Data modyfikacji:

Błyskawiczny porządek po imprezie? Radzimy, jak to zrobić

Porządek po imprezie, zwłaszcza wyjątkowo hucznej, warto zaprowadzić jak najszybciej, zwłaszcza, jeśli bawiłaś się do białego rana. Radzimy, jak poradzić sobie z tym zadaniem szybko, skutecznie i bez bólu głowy.

Przede wszystkim postaw na działania metodyczne, ponieważ na pierwszy rzut oka porządek po imprezie może się wydać wyzwaniem ponad siły. Na początek otwórz okno, by odświeżyć wnętrze, przebierz się w coś wygodnego. Załóż fartuch lub ubranie, które możesz pobrudzić bez żalu. Następnie zajmij się jedzeniem, które może się zepsuć – resztki powkładaj do pojemników lub owiń folią i umieść w lodówce albo, w przypadku suchych przekąsek, poukładaj w szafkach.

Kolejny etap to pozbycie się butelek. Resztki płynów wlej do zlewu i od razu posegreguj je na szklane i wykonane z tworzywa sztucznego. Szybkie uprzątnięcie butelek jest ważne, ponieważ robiąc porządek po imprezie możesz przypadkowo rozlać ich zawartość. Gdy uporasz się z nimi, uprzątnij wszelkie inne resztki jedzenia, serpentyny czy balony, które można włożyć do wspólnego kosza i najlepiej jak najszybciej wynieś je z domu do zewnętrznego kubła.

Sztućce i talerze używane podczas imprezy (oczywiście pod warunkiem, że nie były jednorazowe) z pewnością są pokryte zaschniętymi resztkami jedzenia. Włóż je do dużej miski z ciepłą wodą i odrobiną płynu, by brud zmiękł i był łatwiejszy do usunięcia, Następnie zbierz z pokoju wszystkie szklanki oraz kieliszki i włóż je do zmywarki. By ułatwić sobie to zadanie, użyj tacy nakrytej wilgotną szmatką lub ręcznikiem – dzięki temu nie będą się przewracać. W czasie, gdy szkło będzie myte w zmywarce lub zlewie, brudne naczynia i sztućce wymoczą się na tyle, by z łatwością je wyczyścić.

Na tym etapie, gdy oczyściłaś pokój z najbardziej widocznych śladów po zabawie, sprawdź dokładnie dywany i tapicerkę w poszukiwaniu ewentualnych plam z wina lub jedzenia. Zapierz je jak najszybciej, używając odplamiaczy kupionych w sklepach lub metod domowych, które przedstawimy szerzej w kolejnym tekście.

Następnie zbierz obrusy oraz serwetki i natychmiast wrzuć do pralki, lub, jeśli są bardzo brudne, również włóż do odplamiacza. Jednym ostatnich kroków jest dokładne poodkurzanie pokoju i przetarcie podłóg, a kropką nad i będzie przetarcie mebli środkiem pielęgnacyjnym. Jeśli w wyżej wymienionych pracach pomogą pozostali goście, porządek po imprezie nastanie szybko i bez wysiłku.

Autor: Kasia Szulik