Data publikacji:

Co czyścić w zmywarce? 6 niecodziennych rzeczy

Sprzątanie to chyba jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Na szczęście istnieją sprawdzone lifehacki, które mogą znacznie ułatwić porządki w domu. Jeśli ty też nie chcesz marnować wolnego popołudnia czy połowy soboty na sprzątanie, zobacz jak porządki w domu może ułatwić ci zmywarka do naczyń.

Zabawki dziecięce

Każdy rodzić doskonale wie, że małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, w tym również zmysłem smaku. W efekcie maluchy wkładają do buzi praktycznie wszystkie swoje zabawki. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby były one utrzymane w czystości. Co ciekawe, w zmywarce do naczyń możesz myć plastikowe zabawki swojego dziecka oraz zabawki kąpielowe. To dobry sposób, aby pozbyć się z nich bakterii i zarazków.

Gąbki i szczotki do mycia naczyń

Jak podaje Gazeta Wyborcza na gąbkach do naczyń znajdują się aż 362 różne szczepy bakterii, z czego wiele może mieć działanie chorobotwórcze. Jak zatem widzisz, gąbki i szczotki do naczyń wymagają solidnego czyszczenia. Możesz je włożyć do zmywarki wraz z naczyniami i w ten sposób zyskasz pewność, że resztki jedzenia, które pozostają na gąbce, a które są najlepszą pożywką dla bakterii, zostaną usunięte.

Spośród kuchennych akcesoriów w zmywarce do naczyń mogą jeszcze wylądować np. silikonowe rękawice oraz przybory do pieczenia, półki lodówki czy wreszcie talerz z mikrofalówki.

Domowe dekoracje

Jeśli ty też lubisz dekorować swój dom przy użyciu drobnej ceramiki, szklanych dodatków i innych ozdób tego typu z pewnością wiesz, jak kłopotliwe jest usuwanie kurzu z każdego pojedynczego przedmiotu. Na szczęście możesz sobie znacznie ułatwić sprawę. Wystarczy, że ozdoby tego typu wylądują w koszu zmywarki do naczyń. Ustaw program eko lub ten przeznaczony do mycia delikatnego szkła. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu podczas porządków w domu. Uważaj jedynie na ceramikę zdobioną złoceniami – ornamenty tego typu mogą odpryskiwać w zmywarce.

Akcesoria łazienkowe

Łazienka, to obok kuchni, największe siedlisko bakterii w twoim domu. Bliskość toalety oraz wysoki poziom wilgotności powietrza robią swoje – zarazki osiadają na praktycznie każdej powierzchni w pomieszczeniu. Co ciekawe okazuje się jednak, że mydelniczki, stojaki na szczoteczki i wreszcie same szczoteczki możesz myć w zmywarce do naczyń. To pozwoli ci się skutecznie rozprawić z bakteriami. Wato jednak zadbać, aby pomyciu szczoteczki nie były narażone na kontakt z nieproszonymi mikroorganizmami. Musisz wiedzieć, że podczas spłukiwania wody w sedesie bakterie wraz ze skroploną wodą są rozpylane nawet na wysokość 1,5 metra. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie szczoteczek do zębów we wnętrzu szafki łazienkowej.

Przybory pielęgnacyjne

Kolejne akcesoria, jakie możesz myć w zmywarce do grzebienie oraz plastikowe szczotki do włosów. Zanim wylądują w twojej zmywarce oczyść je z kosmyków, które osiadają na ząbkach. Pamiętaj, aby nie wkładać do zmywarki szczotek wykonanych z naturalnego włosia lub tych wyposażonych w drewniane rączki. W zmywarce do naczyń możesz również umyć szczotkę do oczyszczania twarzy. Ważne jest jedynie, aby odłączyć część z zasilaczem.

Torebki ziplock

Jeśli do przechowywania żywności używasz plastikowych torebek zapinanych na ziplock, możesz korzystać z nich wiele razy. Wystarczy, ze po użyciu trafią do zmywarki, a będą dokładnie oczyszczone. Zanim jednak uruchomisz urządzenie, upewnij się, że woreczki są solidnie osadzone.

Co jeszcze może umyć twoja zmywaka do naczyń? Miski zwierząt, zwłaszcza te ceramiczne i plastikowe, sztuczne rośliny, które zdobią twoje mieszkanie czy wreszcie szklane i akrylowe klosze lamp.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny