Data modyfikacji:

Chcesz dobrze spać? Urządź sypialnię zgodną z zasadami feng shui

Nie wiesz jak urządzić sypialnię, w której będziesz spać, jak suseł? Zdaj się na feng shui. Ta wiekowa metoda planowania wnętrz jest świetnym sposobem na zaaranżowanie harmonijnego i przyjaznego otoczenia. A nic tak nie wpłynie na jakość twojego snu, jak przyjazny wystrój sypialni.

Feng shui to znana od tysięcy lat praktyka projektowania przestrzeni. Dawniej odnosiła się jedynie do rozkładu miast i budynków, ale obecnie jest to również świetny sposób na zaaranżowanie przyjaznego wnętrza. Bo najważniejszym celem Feng Shui jest stworzenie przestrzeni, która będzie emanowała pozytywną energią. Dlatego właśnie ta chińska praktyka świetnie sprawdza się w stylizacji sypialni, bo to właśnie w tym pomieszczeniu powinna panować szczególnie przyjazna atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi.

Łóżko

Wedle współczesnych zasad feng shui, cała aranżacja sypialni kręci się wokół łóżka. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, przecież w łóżku spędzasz około 7 godzin każdej doby. W związku z tym, jeśli chcesz urządzić swoją sypialnię w duchu współcześnie rozumianego feng shui, wybierz łóżko, które jest wyposażone w miękki zagłówek. Najlepiej, aby był on tapicerowany, a jego konstrukcja wykonana z drewna. Taki zagłówek zapewnia nie tylko wygodę, podczas wieczornego czytania w łóżku, ale też pozwala wyeliminować ryzyko np. bolesnego uderzenia w głowę.

Kolejny element to wygodny materac. O ile pikowany zagłówek może ci się nie podobać z dekoracyjnego punktu widzenia, o tyle odpowiedni dobór materaca nie powinien budzić najmniejszych wątpliwości. Materac powinien być dostosowany do wzrostu i wagi ciała i z pewnością na tym elemencie wystroju sypialni nie warto oszczędzać. Potraktuj to jako inwestycję w dobry sen.

Przeczytaj też: Na czym nie warto oszczędzać w aranżacji wnętrz?

Zasady feng shui w sypialni określają też wybór ramy łóżka. Najlepszym rozwiązaniem jest podobno łóżko o ramie osadzonej na nóżkach, pod którym znajduje się wolna przestrzeń. Takie rozwiązanie ma zapewnić swobodę przepływu energii, czyli tzw. Chi. To z kolei pozytywnie wpłynie na oczyszczenie twojego organizmu podczas snu.

Ustawienie łóżka

Jeśli już wiesz, jak wybrać łóżko zgodnie z zasadami feng shui w sypialni, przyszedł czas na umiejscowienie go w pomieszczeniu. Chodzi tu o znalezienie tzw. pozycji dowodzenia, czyli optymalnego ustawienia dla najważniejszego mebla w pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy wszystkich wnętrz, nie tylko sypialni.

Ważne jest, aby łóżko nie znajdowało się na przecięciu linii prostej, prowadzonej od strony drzwi. Łóżko może stać po przekątnej od drzwi lub obok nich, bo takie ustawienie korzystnie wpłynie na obieg energii w pomieszczeniu. Ponadto mebel powinien być usytuowany w taki sposób, aby po obu jego stronach możliwe było ustawienie szafek nocnych. Jest to związane z zasadą harmonii – symetria ma umacniać w nas poczucie spokoju oraz ładu panującego w pomieszczeniu.

Minimalizm

Nie myśl sobie, że na doborze łóżka oraz jego ustawieniu kończą się wskazówki, jakie feng shui ma w kwestii wystroju sypialni. Otóż ważny jest minimalizm. Ograniczenie dodatków i dekoracji sprzyja kształtowaniu spokojnej atmosfery. Dotyczy to również urządzeń elektronicznych, dlatego jeśli chcesz postawić na feng shui w sypialni, powinieneś pozbyć się telewizora czy komputera.

Zamiast nadmiaru dekoracji i urządzeń elektronicznych, postaw na rośliny ozdobne. Wszak feng shui w szerszym ujęciu ma nas zbliżyć do natury. W sypialni najlepiej sprawdzą się rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze. Postaw więc na paprotki, zielistkę, dracenę odwróconą, skrzydłokwiat oraz bluszcz pospolity.

Co ciekawe feng shui sugeruje również, aby pozbyć się z sypialni lustra, albo przynajmniej skierować je tak, aby jego odbicie nie było widoczne z łózka. Dzieje się tak, ponieważ instynktownie będziemy zerkać w lustro i dopatrywać się w jego odbiciu ruchu. To z kolei może wzmagać poczucie niepokoju, a takiego wrażenia z pewnością nie życzymy sobie w sypialni.

Przeczytaj też: Zielone filtry w sypialni, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Harmonia, czyli porządek

To w gruncie rzeczy uniwersalna wnętrzarska zasada, która znajduje zastosowanie również w sztuce feng shui. Chodzi oczywiście o porządek. Nawet najlepiej urządzona sypialnia nie będzie dobrym miejscem do wypoczynku, jeśli w pomieszczeniu będzie panował bałagan. Pewnie znasz ten obrazek – ubrania z poprzedniego dnia rozrzucone na podłodze, przy łóżku sterty nieprzeczytanych książek i magazynów, a do tego jeszcze kubek na stoliku nocnym, który pamięta jeszcze zeszłotygodniowe przeziębienie.

Takie „dodatki” do aranżacji sypialni na pewno nie przyczynią się do tworzenia pozytywnej energii i przyjaznej atmosfery w sypialni. Więc nawet jeśli traktujesz feng shui z przymrużeniem oka, z bałaganem powinieneś rozprawić się niezależnie od swoich poglądów.

A ty co sądzisz o tej starochińskiej metodzie aranżacji w dzisiejszych czasach? Niektóre porady można traktować metaforycznie, ale innym np. zasadzie harmonii i minimalizmu w wystroju sypialni, nie można odmówić racji. Nawet, jeśli feng shui nie przemawia do ciebie do końca, możesz potraktować te wytyczne jako inspirację – a tych, jak wiadomo, nigdy za wiele.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny