Data modyfikacji:

Aranżacja okna – 4 najważniejsze zasady doboru zasłon

Planujesz zakup zasłon? Przekonaj się, jak dobrać materiał oraz stylistykę, aby twoja aranżacja okienna prezentowała się świetnie. Oto 4 najważniejsze zasady doboru zasłon okiennych.

To wnętrzarska klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody i pozwala zaaranżować przytulne wnętrze. Zasłony nie tylko świetnie wyglądają, ale też po zasłonięciu okien, chronią cię przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz oraz ograniczają dopływ zbyt intensywnych promieni słonecznych. Sprawdzają się świetnie w aranżacji pokoju dziennego czy sypialni, jednak ich wybór nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zatem chcesz idealnie wykończyć aranżację okienną w swoim domu i cieszyć się pięknymi zasłonami, przekonaj się na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Materiał

To kluczowa kwestia, którą należy rozwiązać, zanim przejdziesz do wybierania wzoru i koloru. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję mają pełnić zasłony? Jeśli chcesz, aby w znacznym stopniu ograniczały one dostęp światła dziennego do wnętrza oraz zapewniały ci poczucie prywatności, wybierz grubszy materiał np. aksamit, żakard lub welur.

Materiały te świetnie sprawdzą się w przypadku zasłon do sypialni, ponieważ dzięki nim skuteczniej przesłonisz okno i wnętrze pomieszczenia pozostanie niewidoczne z zewnątrz. Co więcej, grubsze materiały będą strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w okresie zimowym, ponieważ będą stanowić dodatkową barierę chroniącą przed zimnem bijącym od szyb.

Z kolei w przypadku zasłon do salonu, gdzie materiał ma przede wszystkim ograniczyć dopływ zbyt intensywnego światła dziennego, przy jednoczesnym zapewnieniu należytego oświetlenia wnętrza, najlepiej postawić na len, naturalny bądź sztuczny jedwab lub taftę. Dzięki temu po zasłonięciu okna do wnętrza wciąż dopływać będzie światło dzienne, jednak nie będzie ono uciążliwe dla domowników.

Rozmiar

Wybierając rozmiar zasłon okiennych bardzo łatwo o  wpadkę. Za krótkie zasłony będą wyglądać źle, podobny efekt uzyskasz, jeśli będą one zbyt wąskie. Z kolei zbyt długie zasłony mogą ci przeszkadzać i kiepsko się układać. Przejdźmy jednak do rzeczy, czyli do rozmiaru.

Zacznijmy od szerokości. W tym przypadku obowiązuje złota zasada, od której nie powinno się robić wyjątków. Szerokość materiału, z którego wykonana będzie twoja zasłona okienna, powinna wynosić przynajmniej 1,5 szerokości okna, które będzie przesłaniać. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli zasłona będzie dwa razy szersza niż okno. W takim przypadku po zasłonięciu zasłon nie będą one rozciągnięte na karniszu, a ułożą się w efektowne fałdy.

Weźmy teraz na tapetę długość zasłon. Powinny one sięgać do podłogi lub parapetu. W pierwszym przypadku możesz sobie pozwolić na pewna dowolność – dobry efekt uzyskasz zarówno, jeśli zasłony okienne będą swobodnie zwisać 1-2 cm nad podłogą, a także gdy będą na nią opadać. Ponadto pamiętaj też, aby długość zasłony mierzyć od karnisza do podłogi lub parapetu. Jeśli zdecydujesz się na zasłony sięgające do podłogi przy oknie, pod którym znajduje się grzejnik, dobrze przemyśl dobór materiału. Zbyt gruba tkanina może bowiem zaburzać cyrkulację powietrza, co sprawi, że po zasłonięciu zasłon ogrzewanie będzie mniej efektywne.

Warto pamiętać też o tym, że znacznie lepiej będą prezentować się zasłony zawieszone tuż pod sufitem lub nawet na karniszu sufitowym, niż gdyby karnisz został przytwierdzony zaraz nad wnęką okienną. Zasłony okienne sięgające niemal od sufitu do podłogi sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Kolor

Zasłony do salonu czy sypialni powinny pasować do wystroju pomieszczenia. Dlatego dobierz kolor zasłon tak, aby pasował np. do innych tekstyliów w pomieszczeniu – poduszek dekoracyjnych, narzuty na łóżko, pościeli czy obicia sofy. Pamiętaj, że nie musi to być taka sama barwa – połączenie na zasadzie kontrastu tez będzie dobrym rozwiązaniem.

Najłatwiejszym krokiem aranżacyjnym, który sprawdzi się świetnie w praktycznie każdym wydaniu, będą zasłony w neutralnych barwach. Białe, szare lub beżowe zasłony do sypialni bądź salonu pomogą stworzyć przytulny klimat w pomieszczeniu. Barwy te mają jeszcze jedną istotną przewagę nad intensywnymi kolorami. Pamiętaj, że twoje zasłony będą narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych zwłaszcza, jeśli okno, w którym je powiesisz jest zorientowane na zachód lub południe. To z kolei może prowadzić do szybkiego płowienia materiału.

Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z koloru. Barwne zasłony okienne mogą świetnie dopełniać kolorystykę pomieszczenia. Znajdź jedynie kolorystyczny punkt odniesienia, do którego je dopasujesz.

Wzór

Na koniec pozostaje wybór wzoru, jaki zdobi zasłony okienne. Niezależnie od tego, czy wybierasz zasłony do salonu, sypialni czy kuchni – te wykonane z gładkiego materiału zawsze będą strzałem w dziesiątkę. Mają one uniwersalną stylistykę, która będzie się świetnie komponować z każdym wnętrzarskim stylem. Z kolei materiał zdobiony motywami kwiatowymi lub roślinnymi idealnie sprawdzi się w roli zasłon do salonu utrzymanego w klasycznym stylu.

Jeśli jednak hołdujesz nowoczesnemu minimalizmowi z powodzeniem możesz postawić na jednobarwne zasłony w intensywnym kolorze np. musztardowe lub grafitowo-granatowe lub zdobione motywem geometrycznym.

Jak widzisz wybór zasłon nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak aby uzyskać dobry efekt aranżacyjny, należy to robić z głową. A dobrze dobrane zasłony sprawią, ze twój salon czy sypialnia będą jeszcze piękniejsze.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny