Data modyfikacji:

Malowanie ścian. Inspiracje i pomysły

Tapowanie, efekt ombre czy szablony malarskie – to tylko kilka sposobów na dekoracyjne malowanie ścian. Jeśli chcesz ciekawie urozmaicić stylizację wnętrza i pomalować ściany w naprawdę nietuzinkowy sposób, poniżej znajdziesz garść inspiracji.

mężczyzna malujący ścianę

Malowanie ścian gąbką, czyli tapowanie

To metoda malowania ścian zaczerpnięta z warsztatów malarzy artystów. Do tapowania należy zastosować niewielką gąbkę, za pomocą której nanosi się farbę na podłoże, wykonując przy tym energiczne ruchy przypominające stukanie. W ten sposób farba zostanie naniesiona na ścianę w nieregularny sposób, co w efekcie sprawi, że będzie przypominać starą powierzchnię.

Metodą tapowania można malować ściany, które wpiszą się w klimat wabi-sabi. Przypomnijmy, ta japońska sztuka aranżacji skupia się na celebrowaniu niedoskonałości i naturalnego starzenia się elementów wystroju wnętrza. Ściana z charakterem, wyglądająca jak stara, dobrze wpisze się w omawianą estetykę.

Wracając jednak do tapowania. Aby uzyskać naprawdę spektakularny efekt, należy zastosować przynajmniej 3 zbliżone odcienie tego samego koloru farby – jasny, pośredni i ciemny. Zestawienie ich na ścianie da efekt nieregularnego cieniowania.

Trzeba też pamiętać, aby gąbka stosowana podczas dekoracyjnego malowania ścian, była lekko zwilżona. Dodatkowo podczas prac, ścianę można delikatnie spryskać wodą za pomocą spryskiwacza, dzięki czemu poszczególne odcienie będą się płynniej łączyć.

Malowanie ścian w geometryczne wzory

To dobry sposób, aby dodać do aranżacji wnętrza nieco koloru i w malowaniu wykorzystać kilka odcieni farb. Geometryczne wzory na ścianach można wykonać przy użyciu taśmy malarskiej.

Wystarczy przykleić ją na ścianie, tworząc ciekawą kompozycję rombów, trójkątów i innych figur. Całość może wyglądać jak geometryczna mozaika lub wręcz przeciwnie – nawet kilka pasm taśmy wytyczy granice miedzy kolorami i pozwoli na nowoczesne malowanie ścian.

W tym przypadku bardzo ważna jest precyzja. Po pierwsze, trzeba równo przykleić taśmę, aby granice między kolorami były estetyczne. Po drugie, w trakcie malowania ścian tą metodą, należy unikać nanoszenia zbyt dużej ilości farby, ponieważ może wnikać pod taśmę. Tak pomalowana ściana będzie się świetnie komponować z nowoczesnymi aranżacjami czy pokojami młodzieżowymi.

Dekoracyjne malowanie ścian: szablony

W sprzedaży znajdziesz mnóstwo szablonów malarskich, za pomocą których samodzielnie wykonasz efektowne dekoracje i malowanie ścian. Co ciekawe, malowanie przy użyciu szablonów nie jest zadaniem trudnym i nawet jeśli nie masz doświadczenia w pracach plastycznych, z powodzeniem możesz postawić właśnie na taką technikę.

Szablony malarskie jednorazowe wyposażone są w samoprzylepną folię, dzięki której można je dokładnie przykleić do ściany na czas malowania. Z kolei elementy wielorazowe są wykonane z dość sztywnej folii i do ich przytwierdzenia należy zastosować np. taśmę malarską.

Nowoczesne malowanie ścian: efekt ombre

Aby pomalować ściany z efektem cieniowania, trzeba zaopatrzyć się w trzy różne kolory – ciemny, pośredni oraz jasny. Zanim złapiesz za pędzel i wałek, za pomocą ołówka i poziomicy podziel ścianę na trzy części. W ten sposób wyznaczysz granice między poszczególnymi kolorami. Po naniesieniu na ścianę kolejnych barw, należy za pomocą zwilżonego pędzla rozcierać granice między nimi.

Opisana technika dekoracyjnego malowania ścian szczególnie dobrze sprawdza się w miejscowej stylizacji. W ten sposób warto pomalować jedną ścianę w pomieszczeniu, np. ścianę przy łóżku lub za kanapą. Cieniowanie da subtelny efekt dekoracyjny wpisujący się szczególnie dobrze w estetykę stylu boho czy skandynawskiego.

Jedna ściana pomalowana na ciemny kolor

Ciemne kolory należą do najpopularniejszych trendów w malowaniu ścian. Butelkowa zieleń, granat, a nawet czerń dają elegancki i wyrazisty rezultat wykończeniowy. Niestety, ciemnie kolory nie zawsze są strzałem w dziesiątkę – w kiepsko naświetlonym wnętrzu mogą dać przytłaczający i ponury efekt.

Dobrym sposobem na modne malowanie ścian i umiejętne wykorzystanie ciemnych kolorów jest zastosowanie farby tego typu tylko na jednej płaszczyźnie i zestawienie jej z jaśniejszymi sąsiednimi ścianami.

Ciemna ściana za łóżkiem czy sofą nie tylko urozmaici stylizację wnętrza, ale też pozwoli optycznie podkreślić konkretną strefę w pomieszczeniu. Ciekawym pomysłem może być też uzupełnienie aranżacji o tapetę zamontowaną na jednej z sąsiednich ścian.

Zasada 60:30:10

Szukając inspiracji i pomysłów na malowanie ścian, warto pamiętać o zasadzie kolorystycznego balansu. Reguła 60:30:10 określa proporcje kolorystyczne, które świetnie sprawdzają się podczas dobierania kolorystyki w aranżacji wnętrz.

Zgodnie z tą zasadą 60% całości powinien stanowić kolor bazowy, który stanie się tłem dla całej aranżacji. Najlepiej w tej roli wypadają jasne i neutralne barwy, które świetnie łączą się z innymi odcieniami. Kolejne 30% to kolor dopełniający, bardziej intensywny.

To może być właśnie ten kolor, którego użyjesz do dekoracyjnego malowania jednej ściany w pomieszczeniu. Ostatnie 10% kolorystycznej układanki to kolory zarezerwowane dla dodatków i mniejszych akcentów. Barwy te powinny być najintensywniejsze.

Opisana reguła jest naturalnie jedynie pewnym drogowskazem – zasady, również te wnętrzarskie, są po to, żeby je łamać. Zanim jednak zaczniesz to robić, warto znać nieco podstaw teoretycznych. Jak widzisz, malowanie ścian może przynieść naprawdę ciekawe efekty dekoracyjne. Wystarczy jedynie odrobina fantazji i pracy, aby ściana prezentowała się niesztampowo.