Data modyfikacji:

Bateria kuchenna do granitowego zlewozmywaka. Zobacz, jak ją dopasować

Granitowy zlewozmywak to popularny wybór w wielu kuchniach. Aby jednak mógł prezentować się jak najlepiej, warto zastanowić się, jakie rodzaje, kolory i style baterii pasują do granitu. Dopasowanie pod względem dеsignu to nie wszystko. Trzeba zwrócić też uwagę na dodatkowe kwestie istotne podczas wyboru, takie jak pożądany model baterii, jej wymiary i rodzaj mechanizmu. Oto wskazówki, które pomogą dopasować idealną baterię kuchenną do granitowego zlewozmywaka.

bateria kuchenna

Rodzaje baterii kuchennych

Wybór odpowiedniej baterii kuchennej ma kluczowe znaczenie dla wygody korzystania ze zlewozmywaka oraz estetyki całej kuchni. Można wyróżnić przede wszystkim dwa typy – baterię stojącą i ścienną. Modele stojące są często wzorowane na tradycyjne. Dlatego też sprawdzą się doskonale w klasycznych aranżacjach. Dodatkowo są dostępne w bogatej ofercie barw i kolorów. Z kolei baterie ścienne najczęściej są wykonane w bardziej nowoczesnym wzornictwie. Z tego powodu dobrze wpasowują się w minimalistyczne przestrzenie, oszczędzając jednocześnie cenne miejsce na blacie.

Zarówno baterie ścienne, jak i stojące mogą mieć dodatkowo elastyczną wylewkę. Ta funkcjonalność zapewnia wygodę podczas codziennego użytkowania – napełniania wysokich naczyń, czy mycie zlewu. Podczas wyboru baterii warto zatem kierować się nie tylko samym dopasowaniem do zlewozmywaka, ale i całej kuchni oraz wziąć pod uwagę względy praktyczne.

bateria kuchenna

Granitowy zlewozmywak – do jakiej kuchni pasuje?

Granitowy zlewozmywak powstał z granitu, najczęściej kompozytowego, czyli będącego mieszanką granitu lub kwarcu z żywicą. Granit jest uniwersalny, dostępny w wielu kolorach i odcieniach. Z łatwością wpasuje się w różnorodne style aranżacyjne. Sprawdzi się w kuchniach minimalistycznych, w których prostota i funkcjonalność idą w parze z wysoką jakością materiałów. Może też być odpowiednim wyborem do kuchni w stylu rustykalnym – naturalność granitu odnajduje się w takich wnętrzach i dodaje im przytulności. W kuchniach nowoczesnych granitowy zlewozmywak podkreśli minimalizm wnętrza. Będzie też dobrze współgrał z innymi granitowymi elementami wyposażenia. W przestrzeniach industrialnych natomiast zaprezentuje się ciekawie w towarzystwie surowych materiałów.

Niezależnie od stylu, granitowy zlewozmywak z pewnością podkreśli indywidualny charakter każdej kuchni.

Kolor baterii kuchennej – jak ją dopasować do zlewozmywaka z granitu?

Aby dopasować baterię kuchenną do granitowego zlewozmywaka, należy przede wszystkim uwzględnić jego materiał. Najbezpieczniejszym, ale nie jedynym rozwiązaniem, jest zdecydowanie się na baterię w tym samym odcieniu i z tego samego tworzywa co zlewozmywak.

Warto jednak pamiętać, że możliwości jest zdecydowanie więcej. Aby kolor baterii wypadł korzystnie w towarzystwie granitowego zlewozmywaka, należy najpierw zwrócić uwagę na odcień granitu. Do ciemnych powierzchni świetnie dopasują się baterie chromowane lub ze stali nierdzewnej. Odpowiednie będą też modele czarne ze złotymi lub srebrnymi wstawkami – pasują szczególnie do wnętrz glamour. Jasne zlewozmywaki granitowe można uzupełnić bateriami w cieplejszych tonach, jak złoto czy mosiądz. Innymi sprawdzonymi i bezpiecznymi opcjami są biel i czerń. Biała bateria kuchenna będzie najlepszym wyborem, jeśli granitowy zlewozmywak również jest jasny np. szary lub beżowy.

bateria kuchenna

Dobór baterii kuchennej do zlewozmywaka – o tym też należy pamiętać!

Dopasowanie baterii do granitowego zlewozmywaka pod względem designu to jedno. Osobną kwestią jest wybór odpowiedniego modelu. Czy lepsza będzie wersja ścienna, czy stojąca? Podczas zakupu należy sprawdzić, czy wybrany model pasuje do otworów montażowych w zlewozmywaku. W niektórych przypadkach odpowiednie będą baterie z jednym otworem, w innych z dwoma lub trzema.

Następnie należy zwrócić uwagę na wysokość i zasięg wylewki. Odpowiednie wymiary ułatwią wykonywanie codziennych czynności w kuchni. Ważny jest również wybór materiału i wykończenia baterii. Powinny być odporne na korozję i łatwe w czyszczeniu oraz pasować do stylu kuchni.

Kolejnym aspektem jest rodzaj mechanizmu. Do wyboru są tradycyjne pokrętła, jedna dźwignia mieszająca lub rozwiązania takie jak dotykowe sterowanie. Nie zapomnij również o dodatkowych funkcjach – wyciąganej lub elastycznej wylewce czy możliwości filtracji wody. Mogą one znacząco podnieść komfort użytkowania.

bateria kuchenna

Bateria kuchenna dobrana do granitowego zlewozmywaka – 6 prostych kroków

Wybór idealnej baterii kuchennej, która pasuje do zlewozmywaka z granitu, nie musi być skomplikowany. Wcześniej przedstawione wskazówki można zamknąć w 6 prostych krokach, które pomogą znaleźć perfekcyjnie dopasowaną baterię kuchenną do granitowego zlewozmywaka. Aby wybrać idealną baterię, należy:

  • zmierzyć zlewozmywak w celu poznania wymaganego rozmiaru i typu montażu baterii;

  • określić pożądany styl baterii, dopasowany do aranżacji kuchni;

  • wybrać materiał i wykończenie, które pasują do granitu;

  • określić zapotrzebowanie na dodatkowe funkcje, takie jak wyciągana bądź elastyczna wylewka czy system filtracji wody;

  • wybrać między baterią z jednym uchwytem mieszającym a dwoma niezależnymi;

  • upewnić się, że wybrany model ma wystarczająco wysoką wylewkę.

Idealne dopasowanie baterii kuchennej do granitowego zlewozmywaka wymaga przemyślenia kilku kluczowych aspektów. Dobór pod kątem kolorystyki i wykończenia to tylko jeden z kilku istotnych elementów. Warto zwrócić uwagę na styl, rodzaj, funkcjonalność. W ten sposób można wyposażyć się w odpowiednią baterię, która spełni wszystkie możliwe wymagania.

Autor: Artykuł sponsorowany