Data modyfikacji:

Rośliny dla początkujących, czyli 6 kwiatów domowych łatwych w uprawie

Twój storczyk po miesiącu stracił wszystkie kwiaty, a kalatea zupełnie uschła? Jeśli dotychczas rośliny doniczkowe w twoim domu nie trafiały na podatny grunt, wcale nie musisz ratować się sztucznymi imitacjami. Postaw na kwiaty domowe łatwe w uprawie, z którymi poradzi sobie nawet początkujący domowy ogrodnik.

Kwiaty domowe są modne. Rośliny doniczkowe to nieodłączny element aranżacji wnętrz. Niektóre z nich, jak np. monstera, cieszą się taką popularnością, że ich podobizny zdobią grafiki czy domowe tekstylia. Niestety uprawa monstery, storczyka czy kalatei wymaga wprawnej ręki, jednak istnieją kwiaty domowe, które przetrwają nawet w mieszkaniach najbardziej zapominalskich z nas. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z uprawą roślin i zastanawiasz się, jakie kwiaty do domu wybrać, poniżej znajdziesz gatunki najmniej wymagające.

Zamiokulkas dla zapominalskich

A dokładniej zamiokulkas zamiolistny. To jedna z roślin doniczkowych, która wywodzi się z rejonów suchego klimatu podzwrotnikowego, a dokładniej z Tanzanii i Zanzibaru. Wyróżniają ją intensywnie zielone, mięsiste liście, które gęsto porastają strzeliste pędy. Zamiokulkas jest idealnym kwiatem domowym dla zapominalskich. Możesz bowiem pominąć jego podlewanie nawet przez kilka tygodni, a roślina wciąż będzie prezentować się znakomicie. Co więcej, w naturze występuje ona w niższych warstwach lasu, a co za tym idzie, zamiokulkas radzi sobie znakomicie w warunkach ograniczonego dopływu światła dziennego. W rezultacie może to być jedna z tych roślin doniczkowych, które umieścisz w swojej ciemnej łazience. Nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, zamiokulkas może w nim przetrwać. Wystarczy, że raz na 2 tygodnie na kilka dni przestawisz roślinę w nasłonecznione miejsce.

Dracena obrzeżona

To efektowna roślina doniczkowa, którą porastają pióropusze długich i cienkich liści. Wywodzi się z Madagaskaru, gdzie w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet 3 metrów, jednak w domowym zaciszu, dracena dorasta do koło 1,5 metra. Na korzyść draceny przemawiają nie tylko jej walory dekoracyjne, ale również fakt, że jest to jedna z roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze z toksyn. Będzie ona zatem naturalnym filtrem powietrza. Dracena to idealna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami do domu. Jej pielęgnacja jest banalnie prosta – roślinę wystarczy podlewać raz w tygodniu i już. Nie musisz przeprowadzać żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wprawdzie dracena lubi wilgotne powietrze i zraszanie liści, jednak nie jest to niezbędne.

Sukulenty – kwiaty domowe do zadań specjalnych

A jeśli naprawdę obawiasz się, że regularne podlewanie może być dla ciebie kłopotem, postaw na sukulenty. Te rośliny doniczkowe cieszą się ogromną popularnością i wiodą prym w aranżacjach wnętrz, a obok monstery, są chyba najmodniejszymi kwiatami do domu. Sukulenty przybierają różne formy, dlatego są bardzo dekoracyjne. Charakteryzują się one nie tylko ciekawie uformowanymi, gruboszowatymi pędami. Musisz wiedzieć, że sukulenty naturalnie występują na terenach pustynnych i przystosowały się do długotrwałych okresów suszy. Potrafią one bowiem magazynować wilgoć w pędach. W rezultacie sukulenty to idealne kwiaty do domu dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację kwiatów domowych. Wystarczy je podlewać mniej więcej co 2-3 tygodnie.

Zielistka Sternberga – to na pewno się uda!

Istnieją również uniwersalne kwiaty do domu, które zniosą każde warunki – zarówno zacienione stanowisko jak i częściowe okresy suszy. Jednym z nich jest zielistka. Wprawdzie wywodzi się ona z Afryki i lubi wilgotne powietrze, jednak bez zraszania rośnie równie dobrze. Roślinę wystarczy podlewać w lecie raz w tygodniu, a w zimie nawet rzadziej. W rezultacie uzyskasz efektownie uformowany kwiat o długich, zielono-białych liściach, który dodatkowo w procesie oddychania oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, takich jak benzen czy formaldehyd.

Skrzydłokwiat

Łatwe w uprawie kwiaty do domu to także rośliny kwitnące. Jeśli poniosłeś pielęgnacyjną porażkę podczas uprawy storczyka, zamiast kolejnej odmiany orchidei wybierz skrzydłokwiat. Roślina naturalnie występuje w Ameryce Środkowej, Oceanii oraz w Azji, a wyróżniają ją błyszczące, zielone liście oraz wrzecionowate, białe kwiaty. Skrzydłokwiat nie tylko pięknie wygląda, ale też jest bardzo pożytecznym kwiatem do domu. Podobnie, jak zielistka czy dracena, wykazuje on zdolność do filtrowania powietrza. Jak uprawiać skrzydłokwiat?  Roślina lubi jasne stanowiska oraz stosunkowo wilgotne podłoże, jednak wystarczy ją podlewać 2 razy w tygodniu.

Sansewieria gwinejska, czyli żelazna szabla

Sansewieria zasłużyła sobie na kilka przydomków. Określa się ją m.in. mianem wężownicy lub żelaznej szabli. A to wszystko dlatego, bo jej długie i smukłe liście przypominają swoim kształtem szable właśnie, a ponadto jest ona niemalże niezniszczalna. Sansewieria lubi umiarkowaną wilgoć, dlatego jeśli zapomnisz czasem o podlewaniu, nic się jej nie stanie. Uważaj jedynie, aby w trakcie podlewania woda nie dostała się do środka rozety liściowej, ponieważ może to doprowadzić do gnicia rośliny.

Jakie inne rośliny doniczkowe nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji? Epipremnum złociste to efektowne pnącze, które wystarczy podlewać raz w tygodniu.  Równie wytrzymałe i bezproblemowe są aloes, grubosz oraz różne odmiany kaktusów.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny