Data modyfikacji:

Dekoracje świąteczne last minute

Boże Narodzenie coraz bliżej, a ty nie masz jeszcze dekoracji świątecznych? Spokojnie – możesz je zrobić samodzielnie. W przedświątecznym szaleństwie warto zwolnić na chwilę i miło spędzić czas z rodziną właśnie podczas przygotowywania ozdób. Wspólne wykonanie dekoracji z pewnością będzie dla was świetną zabawą.

Przygotowania do świąt to gorący okres. Do twoich codziennych obowiązków dochodzi jeszcze cały ten przedświąteczny młyn – nie dość, że trzeba kupić prezenty dla najbliższych, przygotować świąteczne spotkanie, to jeszcze wypadałoby jakoś udekorować dom. No właśnie – dekoracje świąteczne często są na szarym końcu listy świątecznych priorytetów. Nie ma jednak co załamywać rąk i użalać się nad sobą, że w te święta jedyną dekoracją domu znów będzie byle jak ubrana choinka. Ozdoby bożonarodzeniowe możesz zrobić samodzielnie i wcale nie potrzebujesz w tym celu wykupić całego asortymentu sklepu papierniczego czy rękodzielniczego.

Dekoracje świąteczne DIY

Uwielbiam naturalne ozdoby bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne powstałe w oparciu o naturalne materiały mają w sobie znacznie więcej czaru, niż nawet te misternie wykonane, dopracowane w każdym szczególe produkty ze sklepów. Co więcej, takie dekoracje świąteczne zrobisz samodzielnie – dzięki temu nie tylko miło spędzisz czas, ale też poczujesz ogrom satysfakcji, z powodu własnej pracy.

A jeśli po prostu nie zdążyłeś kupić żadnych świątecznych świecidełek ani ozdób bożonarodzeniowych, DIY to twoja ostatnia deska ratunku. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu i przekonaj się, co może ci się przydać. Tak naprawdę wiele przedmiotów, jakie już masz w domu świetnie sprawdzi się w świątecznej dekoracji mieszkania. Przykład? Wazony czy szklane butle możesz spryskać sztucznym śniegiem, włożyć w nie gałązkę iglastą i świąteczna dekoracja gotowa.

Ozdoby bożonarodzeniowe prosto z lasu

Najważniejszą dekoracją świąteczną jest jednak niepodważalnie choinka. Pięknie ozdobione drzewko często wystarczy za całą dekorację domu, ale dlaczego ograniczać się tylko do niego? Zwłaszcza, że efektowne ozdoby DIY wykonasz samodzielnie i do tego niskim kosztem. Ale do rzeczy – mnóstwo materiałów do własnoręcznego wykonania ozdób bożonarodzeniowych znajdziesz w lesie.

Ja z ostatniego spaceru przyniosłam sobie kilka patyków, aby wykonać z nich gwiazdę. To bardzo proste – potrzebujesz 5 patyków o zbliżonej długości. Zadbaj, aby były w miarę proste, co ułatwi wykonanie dekoracji. Następnie ułóż je w kształt gwiazdy oraz zwiąż końce jutowym sznurkiem. Taką gwiazdę możesz opleść lampkami lub dołączyć jeszcze do tego gałązki świerkowe. Kilka chwil wystarczy, aby efektowny stroik świąteczny DIY był gotowy. Moja gwiazda będzie stała na podłodze oparta o ścianę, ale ty możesz do niej dorobić jeszcze uchwyt za pomocą sznurka i zawiesić w dowolnym miejscu.

Spacerując przed świętami w lesie lub parku pozbieraj kilka gałązek iglastych oraz szyszek. One równie dobrze nadają się do wykonania ciekawej dekoracji. Znakomicie w roli naturalnych dekoracji sprawdzą się też gałązki ostrokrzewu.

Magia prostoty

Co prawda nie jestem wielką zwolenniczką minimalizmu, jednak uważam, że proste dekoracje mają w sobie ogromną moc. Spójrz na te gałązki oplecione światełkami – niby nic wielkiego, ale efekt jest naprawdę fantastyczny. Wymaga to minimum zaangażowania, możesz jednak w jeszcze ciekawszy sposób udekorować swoje gałązki. Dodaj do światełek kilka bombek, łańcuch wykonany przez twoje dzieci czy inne świąteczne świecidełka, z których korzystaliście w ubiegłych latach.

Apetyt na ozdoby świąteczne

Wiesz, że efektowne dekoracje świąteczne możesz też nabyć podczas zakupów spożywczych? Nie chodzi mi tu o tandetne świecidełka, ale o aromatyczne i naturalne ozdoby. Robiąc ostatnie zakupy przed świętami sięgnij zatem na dziale z owocami i warzywami po kilka pomarańczy. Niestety, trochę cię zasmucę – nie możesz ich zjeść. Pomarańcze należy pokroić w plasterki około 0,5 centymetrowej grubości. Tak przygotowane kawałki suszymy przez kilka godzin w piekarniku, pamiętając aby co pewien czas przewracać je na drugą stronę.

Suszone pomarańcze będą wyglądać znakomicie ułożone na tacy czy powieszone na gałązkach świerkowych. W podobny sposób wykorzystaj pierniczki, które możesz pięknie udekorować i wykonać z nich np. dekoracje świąteczne w kształcie choinek. Takie ozdoby bożonarodzeniowe z pewnością jeszcze zwiększą twój apetyt na nadchodzące święta.

Co jeszcze możesz wykorzystać do wykonania ozdób świątecznych na ostatnią chwilę?  Przydać może ci się nawet zwykły szklany słoik. Wystarczy wypełnić go szyszkami, gwiazdkami anyżku, laskami wanilii czy suszonymi pomarańczami. Równie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli po prostu włożysz do słoika lampki na druciku zasilane bateriami. Jeśli w przedświątecznym szaleństwie zapomniałeś o dekoracjach do domu, nie panikuj. Pamiętaj, że w święta ważna jest przede wszystkim rodzinna atmosfera - czy wyobrażasz sobie przyjemniejsze spędzenie czasu, niż dekorowanie stroików czy pierniczków wspólnie z najbliższą rodziną? A dekoracje last minute wykonane razem z najbliższymi, na pewno stworzą w twoim domu wyjątkowy klimat.