Dobrze skomponowana kolorystyczna układanka to podstawa aranżacji wnętrz. Do wyboru masz wiele ciekawych kolorów farb, tkanin czy materiałów wykończeniowych. A jakby tego było mało, trzeba jeszcze się zastanowić, czy postawić na barwy ciepłe czy na zimne? Co to znaczy w praktyce? Sprawdźmy.
Chociaż od kilku sezonów w aranżacji wnętrz dominuje biel w skandynawskim wydaniu, to nie powinniśmy stronić od kolorów. Ciekawie dobrana kolorystyka wnętrza może sprawić, że pomieszczenie wyda się przyjazne i przytulne. Jak grać w kolory w aranżacji wnętrz i wykorzystać barwy ciepłe i zimne?
Aby dowiedzieć się, które kolory uchodzą za barwy ciepłe, wystarczy sięgnąć po tzw. koło kolorów. To wzornik graficzny, który obrazuje relacje zachodzące między kolorami. Koło kolorów wyraźnie wskazuje, że barwy ciepłe to odcienie żółci, pomarańczy oraz czerwieni. Do tego grona zaliczamy także pośrednią zieleń oraz róż.
Co ciekawe, barwy możemy też postrzegać subiektywnie, dlatego do grona ciepłych kolorów zaliczamy często również inne odcienie zieleni, błękitu czy fioletu, pod warunkiem, że w widmie barwnym są przesunięte w stronę czerwieni.
Sprawdź również nasze inspiracje na malowanie scian.Barwy ciepłe i zimne dają zupełnie inny efekt w stylizacji pomieszczeń. Te pierwsze, czyli odcienie ciepłe świetnie, szczególnie dobrze sprawdzają się w aranżacji wnętrz i to właśnie po takie kolory chętniej sięgają projektanci i dekoratorzy. Dlaczego?
Przyczyna jest prosta – ciepłe odcienie pomagają kreować przytulną atmosferę w mieszkaniu. Stylizacja wnętrza złożona z ciepłych odcieni nawiązujących do natury, będzie sprzyjać relaksowi i przyjemnemu spędzaniu czasu.
Analogicznie analizując wspomniane wcześniej koło barw, za kolory zimne uważamy te leżące po przeciwnej stronie. Będą to zatem niektóre odcienie różu i zieleni oraz fiolet, błękit czy granat. Natomiast w subiektywnym odczuciu za barwy zimne możemy uznawać kolory, które w widmie barwnym są przesunięte w stronę błękitu.
Kolory chłodne stosuje się rzadziej w aranżacji wnętrz, ponieważ nieumiejętnie wykorzystane, mogą dać nietrafiony efekt wykończeniowy i sprawić, że pomieszczenia nie będą wydawać się przytulne. Chłodne kolory mogą być jednak powiewem świeżości w stylizacji pomieszczeń.
Łączenie kolorów ciepłych i zimnych jest dość trudnym wzywaniem stylizacyjnym, ponieważ łatwo o wpadkę. Dlatego najlepiej zdać się na sprawdzone tropy. Takim drogowskazem może być monochromatyczne zestawienie, czyli łączenie różnych odcieni tej samej barwy. W ten sposób uzyskasz harmonijne połączenie, a całość będzie prezentować się spójnie.
Pomocy w doborze kolorów ciepłych i zimnych możesz też szukać na kole barw. Kolory leżące naprzeciwko siebie to tzw. barwy dopełniające, które świetnie się ze sobą łączą dając wyrazisty, kontrastowy mix.
Wybierając kolorystykę wnętrza, barwy ciepłe i zimne oraz ich odcienie, przede wszystkim zwróć uwagę na poziom nasłonecznienia pomieszczeń, w których mają zostać użyte.
Przed malowaniem ścian czy wyborem paneli najlepiej jest zamówić próbniki, dzięki którym łatwo się przekonasz, jak dane odcienie prezentują się w warunkach oświetleniowych panujących w konkretnych wnętrzach.
Pamiętaj też o utrzymaniu kolorystycznego balansu. Warto w aranżacji mieszkania postawić na 3 kolory, z czego pierwszy będzie kolorem bazowym, drugi barwą dopełniającą stosowaną w mniejszym wymiarze, a ostatnią zarezerwuj dla detali.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny