Data publikacji:

Dom w stylu wiejskim - jak urządzić dom w stylu wiejskim?


Mały dom w stylu wiejskim to przystań, o której marzy wiele osób, ciągle zagonionych, pędzących za sukcesem albo żyjących w dużym mieście. Dlatego właśnie często na urlopową destynację turyści wybierają dom w stylu wiejskim. A potem długo marzą, by kiedyś samemu taki wybudować. Nie musi to być jedynie mrzonka. Przedstawiamy poradnik, jak urządzić dom w stylu wiejskim, po to byś nie bał się ruszyć do działania i zamieszkał w miejscu, gdzie natura spotyka się z człowiekiem. To właśnie da ci dom w wiejskim klimacie.
dom w salonie

Czym charakteryzuje się projekt domu w stylu wiejskim?


Projekt domu w stylu wiejskim zakłada stworzenie komfortowego miejsca, z którego bije ciepło. Stawia na powrót do korzeni i prostoty dnia codziennego. Podkreśla piękno natury. Objawia się to w barwach, które nawiązują do kolorów ziemi i przyrody. Elewacja domu w stylu wiejskim często wykonana jest z naturalnych materiałów, jakimi jest drewno i kamień. W środku znajdziesz niedokończone ściany z cegły, belki drewniane na suficie, podpory stropowe. Wnętrze domu w stylu wiejskim może zdobić solidnych rozmiarów kominek, opalany naturalnym drewnem. Blisko niego poukładaj ciepłe i mile koce oraz miękkie poduchy z naturalnych tkanin, takich jak len, wełna i jedwab. Meble najlepiej, aby były sosnowe lub mahoniowe. Szafy, komody i łóżka w stylu wiejskim będą ciężkie, nieco toporne i o prostych kształtach. Doskonale nawiążą do dawnych czasów, gdy losy człowieka i tryb jego życia były praktycznie w całości uzależnione od przyrody.

Dom drewniany w stylu wiejskim to miejsce, które napawa spokojem, relaksuje i pozwala uciec od zgiełku miasta. Jest wolne od stresu, pogoni i rywalizacji współczesnego świata.

Nowoczesny dom w stylu wiejskim


Modern rustic, inaczej nowoczesny dom w stylu wiejskim, zyskuje na popularności w ostatnich latach. Nie każdego bowiem kusi dom drewniany w stylu wiejskim, widziany jako stara, niemalże rozpadająca się chata na uboczu wsi. Niewielu jest też takich, co podejmą się renowacji leciwego drewnianego domu. To czasem jest ekstremalnie pracochłonne i kosztowne.

Ale o nowoczesnej chacie w stylu rustykalnym marzy wielu. Tak - jest to możliwe do wykonania. Nowoczesne projekty domów parterowych w stylu wiejskim są dość popularne i chętnie kupowane przez klientów. Możesz też pokusić się o dom w stylu wiejskiego dworku przez dostosowanie starego dworku szlacheckiego na willę w stylu nowoczesnym, posiadającą liczne udogodnienia na miarę obecnych czasów.

”Mniej znaczy więcej”. Taki właśnie jest nowoczesny styl wiejski. Jednak, jak zawsze, kilka osobistych dodatków (zdjęcia rodzinne w złotych lub drewnianych ramkach, zegary lub lustra) podkreśli indywidualny charakter.

Aranżacja domu w stylu wiejskim - czyli jak urządzić dom w stylu wiejskim?


To, jak urządzisz swoje wnętrze domu w stylu wiejskim, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Możesz posiłkować się pomysłami projektantów lub puścić wodze fantazji. My przekazujemy ci ramowe informacje na temat stylu wiejskiego, byś wiedział, w którą stronę stawiać kroki, gdy urządzasz dom w stylu wiejskim. Projekt ostateczny to wyłącznie twoja decyzja.

Podstawą stylu wiejskiego jest nawiązanie do filozofii życia wiejskiego. Do prostych przedmiotów, naturalnych kolorów, do obróbki i przeróbki wszystkich sprzętów w stopniu minimalnym. Charakter ozdób nawiązuje do swojskiego życia na wsi, bezpośrednio związanego z przyrodą, cyklem pór roku i szacunkiem do natury. Z ozdób bije prostota, skromność i zamiłowanie do lokalnej kultury, tradycji i zaszłości.

Postaw na drewno - w meblach wszelkiego rodzaju. Wielki stół jadalny, krzesło na biegunach, drewniane podłogi to must have stylu wiejskiego w każdym wydaniu.
Ściany pomaluj na jasno. Krem, pastelowy róż, piaskowy żółty - to barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie, dają ciepło i skutecznie poprawiają nastrój.
Domy w stylu wiejskim są wypełnione tkaninami dekoracyjnymi z naturalnych materiałów. Lniane zasłony, wełniane koce, skóra naturalna na sofie. Tu najlepiej sprawdzą się ciepłe, kremowe kolory oraz klasyczne wzory w tradycyjne ludowe elementy. Im grubiej tkane materiały, tym bardziej będą cieszyć oko twoje i gości. Możesz je komponować z ręcznie wyrabianymi koronkami oraz ludowymi haftami, szczególnie zaś z regionu, w którym mieści się twój dom w stylu wiejskim. Stworzą one przytulną atmosferę, przyjazną dla mieszkańców.
Jako ozdobę pokoju głównego wybierz naczynia z gliny pokrytej szkliwem bądź nieszkliwionej. Możesz wstawić do salonu także przedmioty użytkowe i ozdobne z kutego żelaza.

Dom w wiejskim klimacie - jakie wzory dodatków dobrać?


Przyroda ponad wszystko. Także w ornamentyce. Wzory tkanin, kafelków, mebli to kwiaty, liście, gałązki. Obrazki bardziej uproszczone niż realistyczne. W wazon w sezonie wiosna-lato wstaw bukiet polnych kwiatów, jesienią - kolorowe liście i jarzębinę, a zimą - pęki suszonych ziół. Cuda te znajdziesz na okolicznych polach, łąkach i w lesie.

Mniej szafek zamykanych - więcej półek. Tak! Bo we wszystkich stylach rustykalnych naczyń i produktów spożywczych nie chowa się w kredensach i spiżarniach. Tak jak było to za dawnych lat. Potrzebne akcesoria kuchenne i stołowe stoją „na widoku”. Są dostępne od ręki i stanowią wystrój pomieszczenia.

Urządzając mały dom w stylu wiejskim (oraz każdą wielkopowierzchniową przestrzeń w stylu rustykalnym), postaw przede wszystkim na minimalny wystrój, który podkreśli naturalne piękno drewna. Wnętrze domu w stylu wiejskim – to tu poczujesz się komfortowo, odetchniesz i nabierzesz sił do dalszych działań!
Autorka: Ewa Doniec