Data publikacji:

Czy palenie drewnem jest ekologiczne? Jaki jest ekologiczny piec na drewno?

Od paru lat nie milkną debaty na temat palenia drewnem. Z jednej strony drewno uważane jest za odnawialne źródło energii (OZE). Z drugiej jednak jego nieumiejętne spalanie sprawia, że wytrącają się niebezpieczne substancje smoliste. Czy palenie drewnem zatem jest ekologiczne, czy lepiej unikać tego sposobu ogrzewania budynku? Jaki piec na drewno jest ekologiczny? Rozwiewamy wątpliwości.
czy palenie drewnem jest ekologiczne

Czy można palić drewnem? Aktualne przepisy

Podstawową i pierwszą kwestią, od której należy zacząć, jest przeanalizowanie przepisów dotyczących palenia drewnem w Polsce.
Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to dokument przyjęty przez Radę Ministrów w lutym 2021 r. Z założeń wynika, że Polska będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem czy drewnem. „W 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne” czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Kolejną kwestią są lokalne uchwały antysmogowe, które obejmują dane województwa bądź miasta. Jest to najważniejszy punkt do przeanalizowania, bowiem część województw (i miast!) wprowadziło restrykcje dotyczące posiadania pieców. Należy sprawdzić, czy używanie kotła (i której klasy) jest dozwolone na danym obszarze.
Pamiętajmy, że nie ma ogólnopolskiego zakazu palenia drewnem w piecu. Jest to nadal dopuszczalna forma ogrzewania, jeśli oczywiście akurat twoje miasto nie jest wyjątkiem.

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Drewno jest odnawialnym źródłem energii (OZE). Palenie drewnem jest rzeczywiście uznane za ekologiczne, jeśli stosujesz się do podstawowych zasad palenia drewnem. Spalanie wysokiej jakości drewna, poprawnie sezonowanego i w odpowiedni sposób, sprawia, że palenie drewnem jest zarówno bardziej wydajne, jak i bardziej ekologiczne. Klasyczna sytuacja win-win.
Warto zainteresować się zasadami palenia drewnem, bo negatywne skutki, gdy robisz to nieodpowiednio, zaskoczą cię swoją skalą.

Zasady poprawnego palenia drewnem

Przedstawiamy podstawy odpowiedniego palenia drewnem. Stosując się do tego krótkiego poradnika, poprawisz stopień ekologiczności ogrzewania drewnem swojego domu. Ten proces może być bezpieczny dla zdrowia i dużo ekonomiczniejszy. Jakie to zasady?

Po pierwsze: poprawne sezonowanie drewna

Ścięte drewno powinno być jak najszybciej porąbane na mniejsze kawałki. Następnie powinno być ono sezonowane około dwa sezony, przy czym pamiętaj o warunkach, w jakich przechowujesz ten materiał. Oczywiście musi być tam przepływ powietrza, nie może wchodzić wilgoć do pomieszczenia.
Możesz również sprawdzić materiał wilgotnościomierzem, by mieć pewność, że drewno rzeczywiście było poprawnie sezonowane. Wilgotność drewna do palenia w piecu powinna wynosić 10–20%.

Po drugie: odpowiedni piec na drewno

W obliczu zmian prawnych i klimatycznych wszyscy zadają sobie pytanie: „Jaki piec na drewno jest ekologiczny?”. Ważne, by kocioł spełniał europejskie normy. Kotłom przyznano trzy klasy: klasę 3. (najniższa ocena ekologiczności), klasę 4. oraz klasę 5. Piece oznaczone klasą 5. spełniają normy UE. Są to nowoczesne urządzenia zapewniające najniższą emisję CO2.

Po trzecie: dobra technika palenia!

Ogrzewanie drewnem może być ekonomiczne, jeśli będziesz regulować dopływ powietrza do pieca i wypływ spalin podczas spalania.
Te trzy kwestie do absolutne podstawy ekologicznego palenia drewnem.

Czy palenie drewnem jest szkodliwe?

Tu wracamy do nieodpowiedniego palenia drewnem. Przede wszystkim drewno musi być spalane w odpowiedniej temperaturze, żeby nie wytrącały się substancje smoliste.
Smoła zatyka komin – wówczas komin nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji, a palenisko będzie się ćmić zamiast palić. Wówczas generuje się większa ilość dymu, jednocześnie palenie drewnem jest mniej ekonomiczne, a substancje smoliste powodują znaczne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Niekiedy dochodzi nawet do wycieku smoły z komina. Są to sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Podczas prawidłowego palenia drewnem nie dochodzi do zbierania się smoły w kominie ani do jej wycieku.
Zdjęcie: Envato Elements