Data modyfikacji:

Czerwiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Czerwiec to w Polsce początek kalendarzowego lata. Tym samym czerwiec to jeden z trzech najcieplejszych miesięcy w naszym kraju. Jest to więc doskonały moment, aby zadbać o ulubione rośliny ogrodowe czy balkonowe. Sprawdź, jak wygląda czerwiec w ogrodzie i jakie zadania stoją przed tobą, jeśli chcesz odpowiednio zadbać o warzywa, owoce i kwiaty rabatowe.

czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Pracą miłośnika roślin rządzi pogoda, która zazwyczaj w czerwcu nas rozpieszcza. Rośliny są bardzo długo nasłonecznione, gdyż to właśnie w czerwcu dni są najdłuższe. Wpływa to bardzo pozytywnie na większość roślin ogrodowych i balkonowych. Średnie maksymalne temperatury w skali kraju to 22 °C, zaś najniższe to około 13 °C. W tym okresie bardzo rzadko zdarzają się natomiast mrozy - występują one z reguły raz na kilka lat. Jest to jeden z najbardziej słonecznych miesięcy w roku, choć i w czerwcu zdarzają się burze z ulewami. Co istotne, jest to z reguły jeden z trzech najbardziej deszczowych okresów, a duża ilość wody pojawia się właśnie podczas nagłych burz.

Czerwiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Powyższa wiedza jest bardzo ważna, aby prawidłowo zaplanować kalendarz ogrodnika. Czerwiec 2021 według meteorologów będzie się cechował tradycyjną pogodą dla tego okresu.

Dzięki specyficznej pogodzie czerwiec sprzyja intensywnemu wzrostowi zarówno roślin ozdobnych, jak i tych uprawnych, gdyż zapewnia on roślinom mnóstwo światła oraz sporą ilość wody. Ze względu na to, czerwiec w ogrodzie upływa bardzo często pod hasłem pobudzania roślin do rozwoju oraz ich ochrony przed szkodnikami i chorobami, które w tym okresie stają się wyjątkowo aktywne. Co dokładnie należy zrobić, aby cieszyć się pięknym ogrodem? Sprawdź!

Czerwiec na rabatach ozdobnych

Pierwszy miesiąc lata to często okres wymiany wiosennych kwiatów na te wakacyjne, bądź usuwanie przekwitłych kwiatostanów roślin, które kwitły w maju i na początku czerwca.

Ten okres sprzyja także wysiewaniu roślin dwuletnich, takich jak na przykład stokrotki, goździki czy bratki. W czerwcu na balkon, taras czy ogród można wystawić niemal wszystkie rośliny doniczkowe, choćby palmy, kaktusy czy figowce. Warto jednak pamiętaj o ich cotygodniowym nawożeniu (chyba, że dana roślina preferuje inną częstotliwości).

Ze względu na to, iż temperatury sięgają nawet 30 °C, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Niektóre rośliny powinno się nawadniać nawet dwa razy dziennie - z samego rana oraz po południu, gdy słońce nie jest już w zenicie. Ziemię doniczkową można wymieszać z hydrożelem, który pozwala na dłuższe utrzymanie wilgoci w glebie.

Należy także dokładnie obserwować rośliny pod kątem pojawienia się na nich nieproszonych gości, takich jak mszyce, tarczniki czy mączlik, a jeśli je zaobserwujemy - należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Czerwiec w ogrodzie warzywnym i w sadzie

W tym czasie warto zebrać wczesne warzywa, takie jak rzodkiewka czy sałata. Początek czerwca sprzyja także pierwszym zbiorom owoców, na przykład truskawek czy czereśni. W pierwszej połowie miesiąca należy siać ogórki, buraki czy dynie. W czerwcu pikujemy pomidory oraz przerywamy wysiane w maju marchewki.

Jeśli zależy nam na jesiennych zbiorach - właśnie w czerwcu należy przygotować rozsadę takich warzyw, jak na przykład brokuły, kalarepa, kalafior czy sałata masłowa. Jeśli posiadamy drzewa owocowe - w tym okresie formujemy odpowiednio ich korony. Ponadto ogród w czerwcu należy intensywnie podlewać oraz odchwaszczać, aby cieszyć się bogatymi zbiorami.

Jak w kilku słowach opisać czerwiec w ogrodzie? Nawożenie, podlewanie oraz odchwaszczanie roślin. Ów miesiąc to jeden z bardziej wymagających okresów dla ogrodnika, jednak przynosi on wiele radości, gdy widzimy, jak piękne i zdrowie są nasze uprawy! Spędzenie wieczoru we własnoręcznie wypielęgnowanym ogrodzie to zdecydowanie przyjemność.
Autorka: Katarzyna Pyrek