Data publikacji:

Aranżacja ogrodu przy płocie: inspiracje

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu, by stały się one jego wizytówką i zaproszeniem do środka? Kwiaty, pnącza czy może drzewka lub krzewy kwitnące? Aranżacja ogrodu przy płocie to wyzwanie, ale i przyjemność planowania – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając rośliny do posadzenia przy wejściu na posesję.
aranżacja ogrodu przy płocie
Nasadzenia warto zaplanować wcześniej – jeszcze zimą lub wczesną wiosną. Wówczas będziesz mieć odpowiednią ilość czasu na zakup i wysianie nasion, które zdążą wzejść na czas sadzenia. Własny kawałek ogrodu to marzenie wielu osób. Gdy już go mamy, pomyślmy, jak go zaaranżować, by cieszył oczy, a roślinom wokół było dobrze i miały odpowiednie warunki. Przy wyborze roślin do posadzenia przy płocie warto kierować się kilkoma wytycznymi. Zastanów się, jakiej wysokości będzie ogrodzenie, czy będzie stabilne, przezroczyste – czy z ulicy będzie można zajrzeć od twojego ogrodu, czy będziesz pilnie strzec prywatności. Kwiaty będą piękne, zwłaszcza wiosną i latem, w porze ich kwitnienia. Zaproszą także do twojego ogrodu owady – pszczoły i motyle. Czym przyozdobić wejście na posesję? Jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu przy płocie? Mamy kilka podpowiedzi.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia jako ochrona prywatności

Posadzenie gęstych drzew czy iglaków przy ogrodzeniu może stać się dodatkowym wzmocnieniem dla twojej prywatności – wybierz strzeliste tuje, które rozrosną się i na szerokość, i na długość, tworząc dodatkowy pas ochronny, także przed wiatrem. Mniejszą barierą akustyczną będzie np. bluszcz, ale podobnie jak tuje zapewni dodatkową ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Rośliny z korzeniami – aranżacja ogrodu przy płocie

Sadząc rośliny, pamiętaj, że niektóre, np. drzewa, potrzebują dużo miejsca na korzenie. Nie sadź ich zbyt blisko ogrodzenia, ponieważ rosnąc, mogą je uszkodzić. Pamiętaj też, by zwrócić uwagę na wysokość wybranych roślin i przemyśleć ich docelowy wygląd oraz to, czy wkomponują się w twoją wizję.

Drzewa – aranżacja ogrodu przy płocie

Chcesz mieć solidne i wysokie rośliny przy płocie? Wybierz drzewa. Głóg, klon, grab czy buk będą najlepsze. Możesz zdecydować się na głóg z jadalnymi kwiatami, z których stworzysz napar wzmacniający. Dobrym wyborem będzie klon – ma piękne, kolorowe liście i korę. Prawdziwą ozdobą będzie też grab, który ma dostojny wygląd, szybko rośnie i cieszy oczy. Jeśli chcesz stworzyć żywopłot, wybierz buki, które zapewnią ci gęstą, atrakcyjną wizualnie ścianę. Pomiędzy drzewami możesz zasadzić mniejsze krzewy, a przestrzeń na ziemi wysypać dekoracyjną korą lub kamykami.

Rośliny, które stworzą żywopłot – róże i wiciokrzew pomorski

Marzy ci się żywopłot lub pergola porośnięta zielenią? Poszukaj bluszczu ogrodowego – jego ciemne i gęste liście będą pięknie wyglądały na płocie, ale też na siatce czy ogrodzeniu z prętów. Żywopłot za to nie będzie się dobrze piął po szerokich deskach. Do drewnianych płotów będzie pasowała też róża. Możesz też poszukać oryginalnie wyglądającego pnącza, np. wiciokrzewu pomorskiego. Ta wieloletnia roślina idealnie nadaje się do zdobienia pergoli, kratownic, altan lub też do prowadzenia po płotach, a nawet po ścianach budynków. Pędy wiciokrzewu osiągają zazwyczaj długość do 6 metrów i łatwo się owiną wokół płotu. Roślina ma trąbkowate kwiaty w kolorze białoróżowym lub białożółtym. Wiciokrzew kwitnie od maja do końca lata. Po przekwitnięciu na roślinie tworzą się czerwone, kuliste owoce, które pozostają aż do zimy. Roślina ta będzie dobrym wyborem na ozdobienie ogrodzenia, ponieważ delikatnie i przyjemnie pachnie, dlatego będzie piękną, wonną wizytówką przy wejściu na posesję.

Aranżacja ogrodu przy płocie z kwitnącymi krzewami – bez, ciemiernik

Innym pachnącym krzewem będzie stary, dobry bez. Co prawda rozrasta się on przez wiele lat, ale oszałamiająco pachnie, gdy kwitnie. Bzy będą dobrym wyborem do każdego ogrodu, zarówno tego zaaranżowanego klasycznie, jak i w sposób nowoczesny, minimalistyczny. Możesz wybrać te o delikatnych, pojedynczych kwiatach, jak i tych grubych. Bzy będą oczywiście zachętą dla pszczół i motyli.
Inną ciekawą rośliną jest ciemiernik. To mało wymagająca, wieloletnia roślina, która w dodatku ozdobi wejście do ogrodu nie tylko latem, ale też w styczniu – pierwsze kwiaty ciemierników pojawiają się na początku roku i utrzymują się nawet do maja. Niektóre gatunki ciemierników, np. biały, mogą zakwitnąć przed Bożym Narodzeniem, stąd potocznie nazywa się go Różą Bożego Narodzenia. Ciemierniki występują w wielu gatunkach i odmianach. W naszym klimacie najlepiej sprawdzi się właśnie ciemiernik biały (Helleborus niger), mieszańcowy, zwany ogrodowym (Helleborus hybridus), lub wschodni (Helleborus orientalis). Jeśli odpowiednio dobierzesz gatunki i kolory ciemiernika, może uda ci się stworzyć przy płocie kolorową dekorację kwietną. Ciemierniki lubią miejsca lekko zacienione. Można też sadzić je wokół pni drzew. Ciemierniki należą do rodziny jaskrowatych i, podobnie jak inne gatunki z tej rodziny, są trujące. Dlatego przemyśl wybór, jeśli masz psy, koty lub małe dzieci.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.