Data publikacji:

Pomysły na wykorzystanie cegły w salonie

Ściana z cegły w salonie to popularne rozwiązanie. Efekt ceglanej ściany możesz uzyskać na kilka sposobów. Jeśli chcesz wykorzystać materiał wykończeniowy tego typu w stylizacji swojego pokoju dziennego, zobacz, jaką cegłę do salonu wybrać oraz jak wkomponować ją do aranżacji wnętrza.

cegła w salonie

Może być biała, naturalna, szara czy nawet czarna. Cegła na ścianie daje duże możliwości aranżacyjne i może nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Zastosowanie tego materiału wykończeniowego to dobre rozwiązanie nie tylko z dekoracyjnego punktu widzenia – cegła w salonie pozwoli ukryć niedoskonałości podłoża czy poprowadzone w ścianie elementy instalacji.

Sprawdź również, jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym.

Cegła w salonie: rodzaje

Efekt ceglanej ściany można uzyskać na kilka różnych sposobów. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

  • Naturalna ceglana ściana – szczęśliwcy mieszkający w starym budownictwie mogą pokusić się o usunięcie starych tynków, co pozwoli odsłonić starą, konstrukcyjną cegłę. Bardzo często materiał tego typu jest świetnie zachowany i po drobnych pracach konserwacyjnych może być elementem zdobiącym wnętrze. Aby stara ceglana ściana prezentowała się dobrze i była odporna na plamienie, konieczna może okazać się impregnacja oraz uzupełnianie fug.
  • Płytki z ciętej cegły rozbiórkowej – to najlepszy sposób, aby wiernie odtworzyć opisany powyżej efekt naturalnej ceglanej ściany. Płytki tego typu uzyskuje się na skutek cięcia cegły pozyskanej z rozbiórki. W efekcie płytki świetnie imitują naturalną ceglaną ścianę, ponieważ mają charakterystyczny kolor i fakturę. Minusem tego rozwiązania może być dość wysoka cena materiału.
  • Płytki klinkierowe – to popularne rozwiązanie stosowane nie tylko w aranżacji wnętrz – klinkier często montowany jest również na balkonach czy tarasach lub jako element dekoracyjny elewacji. To lekkie okładziny ścienne, które powstają w wyniku wypalania gliny w wysokich temperaturach. Klinkier jest wytrzymały i do złudzenia przypomina naturalną cegłę. W sprzedaży znajdziesz zarówno modele o szkliwionej, gładkiej powierzchni, jak i płytki chropowate, bardziej przypominające naturalną cegłę budowlaną.
  • Betonowe płytki dekoracyjne – w sprzedaży dostępne są także płytki betonowe formowane z betonu architektonicznego. Dostępne są w różnych kolorach i strukturach, ale przede wszystkim ich cechą charakterystyczną jest wytrzymałość - beton architektoniczny jest odporny na uszkodzenia. 
  • Kamień dekoracyjny – najczęściej jest formowany z gipsu i dostępny jest w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wykończeniowych, więc zdając się na ten materiał, łatwo uzyskasz wymarzony efekt. Musisz jednak wiedzieć, że gipsowe okładziny nie są zbyt wytrzymałe i charakteryzują się dużą nasiąkliwością wilgoci, co sprawia, że nie są dobrym pomysłem w miejscach, gdzie występuje wysoka wilgotność powietrza. 

Ściana z cegły w salonie: pomysły na aranżację

Jak wykorzystać cegłę w aranżacji salonu? Zastosowanie tego materiału może być świetnym sposobem na zaakcentowanie stref w pomieszczeniu. Jeśli zamontujesz cegłę miejscowo, podkreślisz optycznie daną część wnętrza.

  • Ściana za telewizorem – to dobry sposób, aby nie tylko wyróżnić kącik telewizyjny, ale też zamaskować osadzone w ścianie prowadnice z przewodami. W ten sposób upieczesz dwie stylizacyjne pieczenie na jednym ogniu – urozmaicisz stylizację wnętrza i jednocześnie zakryjesz elementy montażowe.
  • Za sofą – biała cegła w salonie lub jej inne odpowiedniki mogą posłużyć do podkreślenia strefy wypoczynkowej. To modny trik – powierzchnia za sofą pokryta cegłą sprawi, że dodatkowo zaakcentujesz naczelną funkcję pomieszczenia.
  • Obudowa kominka – konstrukcja obudowy kominka pokryta płytkami lub okładzinami przypominającymi cegłę nabierze efektownego, rustykalnego wyglądu.
  • Podkreślenie ciekawych elementów architektury wnętrza – ceglane płytki czy okładziny o efektownej fakturze mogą dodatkowo posłużyć do podkreślenia takich walorów wnętrza, jak wykusze, słupy itd.
  • Galeria ścienna na tle cegły – płytki ścienne tego typu o wyrazistej fakturze będą dobrym tłem dla galerii ściennej. Ten trik sprawi, że twoje obrazy, plakaty czy grafiki będą wyglądać jeszcze ciekawiej.

Ściana z czerwonej cegły w salonie – do czego pasuje?

To rozwiązanie idealnie wpisuje się w estetykę stylu industrialnego. Cegła w naturalnym wydaniu to jeden z elementów charakterystycznych dla loftów. W połączeniu z surowym drewnem, betonem architektonicznym, szkłem oraz charakterystycznymi lampami przypominającymi reflektory, uzyskasz w swoim salonie efekt rodem z pofabrycznych wnętrz.

Biała cegła w salonie – z czym ją zestawić?

Jeśli chcesz urządzić salon w stylu skandynawskim czy boho, zdecydowanie warto postawić na białą cegłę na ścianie. W rezultacie uzyskasz stonowaną kolorystycznie płaszczyznę o ciekawej fakturze, która będzie dobrym tłem dla pozostałych elementów wystroju. Co ważne, na biało można pomalować również starą cegłę lub płytki w naturalnym rudym kolorze. Aby wykonać to zadanie dobrze, zastosuj wałek z grubym włosiem, które pozwoli na dokładne pokrycie cegły preparatem.

Czarna cegła w salonie

Jeśli lubisz odważne rozwiązania aranżacyjne, to może być strzał w dziesiątkę. Czarna cegła w salonie to wyrazisty element dekoracyjny, dlatego warto stosować go z umiarem. Zamontuj materiał miejscowo, a w sąsiedztwie postaw na białe ściany lub inne jasne kolory. Taki zabieg pozwoli ci utrzymać właściwy balans, a ciemny kolor nie sprawi, że wnętrze będzie wydawać się ponure.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny