Data publikacji:

Amydrium – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Fani zielonych roślin doniczkowych z pewnością zwrócą uwagę na amydrium. Jest to roślina, która na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z palmą. Nie do końca jest to jednak trafione skojarzenie, bowiem od palmy różni się paroma cechami. Co zatem wyróżnia amydrium? Jaka pielęgnacja amydrium sprawi, że roślina ta będzie bujna i zielona?
Amydrium

Amydrium – cechy charakterystyczne

Amydrium to roślina o podłużnych, zielono wybarwionych liściach. Oryginalnie porasta tereny tropikalnych lasów deszczowych w Azji. W naturalnych warunkach roślina ta może osiągać nawet 10 metrów! Oczywiście w domowych warunkach nasza roślinka ograniczona jest wielkością donicy oraz posiada inne warunki, więc śmiało możemy uprawiać ją w naszych mieszkaniach.
Widząc amydrium, pierwsze skojarzenie może przywodzić na myśl palmy, które znamy z naszych parapetowych donic. Najważniejszą różnicą między amydrium a palmą jest fakt, że amydrium jest rośliną pnącą. Warto więc stworzyć naszej roślinie warunki do tego, by pięła się.

Amydrium – kwitnienie

Amydrium w naturalnych warunkach jest rośliną, która kwitnie na szczytach pędów. W domowych warunkach nie nastawiajmy się jednak na kwitnienie amydrium, ponieważ jest to zjawisko nieczęste.

Amydrium – jakie istnieją rodzaje tej rośliny?

Istnieje kilka odmian amydrium. Najbardziej widoczne różnice to oczywiście różny kształt liści innych rodzajów amydrium.
Amydrium Zippelianum to odmiana, która pierwsza przychodzi na myśl, gdy rozmawiamy na temat amydrium. Posiada ona długie i wąskie liście, które wielu osobom kojarzą się z… rybim szkieletem.
Amydrium Medium natomiast posiada szersze liście, które czasem posiadają „wcięcia”, przez co wyglądem może przypominać czasem monsterę. W stosunku do monstery liście nie są tak okazałe, są drobniejsze. Te dwa rodzaje amydrium są najczęściej hodowanymi odmianami w domowych warunkach w doniczkach.

Amydrium – jaka ziemia będzie najlepsza?

Rozpoczynając zbieranie informacji o pielęgnacji amydrium, zacznijmy od podłoża zapewniającego optymalne warunki wzrostu tej roślinie. Odpowiednie podłoże sprawia, że korzenie pobierają odpowiednią ilość wody oraz składników odżywczych. Amydrium najpiękniej wzrasta na glebie cechującej się dobrą przepuszczalnością. Nie dla niej więc zbite i ciężkie gleby. Ziemia przepuszczalna cechuje się lekką strukturą, może posiadać grudki. Odpowiednia będzie więc ziemia uniwersalna bądź ziemia z dodatkiem kamyków czy żwiru.
Przygotowując ziemię z myślą o amydrium, pamiętajmy o ułożeniu dość grubej warstwy drenażowej na dnie donicy. Amydrium jest rośliną, która nie toleruje przelania. Ważną sprawą jest więc zapewnienie miejsca, gdzie będzie zbierać się nadmiar wody. Jeśli korzenie tej rośliny będą cały czas w wodzie, może dojść do ich gnicia, a w rezultacie do obumierania naszej pięknej rośliny. Warstwa drenażowa może ułożona być z kamyków oraz keramzytu.

Uprawa amydrium

Amydrium jest odpowiednią rośliną dla początkujących hodowców roślin doniczkowych. Jest to kwiat stosunkowo prosty pod względem wymagań. Uprawa amydrium to przede wszystkim podlewanie dopiero w momencie, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Uważajmy, by swoją nadgorliwością w postaci częstego podlewania rośliny, nie doprowadzić do jej obumierania. Kolejną kwestią podczas dbania o amydrium jest przecieranie liści rośliny. Nadmiar kurzu na liściach może powodować problemy rośliny z odbieraniem światła słonecznego. Zakurzone rośliny również częściej zapadają na choroby liści.
Pamiętajmy, że naturalne pochodzenie amydrium to lasy tropikalne, gdzie panuje dość wysoka wilgotność. Zapewniając amydrium podobne warunki, zwiększamy szansę na jej piękny i zdrowy wzrost. Roślina ta również nie lubi stanowisk typowo nasłonecznionych, planując więc uprawę tego kwiatu w domowych warunkach, ustawmy donicę w miejscu półcienistym.
Amydrium jest rośliną płożącą, warto więc zadbać o miejsce, gdzie mogłaby się „wspinać”. Odpowiednia zatem może być kratka dla roślin pnących, podpora bądź inny przedmiot, który będzie przeznaczony do tego właśnie celu.

Amydrium – nawożenie rośliny

Hodowla amydrium – jak i innych zielono wybarwionych roślin doniczkowych – może odbywać się z pomocą nawozu. Jest to dostarczenie składników mineralnych i związków odżywczych w celu pobudzenia rośliny do wzrostu. Regularne nawożenie wspomaga również piękny, szlachetny odcień liści. Jeśli roślina nie posiada wystarczająco dużo związków odżywczych, możemy zauważyć zmianę w wybarwieniu bądź pojawianie się plam na liściach. Stosowanie nawozu wzbogaca glebę.
Plamy na liściach oznaczać również mogą zaatakowanie rośliny przez szkodniki. Roślina zaatakowana przez przędziorka, posiada niewielkich rozmiarów pajęczynkę przy łodygach liści oraz małe plamki na liściach. Roślina wówczas więdnie, a liście opadają. Podczas walki ze szkodnikami, stosujemy opryski z odpowiednich preparatów. Można również wypróbować domowe sposoby, takie jak przecieranie liści ściereczką nasączoną olejem. Należy jednak wykazać się delikatnością, by nie uszkodzić naszej rośliny. Jednocześnie zabieg ten musi być wykonany bardzo dokładnie. Opryski z preparatów owadobójczych również mogą być bardzo pomocne w walce ze szkodnikami – stosujmy preparaty regularnie (np. 3–4 razy), jednak zachowajmy odstępy czasowe sugerowane przez producenta.
Amydrium to wyjątkowa roślina, która cechuje się stosunkowo niewielkimi wymaganiami w uprawie. Jest to idealny kwiat do rozpoczęcia swojej przygody z hodowlą doniczkową. Warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji amydrium, by roślina rosła zdrowo, a jej liście posiadały soczysty odcień zieleni.