Data publikacji:

Bukszpan – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Jeśli planujesz posadzić żywopłot bądź chciałbyś posiadać na ogródku rośliny o fantazyjnych kształtach – postaw na bukszpan. Jest to krzew o zwartym pokroju, który sprawdzi się doskonale jako mur. Jest także wdzięczną rośliną do modelowania. Jakie wymagania ma bukszpan, jak go pielęgnować? A może nie wiesz, na jaką odmianę krzewu się zdecydować? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania, ale i o wiele więcej.
Bukszpan

Bukszpan: jak uprawiać?

Bukszpan to krzew wiecznie zielony, którego charakteryzuje długowieczność oraz powolny wzrost. Sprawdza się doskonale w formie zgrupowanej, jako żywopłot czy obwódka. Pięknie wygląda też samodzielnie, jeśli nadamy mu odpowiedni kształt, na przykład stożka, kuli. Co więcej, wprawni ogrodnicy mogą wykonać z niego prawdziwe dzieła sztuki.

Bukszpan – wymagania

Ta zimozielona roślina preferuje lekko zacienione wystawy, jak i słoneczne stanowiska. Jednak bukszpan nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może delikatnie usychać. Ponadto stanowisko powinno być zaciszne, a więc osłonięte od intensywnego wiatru.
Bukszpan lubi wilgotną glebę, w niej rozwija się najlepiej, jednak potrafi znieść okresową suszę. Najlepiej, aby krzew był podlewany regularnie – kilka razy w tygodniu. W tym celu możemy użyć zraszaczy z opcją automatycznego nastawiania godziny i czasu natrysku. Młodsze okazy potrzebują częstszego nawadniania w porównaniu ze starszymi krzewami.
Porada: warto pamiętać o podlewaniu bukszpanu w przedwiośniu, gdy ziemia rozmarznie się po zimie. Pozwoli to na szybsze rozpoczęcie wegetacji rośliny, a więc także na intensywniejszy wzrost.

Bukszpan – pielęgnacja

Bukszpan jest rośliną prostą w pielęgnacji, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które gwarantują nam prawidłowy wzrost i piękny pokrój. Przede wszystkim ów krzew zimozielony należy regularnie nawozić kompostem posiadającym mączkę kostną. W jaki sposób działa? Mączka kostna zwiększa zawartość próchnicy w glebie, wzmacnia układ odpornościowy rośliny oraz zapewnia stopniowe wchłanianie wody i składników odżywczych, co w przypadku wieloletnich roślin, które posadzone obok siebie muszą mieć zwarty pokrój, jest istotną kwestią. Bukszpan najlepiej zasilać nawozem trzy razy w roku: na początku wegetacji, a więc wiosną, w trakcie pełnego wzrostu, a więc latem, oraz pod koniec lata, aby przygotować krzew do trudnych, zimowych warunków.
Istotnym aspektem pielęgnacyjnym jest zabieg cięcia bukszpanu. Pozwala on odpowiednio uformować roślinę, ale także pobudza ją do dalszego wzrostu. Cięcie najlepiej wykonać w jednym z dwóch okresów: w marcu – a więc wczesną wiosną, lub latem – a więc na przełomie lipca i sierpnia. W jaki sposób przycinać bukszpan? Świeże przyrosty należy skrócić o około ⅓ ich długości. Najwygodniej ów zabieg będzie wykonać za pomocą elektrycznych nożyc ogrodniczych, które przyspieszą i ułatwią proces.

Bukszpan: jaka ziemia będzie najlepsza?

Bukszpan to zdecydowanie odporny krzew, który nie ma wysokich wymagań dotyczących gleby. Oczywiście rekomendujemy jednak gliniastą, przepuszczalną ziemię, która posiada odczyn lekko zasadowy oraz obojętny. Co istotne, należy ją regularnie wzbogacać kompostem. Dzięki temu wzrost rośliny będzie optymalny. Jeśli krzew posadzimy w mniej żyznej ziemi, jego okres wzrostu może stać się wydłużony.

Bukszpan – kwitnienie

Bukszpan kwitnie w typowym okresie: w kwietniu i maju. Więc aby podziwiać jego drobne kwiaty, musimy się spieszyć. Rozpoznamy je po żółtej barwie. Choć kwitnienie bukszpanu jest niepozorne, często wręcz niezauważalne, jeśli nie przyjrzymy się roślinie bliżej, to ów krzew jest miododajny. To oznacza, iż bukszpany dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu. Owady odwiedzają ten krzew wręcz bardzo chętnie.

Jak przesadzać bukszpan?

Ów krzew toleruje przesadzanie, nawet w przypadku kilkuletnich okazów. Posiada on dość płytki system korzeniowy, co ułatwia wykonanie całego procesu. Najlepiej, aby zmianę lokalizacji rośliny zaplanować na wiosnę, jeszcze przed rozwinięciem się pąków pędowych. Wtedy możemy mieć pewność, że roślina przyjmie się w nowym miejscu. Warto jednak pamiętać, że przesadzając bukszpan (jak i większość innych roślin), należy go okopać 30 centymetrów od pędu głównego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie naruszymy bryły korzeniowej krzewu. Po przesadzeniu bukszpanu należy go często oraz regularnie podlewać, aby w prawidłowy sposób wznowił wzrost.

Bukszpan – odmiany

Pośród licznych odmian bukszpanu wieczniezielonego kilka odmian jest naprawdę popularnych na terenie Polski. Różnią się one między sobą wysokością, pokrojem oraz kolorem liści. Jednak każda z poniższych odmian będzie doskonałą ozdobą ogrodu oraz żywopłotem. Mowa oczywiście o:
  • Buxus sempervirens Suffruticosa – najczęściej wykorzystywana do zbudowania niskich żywopłotów oraz ogrodowych obwódek, gdyż jej wysokość nie przekracza 1 metra. Powyższa odmiana posiada lśniące, jasnozielone liście o podłużnym kształcie.
  • Buxus sempervirens Elegantissim – to natomiast odmiana osiąga docelowo wysokość 1,5–2 metrów o bardzo gęstym pokroju. Liście Elegantissim charakteryzuje lancetowaty kształt o intensywnej zielonej barwie oraz kontrastujących białych obwódkach.
  • Buxus sempervirens Rotundifolia – to krzew, który może dorastać do 2–3 metrów wysokości. Powyższy bukszpan posiada drobne, błyszczące liście o zielonej barwie. Młode liście mają delikatnie żółty odcień. Tę odmianę charakteryzuje także zwarty pokrój.
  • Buxus sempervirens Faulkner – kolejna odmiana, która osiąga stosunkowo niską wysokość, a więc 1–1,2 metra. Posiada ona intensywnie zielone liście o zaokrąglonym kształcie. Zimą przybierają one brązową barwę.