Data publikacji:

Biała cegła na ścianie. Pomysły na aranżacje

To jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych, który pozwala efektownie wykończyć powierzchnię ścian. Biała cegła prezentuje się świetnie, ale jednocześnie jej estetyka jest na tyle subtelna, że materiał nie zdominuje aranżacji wnętrza, a stworzy raczej dla niego swoiste tło. Jeśli chcesz zamontować białą cegłę na ścianie w sypialni, kuchni czy salonie, zobacz, jaki materiał wybrać oraz do jakich aranżacji będzie najlepiej pasować. 

Dlaczego warto postawić na białą cegłę na ścianie?

  • Ciekawy efekt dekoracyjny – biała cegła na ścianie prezentuje się bardzo dobrze. Chociaż biel daje minimalistyczny efekt, to chropowata powierzchnia cegły sprawia, że ściana nabierze wyraźnie widocznej faktury. W rezultacie wystylizujesz dekoracyjną powierzchnię, która subtelnie urozmaici aranżację wnętrza.

  • Możliwość zamaskowania niedoskonałości ściany – jeśli w wykańczanej ścianie widoczne są linie, które wskazują na przebieg przewodów lub w płaszczyźnie osadzono i następnie zaszpachlowano prowadnice pod kable telewizyjnie, za pomocą cegły łatwo ukryjesz te niedoskonałości. Co więcej, nawet jeśli na ścianie znajdują się większe nierówności, cegła dokładnie pokryje całość i sprawi, że powierzchnia będzie się dobrze prezentować. 

  • Optyczne podkreślenie podziału na strefy – białą cegłę na ścianie można zamontować miejscowo, np. przy strefie jadalnianej czy wypoczynkowej. W ten sposób dodatkowo optycznie pokreślisz poszczególne części funkcjonalne w mieszkaniu. Taki trik szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach zaaranżowanych na planie otwartej strefy, gdzie salon, jadalnia i kuchnia tworzą wspólną przestrzeń. 

Do jakich wnętrz pasuje biała cegła?

Biała cegła jest dość uniwersalnym elementem wystroju i można ją łatwo dopasować do różnych wnętrzarskich stylów. Strzałem w dziesiątkę z pewnością będzie wykorzystanie jej we wnętrzach utrzymanych w estetyce skandynawskiej czy boho. Oba te style opierają się na jasnych barwach i naturalnych materiałach, więc cegła, zwłaszcza ta rozbiórkowa czy wykonana z klinkieru, sprawdzi się świetnie.

Materiał tego typu może być także dobrym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych na industrialną modłę. Chociaż w loftach z reguły stosuje się cegłę w klasycznym wydaniu, czyli utrzymaną w naturalnej rudej kolorystyce, biel również będzie się dobrze komponować.

Biała cegła na ścianie – jak uzyskać taki efekt? Jaki materiał?

Jeśli chcesz wykończyć ścianę przy pomocy białej cegły, do wyboru masz kilka opcji. Zobacz, na którą z nich warto postawić i dlaczego. 

  • Klinkier – płytki tego typu wypala się w wysokich temperaturach z naturalnej gliny. W klasycznym wydaniu mają rudą barwę, jednak w sprzedaży znajdziesz również modele bielone.Płytki klinkierowe mogą być polerowane do gładkiej powierzchni lub wykończone w taki sposób, aby zachowały wyrazistą fakturę. Klinkier nie tylko prezentuje się świetnie, ale też wyróżnia się wysokimi paramentami wytrzymałościowymi – materiał tego typu powszechnie stosuje się jako kamień elewacyjny, więc jest odporny na uszkodzenia, wilgoć i niskie temperatury. W aranżacji wnętrz sprawdzi się zatem równie dobrze.
  • Płyty gipsowe – to materiał, który do złudzenia może przypominać kamień naturalny czy właśnie cegłę. Płytki wykonane z gipsu są lekkie i dobrze się prezentują, a co więcej, są znacznie tańsze, niż kamień dekoracyjny lub cegła cięta. Na korzyść płytek tego typu trzeba również zaliczyć fakt, że ich montaż jest dość prosty – przyklejanie ich do ściany wymaga co prawda specjalistycznych narzędzi, ale zadanie to można z powodzeniem wykonać samodzielnie. 
  • Bielona stara cegła – najłatwiejszym sposobem na białą cegłę na ścianie jest odkrycie spod tynku starego materiału i pobielenie go za pomocą farby. Niestety, na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko mieszkańcy starego budownictwa. Jeśli jednak mieszkasz w nowym lokalu – nic straconego. W sprzedaży znajdziesz płytki z cegły rozbiórkowej. Uzyskuje się je w efekcie cięcia starej cegły i w rezultacie materiał wykończeniowy wygląda dokładnie jak stary mur.
  • Kamień dekoracyjny – najczęściej materiał tego typu formowany jest z betonu, dlatego może mieć najróżniejsze wzory i kolory. Biała cegła na ścianę w formie kamienia dekoracyjnego z betonu będzie wytrzymałym i solidnym materiałem wykończeniowym, który świetnie imitować będzie prawdziwą cegłę.

Biała cegła na ścianie w salonie

Materiał tego typu jest bardzo popularny w pomieszczeniu reprezentacyjnym. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż białej cegły na ścianie lub ścianach za kompletem wypoczynkowym, co dodatkowo pozwoli wyodrębnić strefę wypoczynkową w pomieszczeniu. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest biała cegła zamontowana do wykończenia obudowy kominka.

Biała cegła na ścianie w kuchni

To dobry sposób, aby efektownie wykończyć ścianę między górnym a dolnym rzędem szafek. Cegła zamontowana na ścianie w kuchni będzie idealnym uzupełnieniem dla białych mebli i drewnianych blatów, ale równie dobrze sprawdzi się w ciemniejszym zestawieniu. Przed montażem przekonaj się, czy wybrany materiał sprawdzi się w kuchni i czy jest odporny na szorowanie, zwłaszcza jeśli płytki tego typu znajdą się w pobliżu kuchenki.

Biała cegła na ścianie w sypialni

Biała cegła będzie prezentować się bardzo dobrze zamontowana miejscowo – na ścianie za wezgłowiem łóżka lub po jego przeciwnej stronie, gdzie stanie się tłem np. dla toaletki czy galerii ściennej. Aby dodatkowo podkreślić fakturę cegły i zapewnić sobie nastrojowe oświetlenie sypialni, na ścianie warto rozpiąć modny sznur światełek w formie girlandy.