Data modyfikacji:

Banan - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Choć bananowce kojarzą się nam z egzotycznymi roślinami, które mogą rozwijać się jedynie w ciepłych krajach tak naprawdę każdy z nas może poszczycić się własnym bananem uprawianym w donicy. Pielęgnacja bananów w warunkach domowych nie jest bardziej skomplikowana niż uprawa cytrusów. Większość osób jest w stanie sobie z nią poradzić i cieszyć się bananowcem będącym ozdobą domu, tarasu lub ogrodu zimowego. 
bananowiec
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest bananowiec oraz dlaczego używanie sformułowania “drzewo bananowe” jest błędne. Nazwa banan dotyczy zarówno owoców jak i samej rośliny. Dopuszczalne jest również używanie nazwy bananowiec, ponieważ roślinę tą często określa się na zasadzie analogii z kakaowcem czy figowcem.  

Niemniej jednak nie możemy nazwać jej drzewem lub palmą bananową, ponieważ banan jest byliną. To co wydaje nam się być pniem tej rośliny tak naprawdę jest warstwowo rozwijającymi się liśćmi, które rozgałęziają się ku górze. Istnieje wiele rodzajów bananowców, wśród których możemy znaleźć odmiany, które dobrze radzą sobie nawet w niskich temperaturach.  

Banan rodzaje - szeroki wybór możliwości 

Warto wspomnieć, że pod nazwą banan kryje się tak naprawdę wiele różnorodnych odmian i gatunków roślin. Poznajmy więc nieco bliżej najbardziej ciekawe do uprawy w domowym zaciszu lub ogrodzie. 
Jeśli zależy nam na tym, by bananowiec rozwijał się w ogrodzie postawmy na odmiany Musa basjoo Sapporo i Musa basjoo Nana - rośliny te z powodzeniem przetrwają nawet minusowe temperatury.  
Kolejnymi odmianami, które możemy uprawiać w swoich domach a przy tym wystawiać je na zewnątrz w czasie letnich miesięcy są: 
  • Musa sikkimensis, 
  • Musa itinerans,  
  • Musa balbisiana,  
  • Musa cheesmanii,  
  • Musa yunnanensis. 
Niektóre z nich, takie jak Musa sikkimensis są nawet w stanie wydać w naszych warunkach jadalne owoce.  
Istnieją również odmiany dekoracyjne, które wyróżniają się kolorystyką lub kształtem liści. Wśród nich wymienić należy: 
  • Musa ornata, 
  • Musa velutina, 
  • Musa hookerii, 
  • Musella lasiocarpa. 

Uprawa banana - stanowisko 

Kluczową kwestią, którą warto się zająć planując uprawę bananów jest stworzenie mu optymalnych warunków wzrostu. Jakiego stanowiska potrzebuje ta roślina? Mówiąc najprościej, doskonale będzie czuła się tam gdzie będzie miała dużo światła. Świetnie sprawdzą się więc pomieszczenia posiadające okna skierowane na południe.
Dodatkowo powinniśmy uświadomić sobie, że roślina ta z czasem będzie potrzebowała coraz więcej miejsca. Jeśli jest to możliwe, powinna znajdować się również w takim położeniu, w którym nie będzie narażona na przeciągi. Jeśli zdecydujemy się na uprawę banana w domu w czasie ciepłych, letnich dni z powodzeniem możemy wystawiać roślinę na zewnątrz, jednakże w przypadku młodych roślin unikamy bezpośredniego kontaktu ze słońcem.  

Jaka ziemia dla banana? 

Jeśli zależy nam na tym, żeby uprawa banana przynosiła dobre efekty musimy zatroszczyć się również o odpowiednie podłoże dla tej rośliny. Na szczęście bananowce nie są wymagające do ziemi, w której je umieścimy. Z powodzeniem możemy wykorzystać jakąkolwiek przepuszczalną ziemię, w tym tę uniwersalną.

O wiele większą wagę warto skupić na wyborze odpowiedniej donicy. Pielęgnacja banana wymaga nowej wyposażonej w skuteczny drenaż donicy, która powinna pozwalać na zlanie nadmiaru wody. Pamiętajmy również, że nie powinna być ona zbyt duża, ponieważ może to doprowadzić do przerostu zarówno korzenia, jak i byliny. 

Podlewanie i nawożenie bananowca

Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin wie doskonale jak ważne jest podlewanie. W przypadku uprawy banana musimy zadbać o to, by unikać zarówno przelania i stojącej wody, jak i nadmiernego przesuszenia bananowca. Dlatego też trudnym jest podanie dokładnych terminów podlewania, ze względu na różne warunki panujące w mieszkaniach. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup miernika wilgoci, który pokaże nam kiedy mamy do czynienia z niskim poziomem wilgotności podłoża.
Jeśli zaś chodzi o nawożenie bananów znajdujących się w mieszkaniu - należy o to dbać przez cały rok. Różnica polega jedynie na częstotliwości podawania preparatów. W czasie wiosennych i letnich miesięcy dawka nawozu powinna być podawana co tydzień. Zaś jesienią i zimą należy dostarczać ją roślinie raz w miesiącu. 

Pielęgnacja banana - przycinanie i zimowanie banana 

Jeśli zależy nam na tym, by banan dobrze się rozwijał i towarzyszył nam przez długi czas nie powinniśmy zapominać o zimowaniu, czyli zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków jesienią i zimą. Podczas zimowania roślina powinna przebywać w pomieszczeniu, które jest nie tylko chłodniejsze, ale również bardziej ciemne.
Doskonale sprawdzają się w tej roli np. klatki schodowe. Co ważne, stosunek ilości światła do temperatury w jakiej trzymamy bananowca jest proporcjonalny co oznacza, że im bardziej naświetlone jest pomieszczenie tym temperatura powinna być wyższa. Jeśli jednak uda nam się znaleźć zacienione miejsce dla naszej rośliny temperatura nie powinna przekraczać 10-13 stopni Celsjusza.  
Warto w tym miejscu wspomnieć również o przycinaniu banana. Pielęgnacja rośliny może bowiem tego od nas wymagać w sytuacji gdy roślina ma pożółknięte, brązowe lub uszkodzone liście. Wówczas przycinamy je ostrym, zdezynfekowanym nożem jak najbliżej ziemi.  
Autor: Kamila Łońska-Kępa