Piecyki gazowe - wymagania prawne
Instalacji piecyka gazowego w mieszkaniu może dokonać wyłącznie fachowiec, który posiada właściwe w tym zakresie uprawnienia. Bezwzględnie zabroniony jest samodzielny montaż tego typu urządzeń. Co więcej, samodzielnie nie można dokonać nawet przeróbki tego typu urządzenia, ponieważ każda ingerencja w istniejącą instalację wymaga stworzenia odpowiedniej dokumentacji budowlanej i zgody odpowiedniego organu samorządowego (najczęściej miejskiego wydziału infrastruktury). W przypadku budynków wielorodzinnych należy również przedstawić zakres planowanych prac zarządcy nieruchomości. Dopiero uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód pozwala wykwalifikowanym fachowcom rozpocząć prace. Posiadane przez nich uprawnienia gwarantują, że będzie ona wykonana w sposób prawidłowy i zgodny z wymaganiami prawnymi w zakresie użytkowania piecyków gazowych.
Wytyczne w zakresie warunków użytkowania pomieszczeń z instalacją opartą na urządzeniach gazowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na ich podstawie stwierdza się, że:
• kotły gazowe można montować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m (nowe budownictwo) lub nie niższych niż 1,9 m (w domach już istniejących);
• kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 w przypadku urządzeń gazowych pobierających powietrze do spalania z tego samego pomieszczenia i nie mniejsza niż 6,3 m3 dla pomieszczenia z zamkniętą komorą spalania;
• w pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego pobytu ludzi na 4,65 kW mocy cieplnej urządzenia gazowego należy uwzględnić minimum 1 m3 kubatury pomieszczenia.
Każdy instalator piecyków gazowych obligatoryjnie musi stosować się do tych wytycznych, zarówno z uwagi na istniejące prawo, jak i bezpieczeństwo użytkowników urządzenia.