
Choć niezbyt popularna i rozpowszechniona, alpinia zerumbet variegata jest wyjątkowym rarytasem dla kolekcjonerów oryginalnych roślin doniczkowych. Charakteryzuje się dużymi, wielobarwnymi liśćmi. Jest rzadko spotykana w sprzedaży, więc umieszczenie jej w centralnym punkcie mieszkania z pewnością będzie przykuwało wzrok gości. 
Na szczególną uwagę zasługuje także alpinia zerumbet variegata kwitnienie. Duże, kwitnące w kształcie muszelkowatym kwiaty są zachwycające i przyciągające wzrok. Odcienie białe i różowe doskonale kontrastują z piękną zielenią liści. 

Wymagania i walory alpinii zerumbet variegata 

Alpinia zerumbet variegata uprawa nie jest bardzo wymagająca. Ze względu na lokalizacje naturalnego występowania, poprawna alpinia zerumbet variegata pielęgnacja wymaga dobrze oświetlonego stanowiska, najlepiej nie bezpośrednio na słońcu, lecz w miejscu oświetlonym światłem rozproszonym. 
Natomiast w odpowiedzi na pytanie jaka ziemia alpinia zerumbet variegata, należy zaznaczyć, że alpinia zerumbet variegata do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju potrzebuje podłoża próchniczego o średnim poziomie żyzności. Najlepiej, aby odczyn takiego podłoża był lekko kwaśny. 
Alpinia zerumbet variegata jest rośliną wymagającą stałego nawodnienia. Wilgotne podłoże powinno być utrzymywane przez regularne podlewanie – najlepiej wodą miękką, filtrowaną lub odstaną. Warto także regularnie nawozić. Wystarczy raz w miesiącu użyć standardowego nawozu do roślin doniczkowych i ozdobnych. 
Do prawidłowego wzrostu, alpinia zerumbet variegata wymaga dość stałego otoczenia. Najlepiej radzi sobie w ciepłych pomieszczeniach, gdzie temperatura oscyluje między 20 a 25 stopni. Niezalecane jest umieszczanie jej w chłodnych warunkach, a zwłaszcza w temperaturze poniżej 15-12 stopni. 
Wszystkie alpinia zerumbet variegata rodzaje wymagają dość dużej wilgotności powietrza. Z tego względu warto regularnie i obficie skraplać roślinę, a także stosować dodatkowe nawilżanie pomieszczenia. 
W razie zrzucenia liści należy dać roślinie odpocząć. Oznacza to, że przechodzi w okres spoczynku. Same kłącza należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu i odczekać, aż pojawią się nowe liście. Wtedy należy całą roślinę przesadzić do świeżego podłoża, obficie podlać i przenieść do cieplejszych, nasłonecznionych warunków. 

Rozsadzanie alpinii zerumbet variegata 

Alpinia zerumbet variegata jest rośliną doniczkową rzadko spotykaną w standardowej sprzedaży. Z tego względu, szczęśliwi posiadacze często mogą być proszeni o sadzonki lub nasiona. Jest to możliwe jedynie wiosną, lecz nie ma w tym nic trudnego. 
Kluczowy jest oczywiście fakt, że alpinia zerumbet variegata może być rozmnażana za pośrednictwem nasion. Po ich uzyskaniu wystarczy wysiać je w doniczkach uzupełnionych specjalną ziemią przeznaczoną dla sadzonek. Wzrastająca roślina musi być stale podlewana, lecz nie przelewana. Wymaga także dość dużej ilości ciepła oraz światła. Do tego stopnia, że można postawić ją w pobliżu grzejnika lub innego bezpośredniego źródła ciepła. Jeśli nasiona zostały poprawnie przygotowane i zasadzona, po około miesiącu roślina powinna wzrosnąć. 
Alpinia zerumbet variegata może być także rozsadzana tradycyjnie, poprzez przekazanie sadzonki. Jest to jednak możliwe jedynie dla roślin odpowiednio dojrzałych. Gdy pnącza osiągną długość 30 centymetrów, można je oddzielić od rośliny. Należy wtedy wykopać korzenie i odciąć konieczny fragment. Tak wykonaną sadzonkę trzeba umieścić w wilgotnej ziemi, a całą doniczkę ustawić w lekko zacienionej lokalizacji. Jeśli cały proces przebiegł poprawnie, po około dwóch/trzech tygodniach powinno być widać, że alpinia zerumbet variegata rośnie. 
Autor: Ewa Malinowska