Data publikacji:

Drzewka ozdobne. Jakie drzewko dekoracyjne przed dom i do ogrodu?

Drzewka ozdobne to niezastąpione elementy zadbanego ogrodu – niezależnie od jego wielkości. Do wyboru są różne ich rodzaje: od liściastych i iglastych, przez te na pniu, na kwitnących kończąc. Sprawdź, czym się charakteryzują poszczególne drzewka ogrodowe i które są najczęściej wybierane przez wielbicieli zieleni.

drzewka ozdobne

Drzewka ogrodowe – rodzaje

Zanim kupisz drzewka do ogrodu, najpierw zapoznaj się z ich rodzajami – dzięki temu będą cieszyły cię przez długie lata, nie sprawiając większych kłopotów i ładnie komponując się z otoczeniem. Co dokładnie masz do wyboru?

Drzewka ozdobne liściaste

Drzewa ozdobne liściaste mają całe mnóstwo zalet: poprawiają mikroklimat, zapewniają przyjemny cień, zatrzymują zanieczyszczenia z drogi, a do tego przepięknie wyglądają. Warto jednak wiedzieć, że część takich drzew rośnie szybko i długo, co może być problematyczne w małym ogrodzie – mogą one nie tylko zabrać sporo światła, ale też pochłaniać znaczącą ilość substancji odżywczych z podłoża. Wobec powyższego wiele osób decyduje się na niewielką liczbę takich drzew ozdobnych – czasem jest to tylko jedna sztuka.

Sprawdź również, jakie wybrać kwiaty do sypialni.

Najpiękniejsze i najpopularniejsze drzewka ozdobne liściaste to między innymi:

 • buk czerwonolistny (odmiana, która rośnie wolno i charakteryzuje się bordowymi liśćmi),
 • klon palmowy (również bardzo efektowny, mający liście o koralowym zabarwieniu, wyróżniający się ciekawym kształtem),
 • jarząb pospolity (drzewko ogrodowe, które pięknie kwitnie późną wiosną, a wczesną jesienią obsypane jest czerwonymi owocami),
 • sumak octowiec (sumaki to niewysokie drzewa, które rozkwitają na żółto, a potem wypuszczają efektowne, bordowe owocostany),
 • wiąz górski (z pięknymi, zwisającymi, poskręcanymi liśćmi),
 • wierzba płacząca.

Drzewka ozdobne tego typu są dość łatwe w pielęgnacji. Te kupowane w donicach można sadzić przez cały sezon. Umieszcza się je w stosunkowo dużym dole, następnie zasypuje i przywiązuje do palika. Przez pierwsze kilka lat trzeba otoczyć je specjalną opieką, tj. podlewać je i nawozić, niezbędne jest również zabezpieczanie ich na zimę. Później, gdy osiągną już spore rozmiary, nie jest to konieczne.

Drzewa ozdobne iglaste

Iglaki świetnie sprawdzają się jako ozdobne drzewka do ogrodu – są zimozielone i mrozoodporne, a do tego ich wymagania śmiało można określić jako niskie. Należy jednak pamiętać, że tego typu drzewa same w sobie prezentują się nieco zbyt monotonnie – powinny zatem stanowić część kompozycji i tło dla kwitnących krzewów oraz kwiatów, a nie dekorację samą w sobie.

Najbardziej polecane drzewka dekoracyjne iglaste to między innymi:

 • sosna czarna (ma piękny pień, bogatą koronę i naprawdę długie, ciemnozielone igły, dodatkowo jest wyjątkowo podatna na formowanie),
 • sosna himalajska,
 • świerk pospolity, odmiana Acrocona (z uroczymi, czerwonymi szyszkami),
 • świerk serbski (charakteryzujący się pięknymi, złotymi i srebrnymi igłami),
 • modrzew japoński (wolno rosnący, idealny do niewielkich ogrodów),
 • jodła kalifornijska (wydzielająca ciekawy, nieco cytrusowy aromat).

Drzewko ogrodowe iglaste należy odpowiednio pielęgnować. Wymaga ono odpowiedniego, średnio wilgotnego podłoża, wiosenno-letniego nawożenia, a także regularnego przycinania, do którego należy przystępować wiosną. Ponadto warto pamiętać, że o takie dekoracyjne drzewa, zwłaszcza te młode, należy odpowiednio dbać zimą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest usuwanie zalegającego na gałęziach śniegu, który może doprowadzić do ich złamania się. 

Drzewka kwitnące

Chyba nic tak nie zachęca do wyjścia do ogrodu w piękny, słoneczny dzień, jak możliwość popatrzenia na przepięknie kwitnące ozdobne drzewka ogrodowe. Oczywiście kupując je, należy zachować umiar – w przeciwnym razie, wraz z nastaniem wiosny, w ogrodzie może zrobić się trochę chaotycznie i przytłaczająco. Szczególną uwagę warto zwrócić na kolorystyczne połączenia – drzewko z różowymi kwiatami może nieco „kłócić się” z tym, które kwitnie na żółto.

Najpopularniejsze drzewka kwiatowe do ogrodu to między innymi:

 • wiśnia piłkowana, czyli wiśnia japońska (drzewko ozdobne, które zachwyca tysiącami różowych pąków),
 • magnolia (kwitnie obficie, prezentując liczne biało-brązowe kwiaty),
 • tulipanowiec amerykański (z charakterystycznymi żółtymi kwiatami w kształcie kieliszków),
 • lilak japoński (ma białe kwiaty, które wydzielają słodki zapach),
 • judaszowiec kanadyjski. 

Jeśli chodzi o pielęgnację, niektóre kwitnące drzewa ogrodowe mogą sprawić trochę kłopotu. Dla przykładu wiśnia piłkowana źle toleruje zimno, dlatego nie zaleca się sadzenia drzewka w chłodniejszych rejonach Polski (ewentualnie można wybrać dla niej miejsce mocno osłonięte od wiatru). Młode magnolie także trzeba chronić przed zimnem, choć już tylko przez kilka pierwszych lat po zasadzeniu.

Drzewka na pniu

Często polecane niskie drzewa do ogrodu to właśnie te na pniu. Powstają w bardzo ciekawy sposób – poprzez zaszczepienie dekoracyjnego krzewu na drugiej roślinie, stanowiącej sam pień. Takie egzemplarze świetnie sprawdzają się w małych ogrodach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na rozrastające się konary i wielkie korony.

Najbardziej popularne drzewka ogrodowe na pniu to między innymi:

 • brzoza brodawkowata (ma piękną, czarno-białą korę oraz przykuwające uwagę, długie gałęzie),
 • klon kulisty (drzewko mające ładną, okrągłą koronę, niezwykle łatwe w pielęgnacji),
 • wierzba purpurowa (o pięknych, czerwonych pędach),
 • wierzba szara „Tricokolor” (charakteryzująca się trójkolorowymi liśćmi),
 • migdałowiec tójklapowy (kwitnie na różowo późną wiosną),
 • trzmielina (z oryginalnymi liśćmi).

Pielęgnacja drzewek na pniu nie różni się od pielęgnacji zwykłych krzewów. Ważne jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego stanowiska, podlewanie, nawożenie oraz regularne cięcie.