Data modyfikacji:

Masz bałagan w szafie? 5 sposobów na zapanowanie nad nieporządkiem

Mała garderoba nie musi oznaczać wielkiego bałaganu. Nawet jeśli artystyczny nieład jest ci bliski, twoja szafa na ubrania wcale nie musi wyglądać tak, jakby przeszło przez nią tornado. Wystarczy, że przeprowadzisz małą rewolucję i zaprzyjaźnisz się z kilkoma akcesoriami do przechowywania ubrań w szafie. Wtedy przekonasz się, że porządek w szafie jest fajny.

Z pozoru wszystko wygląda idealnie. Równo poukładane książki na półkach, kwiaty na parapecie stoją w regularnym rzędzie, a poduszki dekoracyjne tworzą symetryczny układ – ten porządek to jednak cisza przed burzą. Nie widać bowiem tego, co czai się za drzwiami garderoby. A tam? Otwarcie jej drzwi grozi przysypaniem przez lawinę niepoukładanych ubrań. Paski, czapki czy inne mniejsze dodatki są rozsiane po wszystkich zakamarkach szafy i zawsze wtedy, gdy są ci potrzebne, chowają się na jej dnie. Bałagan w szafie to strata czasu i energii. Nawet mała garderoba czy niewielka szafa na ubrania powinny być zorganizowane w przemyślany i uporządkowany sposób, tak aby rano możliwe było szybkie przygotowanie efektownej stylizacji.

Porządek w szafie – początek rewolucji

Podobno wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. W przypadku porządku w szafie należy zacząć od prawdziwej rewolucji. Wyciągnij wszystkie ubrania z szafy i rozpocznij ich selekcję. Jeśli twoja szafa na ubrania ma być uporządkowana, musisz zrezygnować z niepotrzebnych ci rzeczy. A zatem, podziel ubrania na 3 grupy: te w których chodzisz regularnie, te dawno nieużywane, ale które mają jeszcze u ciebie jakieś szansę oraz na te, których czas w twojej szafie na ubrania definitywnie się skończył.

Pozwoli ci to zorientować się dokładnie w zawartości garderoby – może się bowiem okazać, że przez nieporządek nie pamiętasz o niektórych rzeczach. Te, które definitywnie wypadły z twojej łaski przeznacz dla potrzebujących lub zorganizuj domową wyprzedaż - to też świetny sposób na zasilenie swojego portfela. Pamiętaj też, że sentymentalizm jest największym wrogiem porządku w szafie – jeśli w twojej garderobie wciąż gości ulubiona para dżinsów z czasów liceum, a ty masz już na karku trzydziestkę, to na wyrzucenie starych spodni już dawno przyszła pora.

Twórz grupy – podział ubrań

Kolejnym krokiem ku idealnej szafie na ubrania jest tworzenie grup ubrań. Sukienki, marynarki, koszule, swetry, codzienne bluzki itd. Ubrania te powinny być pogrupowane, ponieważ dzięki temu poszukiwania ulubionych części garderoby będą znacznie łatwiejsze. Dodatkowo możesz wprowadzić podgrupy sezonowe – jeśli twoja mała garderoba nie zapewnia wystarczająco dużo miejsca na wygodne przechowywanie wszystkich ubrań, w zależności od aktualnej pory roku, spakuj letnie lub zimowe ubrania. Możesz je przechowywać w pudełkach na dnie szafy i nie będą one niepotrzebnie zabierać miejsca na półkach i drążkach z wieszakami. Ten trik sprawi, że łatwiej zorientujesz się w zawartości szafy i szybciej przygotujesz codzienną stylizację.

Nie taki zwykły wieszak

Aby utrzymać porządek w szafie należy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów. Najważniejsze z nich to wieszaki. Z pewnością nawet w małej garderobie masz ich całe mnóstwo – drewniane, plastikowe, kolorowe. No właśnie – wieszaki w różnych kolorach powodują wrażenie nieporządku. Jeśli chcesz aby twoja szafa na ubrania prezentowała się znakomicie, postaw na wieszaki w jednakowym kolorze.

Pamiętaj także, że akcesoria te mają różne przeznaczenie. Przykładowo wieszaki z klipsami przeznaczone są do wieszania spódnic i eleganckich spodni. Z kolei wieszaki o wyprofilowanych i nachylonych końcach, które mają imitować kształt ludzkich barków, służą do przechowywania płaszczy i marynarek. Miej na uwadze także to, że nie warto wybierać drucianych wieszaków – pod wpływem ciężaru ubrań mogą się wyginać, a przez to deformować kształt ubrań. Natomiast na wieszakach zdecydowanie nie powinno się przechowywać swetrów – będą się one rozciągać i odkształcać, przez co po kilku miesiącach spędzonych w szafie, będą źle na tobie leżeć.

Akcesoria do przechowywania – sprytnie wykorzystaj przestrzeń

Pamiętaj, że na zwykłych wieszakach świat się nie kończy. Istnieje szereg przydatnych akcesoriów, które pomogą ci utrzymać porządek w szafie. Nawet mała garderoba będzie wydawała się lepiej zorganizowana, jeśli wykorzystasz dodatkowe pudełka. Możesz je układać jedno na drugim np. na górnych półkach. Umieścisz tam nieużywane w aktualnym sezonie ubrania. Z kolei na dnie szafy przechowuj buty.

Świetnym patentem są także zasobniki i wieszaki, które przytwierdzisz do drzwi szafy – pod warunkiem, że są one uchylne, a nie przesuwne. Dzięki nim zyskasz miejsce do przechowywania np. krawatów, szalików lub pasków do spodni. Innym produktem, który ułatwi ci utrzymanie porządku nawet w problematycznej małej garderobie, są przegródki do szuflad. W dużych i pojemnych szufladach łatwo bowiem o bałagan – gdy szukasz konkretnych części garderoby, zazwyczaj robisz rozgardiasz wśród pozostałych. W ten sposób sprawisz, że skarpetki, bielizna i drobne dodatki będą miały wydzielone miejsce w szufladzie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny