Data publikacji:

Ażurowa zabudowa pieca gazowego. Jak wykonać?


W wielu łazienkach czy kuchniach znajdują się dwufunkcyjne piecyki gazowe, które pełnią odpowiadają za grzanie wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewanie wody w kranach. Zajmują one sporo miejsca w pomieszczeniach, które z reguły są ciasne, a ich niezbyt atrakcyjny wygląd nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. W związku z tym wiele osób chciałby zabudować piecyk gazowy? Czy jest to dopuszczalne? Jak wykonać ażurową zabudowę pieca gazowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
gaźnik
Panuje powszechna opinia, że tego typu piecyki gazowe są częstą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla czy wybuchu gazu. Słyszymy o tym w mediach, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy urządzenia te są najbardziej eksploatowane. Branżowi specjaliści oraz strażacy nieustannie apelują o rozważne użytkowanie piecyków gazowych oraz instalację specjalnych czujników, które ostrzegają o nieszczelności systemu i ulatnianiu się tlenku węgla. W tym miejscu należy zadać pytanie, czy zabudowa pieca gazowego może uniemożliwić jego prawidłowe działanie i przyczynić się do tragedii? Czy nadmierne kierowanie się estetyką pomieszczenia może stanowić w przyszłości zagrożenie życia i zdrowia domowników? 

Piecyki gazowe - wymagania prawne


Instalacji piecyka gazowego w mieszkaniu może dokonać wyłącznie fachowiec, który posiada właściwe w tym zakresie uprawnienia. Bezwzględnie zabroniony jest samodzielny montaż tego typu urządzeń. Co więcej, samodzielnie nie można dokonać nawet przeróbki tego typu urządzenia, ponieważ każda ingerencja w istniejącą instalację wymaga stworzenia odpowiedniej dokumentacji budowlanej i zgody odpowiedniego organu samorządowego (najczęściej miejskiego wydziału infrastruktury). W przypadku budynków wielorodzinnych należy również przedstawić zakres planowanych prac zarządcy nieruchomości. Dopiero uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód pozwala wykwalifikowanym fachowcom rozpocząć prace. Posiadane przez nich uprawnienia gwarantują, że będzie ona wykonana w sposób prawidłowy i zgodny z wymaganiami prawnymi w zakresie użytkowania piecyków gazowych.

Wytyczne w zakresie warunków użytkowania pomieszczeń z instalacją opartą na urządzeniach gazowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na ich podstawie stwierdza się, że:

kotły gazowe można montować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m (nowe budownictwo) lub nie niższych niż 1,9 m (w domach już istniejących);

• kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń gazowych pobierających powietrze do spalania z tego samego pomieszczenia i nie mniejsza niż 6,3 m3 dla pomieszczenia z zamkniętą komorą spalania;

• w pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego pobytu ludzi na 4,65 kW mocy cieplnej urządzenia gazowego należy uwzględnić minimum 1 m3 kubatury pomieszczenia.

Każdy instalator piecyków gazowych obligatoryjnie musi stosować się do tych wytycznych, zarówno z uwagi na istniejące prawo, jak i bezpieczeństwo użytkowników urządzenia. 

Czy każdy piecyk gazowy można zabudować?


Wymienione w poprzednim akapicie przepisy prawne dzielą piecyki gazowe na urządzenia z otwartą i zamknięta komorą spalania. W pierwszym przypadku powietrze niezbędne do prawidłowego działania piecyka pobierane jest z pomieszczenia, w którym się on znajduje. Urządzenia z zamkniętą komorą spalania pobierają natomiast powietrze z zewnątrz budynku (doprowadzane jest przy użyciu specjalnej rury wystawionej na zewnątrz). Rozróżnienie obu typów urządzeń jest istotne w kontekście ewentualnej zabudowy.

Pełna zabudowa jest możliwa wyłącznie w przypadku piecyka o zamkniętej komorze spalania. Jak ją wykonać? Najpopularniejsza jest tzw. ażurowa zabudowa pieca gazowego, która daje bezpośredni dostęp do urządzenia, co pozwala na bieżącą kontrolę jego pracy. W tym przypadku zabudowa boczna powstaje najczęściej z płyty meblowej (MDF), która kolorystycznie komponuje się z aranżacją pomieszczenia. Oczywiście należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy płytą a samym urządzeniem, które umożliwią swobodny przepływ powietrza wokół jego nagrzewającej się obudowy. Jednolita płyta meblowa nie będzie jednak odpowiednia do wykonania zabudowy frontowej, ponieważ powinna być ona ażurowa. Ażurowe drzwiczki sprawiają, że w czasie pracy piecyka można mieć go na oku. Można je wykonać z metalowej siatki o drobnym prześwicie czy drewnianego panelu z listwami, które będą tworzyły szczeliny. W każdym przypadku należy obowiązkowo pamiętać, że niedopuszczalna jest zabudowa spodu piecyka gazowego. 

Ażurowa zabudowa piecyka gazowego - czy warto?


Mimo iż przepisy prawa pozwalają na zabudowę piecyka gazowego z zamkniętą komorą spalania, to niektórzy monterzy tych urządzeń uważają takie rozwiązanie za nielegalną samowolę budowlaną oraz zbędną fanaberię. Oczywiście nie warto przejmować się ich głosami, ponieważ takie prace są legalne i bezpieczne, pod warunkiem, że prowadzone są przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, która stosuje się do praw fizyki gwarantujących zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Przed podjęciem decyzji o zabudowie piecyka gazowego oraz poszukiwaniem specjalisty, który jej dokona, warto upewnić się, jaki typ urządzenia posiadamy. W sytuacji, gdy jest to piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, jak najbardziej warto go zabudować, ponieważ pozytywnie wpłynie to na estetykę danego pomieszczenia. Właściwie wykonana zabudowa nie wpływa na jakość pracy urządzenia oraz nie zagraża bezpieczeństwu jego użytkowania. Może natomiast przy stosunkowo niewielkim koszcie całkowicie odmienić wygląd łazienki i sprawić, że będzie urządzona jak w katalogu. 
Autor: Grzegorz Woźniak