Data publikacji:

Materac 140 × 200 – jaki wybrać?

Chcesz zafundować sobie nowy materac o wymiarach 140 × 200, ale nie wiesz, jaki wybrać? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym znajdziesz idealny model do swojej sypialni!
Materac 140 × 200
Zakup nowego materaca 140 × 200 zacznij od znalezienia odpowiedniego rodzaju. Wyróżniamy modele piankowe, sprężynowe, lateksowe, a nawet kokosowe. Który z nich będzie najlepszym pomysłem? Poniżej znajdziesz zalety każdego z nich.

Materac piankowy 140 × 200

Materac piankowy 140 × 200 to jeden z najpopularniejszych produktów w tej kategorii. Jego zakup wymaga jednak poświęcenia więcej czasu na zapoznanie się ze szczegółami materiału, z którego został wykonany. Tańsze modele powstają z pianki poliuretanowej, która nie jest jednak dobrym wyborem. O wiele lepszym pomysłem będzie zafundowanie sobie trwalszego i wygodniejszego modelu z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, który nie tylko zapewnia komfort, ale także pomoże w problemach z kręgosłupem.

Materac sprężynowy 140 × 200

Materac sprężynowy 140 × 200 jest dostępny w dziesiątkach różnych wariantów, dzięki czemu możesz dobrać liczbę warstw czy sprężyn. Największą popularnością cieszą się modele kieszeniowe, które gwarantują wygodę i odpowiednie dopasowanie się powierzchni materaca do ułożenia ciała.

Materac lateksowy 140 × 200

Lateksowy materac o wymiarach 140 × 200 wyróżnia się wyższą jakością i bardzo często jest także antyalergiczny. Największą zaletą takiego modelu jest twardość, dobre odbicie, sprężystość oraz komfort. Wykorzystany lateks ma również właściwości chłodzące.

Materac kokosowy 140 × 200

Ciekawą propozycją jest również materac kokosowy 140 × 200, który jest dość twardy i sztywny, znakomicie pochłania wilgoć, a do tego chroni wnętrze przed rozwojem szkodliwych dla zdrowia roztoczy i drobnoustrojów. Jego zakup będzie doskonałym wyborem dla osób, które szukają wytrzymałego i zapewniającego niezawodną elastyczność punktową materaca.

Jaką twardość materaca 140 × 200 wybrać?

Rodzaj materaca 140 × 200 to dopiero początek. Jaką twardość wybrać? Może się wydawać, że jest ona uzależniona wyłącznie od twoich indywidualnych preferencji. Jak się jednak okazuje – ogromne znaczenie ma na przykład twoja waga i wzrost. Ogólnie określona twardość idzie także w parze z typem materaca – piankowy jest miękki, a kokosowy czy lateksowy jest dość twardy.
Warto wziąć również pod uwagę pozycję, w której zazwyczaj śpisz. Przykładowo osoby, które zasypiają na boku, powinny wybierać materace z parametrem od H3 do H6, podczas gdy miłośnicy spoczynku na plecach zapewniają sobie największy komfort, gdy zdecydują się na zakup modelu o H6, H7 lub H8.

Dodatkowe właściwości materaca 140 × 200

Wiesz już, jaki rodzaj i twardość materaca 140 × 200 wybrać. W trakcie zakupu dobrze jest również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych właściwości, które podwyższą komfort snu i pomogą ci na przykład w zadbaniu o zdrowie kręgosłupa.
Jeśli masz alergię na roztocza, to najlepszym wyborem będzie materac antyalergiczny i antygrzybiczny, dzięki któremu ograniczysz ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów i roztoczy do absolutnego minimum.
Z kolei osoby, które mają problem z kręgosłupem, powinny zdecydować się na zakup ortopedycznego materaca 140 × 200. Taki model zapewni plecom odpowiednie podparcie podczas odpoczynku, jednocześnie zmniejszając lub całkowicie eliminując ból kręgosłupa.
Do innych właściwości materaca 140 × 200, które mogą okazać się przydatne, zaliczamy na przykład zdejmowany pokrowiec, pamięć kształtu czy możliwość używania bez względu na porę roku.
Zdjęcie: Unsplash
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.