Data modyfikacji:

Co na parapetówkę? Prezenty i wskazówki

Twoi przyjaciele lub ktoś z rodziny zmieniają mieszkanie? Szykuj się na parapetówkę. Zobacz, jak przygotować prezent i sprawdź kilka naszych propozycji!

Polacy są bardzo towarzyskim i imprezowym narodem. Sposobności do świętowania jest w bród, a i bez okazji potrafimy świetnie się bawić. Na liście wydarzeń specjalnych znajduje się również wnętrzarska impreza - parapetówka. Zabawa na nowym mieszkaniu należy do naszych ulubieńców. Szkoda, że nie możemy częściej zmieniać mieszkań...

Parapetówka - kilka wskazówek dla gości

Impreza jak każda inna? Otóż nie. Parapetówka ma swoją tradycję. Goście przychodzą, żeby "ochrzcić" nowe mieszkanie. Podziwiamy lokal, prace wykończeniowo-remontowe, nowy wystrój. Przy okazji przynosimy swoją cegiełkę w postaci prezentów na dobry początek. Są naszym wkładem w budowanie ogniska domowego i podziękowaniem za zaproszenie.

Co podarować?

Właściciel mieszkania najprawdopodobniej jest wykończony przeprowadzką i remontem. To samo tyczy się jego budżetu. Zwyczajowo dajemy mu dekoracje oraz przedmioty, które przydadzą mu się w domu. I alkohol... No co? ;)

Co i jak wybrać?

Przede wszystkim musimy zorientować się, czego gospodarz potrzebuje. Najczęściej wybieramy przyrządy kuchenne, bo ich potrzebuje chyba każdy. No właśnie! Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy startujemy z zerowego pułapu. Setna miska czy kolejny komplet talerzy nie muszą ucieszyć naszej koleżanki. Podobną ostrożność należy zachować podczas wybierania dodatków dekoracyjnych. Sporo ryzykujemy: możliwe, że bibelocik nie sprawi przyjemności gospodarzowi, nie będzie pasować do nowego wystroju itp. Wyrzucisz pieniądze w błoto i do końca imprezy będziesz się tylko denerwować. Po co Ci to?

Wskazówki

 • Zapytaj właściciela wprost, co może mu się przydać w nowym mieszkaniu.
 • Jeśli nie masz pomysłu, a gospodarze wykręcają się przed jasną odpowiedzią, kup im kartę podarunkową do jakiegoś sklepu wnętrzarskiego. Sami dobiorą to, co będzie im potrzebne.
 • Nie dawaj pieniędzy, chyba że zostaniesz o to poproszony. To jednak bardzo rzadka praktyka.
 • Skrzyknij znajomych i kupcie coś konkretnego. Zamiast 10 pierdółek, gospodarze dostaną jeden wartościowy prezent (np. ekspres do kawy).
 • Porozmawiaj z innymi gośćmi, żeby upewnić się, czy ktoś nie planuje kupić takiego samego prezentu.
 • Propozycje do 50 zł

  Tańsze prezenty też mogą robić wrażenie. Oto kilka przykładów.

  Propozycje do 100 zł

  Za 100 zł można już trochę bardziej zaszaleć.

  Propozycje do 500 zł

  Zamiast kupować drobnicę, skrzyknijcie się i zróbcie składkę. Im więcej pieniędzy uzbieracie, tym wartościowszy kupicie prezent. Tu warto postawić na produkty z wyższej półki, na które gospodarze jeszcze długo by się nie zdecydowali.

  Pamiętajcie! Bawcie się tak, żeby po Waszym wyjściu gospodarzy czekało sprzątanie, ale nie kolejny remont. ;) Wszystkim z Was, zarówno tym, którzy zmieniają mieszkanie, jak i tym, którzy idą na parapetówkę, życzę dużo powodzenia!

  Jak wyglądały Wasze parapetówki? Co dostaliście od swoich gości?

  Autor: Cieplik