Data modyfikacji:

Domowy sad: drzewka owocowe w doniczkach

Świeże owoce wprost z drzewa w zasięgu Twojej ręki? Oczywiście! Miniaturowe wersje drzewek owocowych możemy z powodzeniem ustawić w domowym zaciszu. Są świetną dekoracją, a w dodatku ich smaczne plony można jeść. 

Z reguły, mówiąc o domowym miniogródku, mamy na myśli uprawę ziół i kwiatów. Czasami uwzględniamy również małe drzewka, ale są to przeważnie rośliny liściaste, które co najwyżej kwitną w sezonie. Na tym Twoja sielona strefa domowa nie musi się kończyć. Myślałeś o posadzeniu kilku drzewek owocowych? Będą stanowić piękną ozdobę naszego domu. Nie są bardzo wymagające w pielęgnacji, a w połączeniu z efektowną doniczką, będą cieszyć oko przez cały rok.

Udomowione drzewa owocowe

Przepiękne drzewka w ozdobnych donicach stanowią wspaniałą dekorację wnętrz. A jeżeli dodatkowo wydają owoce... Taka uprawa jest jak najbardziej możliwa w warunkach domowych. Zasadzenie minidrzewek w doniczkach to sposób, dzięki któremu każdy może cieszyć się słodkimi pomarańczami, soczystymi brzoskwiniami czy dojrzewającymi w słońcu jabłkami. Jakie są zalety posiadanie takiego "domowego sadu"? Drzewka owocowe nie są wbrew pozorom wymagające w uprawie, pięknie kwitną i wydają jadalne, naprawdę smaczne owoce.

Źródło: growerssecret.com; docakilah.wordpress.com

Jakie odmiany drzewek nadają się do domu?

Możemy wybierać między najbardziej popularnymi gatunkami sadowniczymi, od jabłoni po grusze, morele, nektarynki. W domu dobrze przyjmują się również cytrusy. Drzewka mogą być sadzone nie tylko w gruncie - w odpowiednich warunkach obrodzą w owoce także te uprawiane w doniczkach. Najlepiej umieścić je na stanowiskach słonecznych i ciepłych.

Drzewka owocowe wymagają żyznej, próchniczej ziemi. Musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz nieco większym zapotrzebowaniu na nawozy.

Jabłonki, gruszki, brzoskwinie - odmiany odpowiednie do uprawy domowej

Jabłonki, które z powodzeniem możemy zasadzić w domu, to Delegrina oraz Delbarestivale. Obie odmiany wydają owoce w kolorze czerwono-żółtym. Dojrzewają na początku września. Drzewko osiąga wysokość ok. 50 centymetrów.

Z odmian gruszy poleca się Garden Pearl i Garden Red. Pierwsza odmiana wydaje zielone gruszki, pokryte rumieńcem. Dojrzewają one w połowie października. Z początkiem września możemy cieszyć się czerwonymi owocami odmiany Garden Red. Wysokość pnia tych drzewek, liczona do początku korony, to 40 centymetrów.

W domu pięknie prezentują się drzewka brzoskwini. Posiadają ozdobne liście - bardzo duże w stosunku do rozmiarów całej rośliny. Honey Gold to miniaturowa odmiana posiadająca kwiaty różowe. Jej owoce są zaś zielono-żółte. Z kolei odmiana Honey Red wydaje owoce różowe z rumieńcem. Wystarczy 5 lat uprawy, żeby korona tych drzewek osiągnęła do 1,2 m średnicy.

Źródło: containergardening.about.com

Drzewka cytrusowe w doniczkach

Wydaje się, że uprawa cytrusów w naszym klimacie jest raczej niemożliwa. Tymczasem okazuje się, że przy odpowiednich staraniach i właściwej technice, jest to całkiem prosta i przyjemna czynność. Drzewka cytrusowe potrzebują podłoża próchniczego, przepuszczalnego, o lekko kwaśnym odczynie. Nie wolno ich przelewać - gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Tym bardziej nie wolno dopuszczać do zatrzymania wody w podstawce. W okresie rozrostu, a więc od marca do października, trzeba zagwarantować im wystarczającą porcję nawozu (podawaną 2-3 razy w tygodniu).

Drzewka cytrusowe

Cytrusy - owoce południa - najlepiej rosną w dobrze nasłonecznionych miejscach. Doniczki z drzewkami ustawiaj w pomieszczeniach/na balkonach znajdujących się od strony zachodniej lub południowej. Dzięki temu przez cały dzień będą otrzymywać niezbędną porcję światła. W październiku, gdy temperatura i ilość światła słonecznego są znacznie niższe, doniczkę należy przenieść w miejsce, w którym utrzymana zostanie optymalna temparatura (10-15 st. Celsjusza). Wtedy też ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Autor: Aga B.