Data publikacji:

Deskowanie dachu – zasady. Jak deskować dach?

Poprawnie wykonany dach będzie chronił dom przez wiele długich lat, zabezpieczając budynek przed wilgocią oraz utratą ciepła. Na jego długowieczność wpływa wstępna obróbka i wzmocnienie przed ułożeniem dachówek lub blachy. Tradycyjnie więźbę dachową wykańcza się przy wykorzystaniu metody deskowania.
Deskowanie dachu – zasady.

Na czym polega deskowanie dachu?

Deskowanie to popularny i tradycyjny, bo używany od setek lat, sposób na wstępne zabezpieczenie konstrukcji dachu i przygotowanie jej do wykończenia dachówką, blachą lub papą. Poprawne wykonane deskowanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Można wykonać je względnie szybko przy użyciu jedynie podstawowych materiałów oraz narzędzi.
Podczas deskowania żebrową konstrukcję dachu przykrywamy w całości montowanymi na stałe deskami lub specjalnie przygotowanymi do tego celu płytami drewnopochodnymi. Warto zaznaczyć, że nie stanowią one części konstrukcji nośnej dachu, ale skutecznie spinają go i wzmacniają. Deskowanie jest też jedynym logicznym wyborem, gdy chcemy zabezpieczyć budynek papą lub gontem bitumicznym.

Deskowanie dachu – najważniejsze fakty

Ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję i wykonanie, pełne deskowanie dachu ma wiele niewątpliwych zalet.

Zasady deskowania dachu

Deskowanie powinniśmy zaplanować jeszcze na etapie projektu nowego budynku. Podejmując decyzję o jego wykonaniu, należy skonsultować się ze specjalistą, który obliczy grubość więźby dachowej oraz pozostałych elementów konstrukcyjnych, wybierając wartości pozwalające na utrzymanie dodatkowego ciężaru. Podobnie postępujemy w razie remontu lub przebudowy istniejącego dachu.
Do deskowania używamy też podstawowych materiałów. Pierwszym są klasyczne drewniane deski o szerokości do około 15 centymetrów oraz grubości od około 19 do 25 milimetrów. Drugim będą płyty ze sklejki wodoodpornej, mające od 12 do 18 milimetrów grubości. Podczas procesu korzysta się też z popularnych płyt drewnopodobnych OSB 3 lub MFP o grubości od 15 do 22 milimetrów. Oba produkty wykonane są ze sprasowanych płyt wiórowych, większą odpornością na działanie wiatru i przeciążeń wykazują się jednak modele MFP.
Płyty i deski montujemy do krokiew przy pomocy standardowych kilkucentymetrowych gwoździ lub śrub montażowych. Ich powierzchni nie trzeba pokrywać z zewnątrz żadnym specjalnym impregnatem, choć jego użycie z pewnością nie zaszkodzi. Pamiętajmy, że podczas deskowania należy pozostawić kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną. W przypadku spadzistych dachów wykonuje się ją zazwyczaj na ich szczycie (kalenicy), gdzie zostawia się od 5 do 7 centymetrów wolnego miejsca. Przestrzeń zasłania się później tzw. kontrłatą, pozwalającą na poprawny przepływ powietrza.
Na tak gotową powierzchnię dachu nakładamy warstwę izolacyjną. Tradycyjnie do tego celu wykorzystuje się papę, choć obecnie bardzo często stosuje się też termoprzepuszczalne folie membranowe.
Zdjęcie: Envato Elements