Data publikacji:

Ciekawe ogrodzenia posesji: inspiracje

Chociaż ogrodzenie domu i ogrodu pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, powinno być również ozdobą posesji. Musi zatem być solidne, ale też estetyczne i spójne z otoczeniem. Wśród ciekawych propozycji ogrodzenia posesji znajdą coś dla siebie miłośnicy tradycji i wielbiciele nowoczesnych form. Kamień, metal, drewno czy tworzywa sztuczne – każdy z tych materiałów stanowi dobrą bazę do zbudowania oryginalnego ogrodzenia, świetnie wyglądają również połączone. Nie wiesz, na co się zdecydować? Zobacz nasze inspiracje.
ciekawe ogrodzenia posesji

Najładniejsze ogrodzenia domów – oryginalne i stylowe

Niektórzy cenią ponad wszystko oryginalność, ale wybierając ciekawe ogrodzenia posesji, warto pamiętać o tym, by jeszcze wyżej stawiać klasę i spójność aranżacji. Myśląc o swoim domu, trzeba też uwzględnić okolicę. Do domu o tradycyjnym wyglądzie postawionego wśród innych w małym miasteczku niekoniecznie będzie pasować monumentalne kamienne ogrodzenie z postawionymi przy wejściu ogromnymi rzeźbami lwów czy sfinksów. Chcąc się wyróżnić, niestety możesz łatwo wpaść w sidła oryginalności na siłę.
Jak powinien wyglądać racjonalny wybór ciekawego ogrodzenia posesji? Najpierw zwróć uwagę na styl swojego domu oraz na okolicę. Później spróbuj dopasować stylistykę, by wraz z domem i ogrodem ogrodzenie tworzyło zgrabną całość. Dopiero wtedy zastanów się nad wyborem konkretnego materiału. Często wystarczą drobne szczegóły, by metalowy czy drewniany płot wyglądał oryginalnie i jednocześnie stylowo.

Ciekawe ogrodzenia posesji wykonane z aluminium

Szukając nowoczesnych i stosunkowo tanich ogrodzeń, powinieneś zainteresować się aluminium. Jest ono bardzo wdzięcznym materiałem, który może być formowany w przeróżne kształty i barwiony proszkowo na rozmaite kolory, co zapewnia niemal nieograniczoną kolorystykę. Dzięki oryginalnym aluminiowym konstrukcjom twój dom wyróżni się w okolicy, zachowując jednocześnie styl i klasę. Możesz zamówić ciekawe ogrodzenia posesji wykonane z aluminium w stylu nowoczesnym lub klasycznym.
Ostateczny efekt zależy w dużej mierze od projektu, ale też od wykończenia. Ogrodzenie drewnopodobne będzie wyglądało ciepło i przytulnie, podczas gdy błyszczący zimny metal sprawia raczej surowe, minimalistyczne wrażenie.

Drewniane ogrodzenie posesji – na wsi i nie tylko

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań wciąż dużym powodzeniem cieszy się klasyczne drewno. Trudno odmówić mu uroku – kojarzy się z przytulnością i domowym ciepłem. Może przybierać formę lekkich ażurowych konstrukcji, surowych drewnianych bal lub ściśle przylegających do siebie sztachetek, które kryją dom i ogród przed wzrokiem przechodniów.
Ciekawe są zwłaszcza ogrodzenia posesji stylizowane na stare wiejskie płoty. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza do domów w stylu rustykalnym – fantastycznie pasują do tej stylistyki. Jeśli zdecydujesz się na takie połączenie, koniecznie zadbaj też o naturalny wygląd ogrodu – pachnące zioła i kolorowe kwiaty pięknie dopełnią aranżację.
Ażurowe konstrukcje będą natomiast prezentowały się wyjątkowo lekko, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na kolor jasnego drewna czy biel. Będą dobrym pomysłem wszędzie tam, gdzie priorytetem jest estetyka, nie zaś pilne strzeżenie prywatności.
Wadą ogrodzenia z drewna jest fakt, że trzeba je dobrze zabezpieczyć, regularnie o nie dbać i konserwować, żeby nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów, dla których wilgotne drewno jest dobrym środowiskiem.

Ciekawe kamienne ogrodzenia posesji

Kamień sprawdza się bardzo dobrze jako baza ogrodzenia, jest stabilny, estetyczny i można go wykorzystać na wiele sposobów. Często najładniejsze ogrodzenia domów są wykonane właśnie z tego materiału.
Niskie, nieregularne kamienne murki nie sprawiają tak przytłaczającego wrażenia jak wysokie mury i wyglądają bardzo estetycznie, przypominając stylistykę ogrodów angielskich. Idealnie prezentują się zarośnięte pnącymi roślinami.
Dużą popularnością wśród wielbicieli ciekawych ogrodzeń posesji cieszą się ostatnimi czasy ogrodzenia gabionowe, czyli duże metalowe „klatki” wypełnione kamieniami. To bardzo ciekawe ogrodzenia posesji. Mogą być całkowicie zapełnione i wysokie, robią wówczas wrażenie solidnej, wręcz monumentalnej konstrukcji i sprawdzają się jako dopełnienie dużego terenu, który właściciele chcą strzec przed oczami przechodniów. Lżejszy i oryginalny efekt osiągniesz, stosując częściowo wypełnione gabiony lub umieszczając na zmianę metalowe siatki ogrodzeniowe i wypełnione kamieniami gabiony. Oryginalnie wyglądają również umieszczone wewnątrz dodatkowo rośliny.

Pomysł na tanie i efektowne ogrodzenie frontowe

Bardzo ciekawy rezultat osiągniesz, łącząc na przykład kamienie z drewnem lub metalem, widać to na przykładzie popularności gabionów. Nawet najprostsze ogrodzenia urozmaicone kilkoma elementami z innego materiału prezentują się nietypowo i elegancko.
Jaki jest najlepszy pomysł na tanie ogrodzenie frontowe? Jeśli masz ograniczone fundusze, wystarczy, że zwykły metalowy płot poprzecinasz pojedynczymi gabionami lub żywopłotem, żeby ogrodzenie nabrało zupełnie innego wyrazu. Świetnym rozwiązaniem jest również postawienie metalowej siatki i posadzenie wzdłuż niej roślin pnących. Efekt będzie piękny i naturalny, jednak wadą tego ogrodzenia jest czas konieczny do podrośnięcia ozdób do pożądanej wysokości.

Czy możliwe jest dofinansowanie na ogrodzenie posesji?

Koszty ogrodzenia nie są niskie, nawet jeśli wybierasz tanie rozwiązania. Czy istnieje dofinansowanie na ogrodzenie posesji? Niestety, jedyne dopłaty, na jakie można liczyć, to dofinansowanie dla hodowców świń w ramach walki z ASF. Jeśli ten temat cię dotyczy, musisz śledzić aktualne rządowe komunikaty w tej sprawie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym