Gra w kolory to trudna sztuka. Wystarczy nietrafiony dobór odcieni, aby cała ta zabawa wzięła w łeb. Jeśli zatem chcesz urządzić piękne mieszkanie, przekonaj się jak łączyć kolory i jakie duety kolorystyczne najlepiej sprawdzają się w aranżacji wnętrz?
Na szczęście w cały tym kolorystycznym szaleństwie możemy sięgnąć po koło ratunkowe. A dokładniej po koło barw. Co to takiego? To wzornik graficzny który obrazuje, jakie relacje zachodzą pomiędzy poszczególnymi kolorami. I tak kolory leżące naprzeciwko siebie na kole barw, to odcienie kontrastujące. Ich zestawienia w aranżacji wnętrz tworzą wyraziste i dynamiczne duety. Jeśli zatem chcesz, aby twoje mieszkanie nastrajało cię pozytywnie i sprawiało, że poczujesz przypływ energii, kontrastowe kolory mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w miejscach gdzie pracujesz np. w domowym biurze.
Z kolei kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw, dają bardziej harmonijny efekt. Jeśli zatem szukasz sposobu na zaaranżowanie wnętrza, w którym zapanuje spokojna atmosfera, kolory tego typu będą dobrym rozwiązaniem. Podobny rezultat uzyskasz, jeśli postawisz na monochromatyczne zestawienie barw. Co to oznacza? To łączenie ze sobą przedmiotów i elementów wystroju w tej samej barwie, jednak różniących się nieco odcieniem. Taki zabieg trzeba jednak stosować umiejętnie, ponieważ łatwo wpaść w stylizacyjną pułapkę i zamiast harmonijnego zestawienia barw, uzyskać nieco mdłą aranżację.
Zanim ta kolorowa karuzela przyprawi cię o zawrót głowy, warto zastanowić się nad kolorystyczną bazą. Chodzi oczywiście o barwę lub barwy, które będą dominować w stylizacji twojego mieszkania. Na jakie kolory najlepiej postawić? W praktyce świetnie sprawdza się neutralna baza kolorystyczna. Chodzi oczywiście o biel, jasne odcienie beżu oraz szarość. Barwy te nie dość, że łatwo łączą się z innymi odcieniami, to jeszcze mają obojętny lub pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kolor ścian wybrać, aby łatwo zaaranżować piękne wnętrze, neutralne barwy będą dobrym rozwiązaniem.
Dadzą ci one znacznie większe pole do manewru w wyborze dodatków, niż jest to w przypadku intensywnych kolorów. Po pierwsze praktycznie każda barwa w zestawieniu z nimi będzie wyglądać dobrze, więc możliwe będzie np. sezonowe odmienianie stylizacji. Po drugie do neutralnej bazy możesz dodać nieco więcej barw, ponieważ złagodzą one kolorystyczny efekt dodatków.
Czasem nie ma co eksperymentować w aranżacji wnętrz i warto pójść utartym schematem. Nie oznacza to wcale skazania się na wnętrzarską nudę. Przeciwnie – niektóre połączenia kolorystyczne weszły na stałe do wnętrzarskiej klasyki i jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian wybrać, lub na który duet postawić, inspiracje możesz czerpać właśnie z tych zestawień.
Czerń i biel to klasyk wszech czasów, duet jakiemu hołdowała sama Gabrielle Chanel. A kto, jak kto, ale francuska projektantka mody znała się na rzeczy. Jak już wiesz z wcześniejszego akapitu, czerń i biel tworzą kontrastowe, a co za tym idzie bardzo wyraziste i dynamiczne połączenie. Czerń i biel świetnie sprawdza się w wydaniu scandi oraz w nowoczesnych wnętrzach. W tym przypadku zazwyczaj biel jest zarezerwowana jako kolor ścian, a czerń dla dodatków, ale możesz do woli eksperymentować z tym zestawieniem. Weźmy chociażby szalenie modne obecnie biało-czarne łazienki!
Jak złagodzić nieco chłodny efekt, jakie daje połączenie czerni i bieli? Wystarczy, że do aranżacji wpleciesz drewno o ciepłym odcieniu i wyraźnie zaznaczonym rysunku słojów. W ten sposób uzyskasz trio idealne, bo cała kompozycja oparta na zestawieniu czerni, bieli oraz drewna, będzie się znakomicie uzupełniać.
Róż i szarość to kolejny klasyk, który jednak ma znacznie łagodniejszy charakter, niż czerń i biel. Szarość i róż świetnie się uzupełniają. Ich sekret tkwi może w fakcie, że szarość jest barwą neutralną, a róż wywołuje pozytywne skojarzenia. Niezależnie od tego, jak jest w rzeczywistości trzeba przyznać, że romans różu i szarości wypada w aranżacji wnętrz znakomicie. Co ciekawe, wydawać by się mogło, że róż kojarzący się przede wszystkim z cukierkowymi stylizacjami dziecięcych pokoików, wprowadzi tu pewien banał. Nic bardziej mylnego! Dzięki szarości róż nabiera eleganckiego sznytu. Ten duet kolorystyczny będzie świetną opcją do wnętrz, w których wypoczywasz, czyli pokoju dziennego oraz sypialni.
Błękit i beż – to dobry przepis na przytulne i optymistyczne wnętrze. Błękit kojarzy się z naturą i ma pozytywny wpływ na nasz nastrój, a beż wygląda świetnie praktycznie w każdym wydaniu, a zwłaszcza w jasnych odcieniach ecru. W tym przypadku możesz ciekawie eksperymentować z kolorem ścian oraz dodatków, ponieważ do błękitu i beżu świetnie pasuje wiele innych kolorów.
Szarość i butelkowa zieleń lub granat. To obecnie bardzo modne połączenie. Intensywne barwy od kilku sezonów zawojowały aranżację wnętrz i jeśli marzy ci się modny i wyrazisty kolor ścian, z powodzeniem możesz postawić na barwy z tego zestawienia. Szarość oraz butelkowa zieleń czy granat dadzą bardzo elegancki i nieco dramatyczny efekt. Jeśli obawiasz się, że mieszkanie będzie zbyt ciemne, możesz to łatwo rozbić np. za pomocą dodatków w jaśniejszych odcieniach.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny