Jakie kwiaty do sypialni? Rośliny, które warto wybrać

Rośliny w domu lub mieszkaniu zawsze są dobrym rozwiązaniem. Niektóre z nich oczyszczają powietrze i pochłaniają toksyczne substancje, które przynosi smog, a jeszcze inne po prostu dają więcej tlenu. Czy wszystkie kwiaty nadają się jednak do sypialni? Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni będą najlepsze? W poniższym wpisie obalamy wszystkie mity na ten temat i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
roślinki
Dlaczego temat roślin w sypialni nadal wywołuje tyle emocji? Niektórzy za argument przeciw umieszczaniu roślin w pokoju, w którym śpimy uznają to, że kwiaty zabierają w nocy tlen.

Spójrzmy na to jednak z innej strony. To prawda, że rośliny zabierają w nocy tlen, jednak w ciągu dnia oddają go tyle, że bilans tej całej wymiany jest dla nas na duży plus. Nie musisz się więc martwić o jakość snu, jeśli znalazłeś w sypialni miejsce na kwiaty. Rośliny stwarzają wokół siebie swoisty mikroklimat, który podnosi wilgotność powietrza, a nawet oczyszcza je z dwutlenku węgla.

Jakich roślin unikać w sypialni? Z pewnością kwiatów o intensywnym zapachu. Ile kwiatów w sypialni to ich optymalna ilość? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, ale przesada też nie jest wskazana.

Im więcej kwiatów, tym więcej tlenu zabierają ci w nocy. Kilka doniczek, nie więcej niż pięć, powinno być maksymalną ilością.

Przyjrzyjmy się kwiatom, które są szczególnie polecane do sypialni. Należy do nich m.in. skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiat w sypialni

Skrzydłokwiat jest nie tylko piękny, ale także oczyszcza powietrze z toksyn. Nie wiem czy wiesz, ale mogą je wydzielać nawet meble, plastikowe przedmioty czy wykładziny lub dywany, w których gromadzą się roztocza.

Skrzydłokwiat nie lubi zbyt dużo światła, dlatego nie kładź go na parapecie. Możesz wyeksponować go w najbardziej zacienionym miejscu sypialni – gwarantujemy ci, że łatwo się tam zaadaptuje.

Czy skrzydłokwiat jest trudny w utrzymaniu? Należy do podlewać maksymalnie od 2 do 3 razy w tygodniu i to w okresie letnim. Zimą jedno lub dwa podlania w zupełności wystarczą. Nie zraszaj go zbyt często. Pamiętaj jednak o regularnym usuwaniu kurzu z jego liści – tylko wtedy będzie mógł efektywnie oczyszczać powietrze.

Aloes zwyczajny

Nie każdy wie, że aloes to odmiana...sukulenta. Jest więc bardzo łatwy w utrzymaniu, a podlewać wystarczy go jedynie co 10 dni. Aloes, podobnie jak skrzydłokwiat, oczyszcza powietrze z toksyn.

Ponadto niektóre z jego odnóg możesz także wykorzystać w codziennej pielęgnacji. Aloes świetnie nawilża, łagodzi poparzenia (także te słoneczne) i dostarcza naszej skórze szeregu witamin. Aloes zwyczajny trzymaj na parapecie, ponieważ ta roślina potrzebuje bardzo dużo światła.

Storczyk w sypialni

Storczyk ma przepiękne kwiaty, które w dodatku nie wydzielają zbyt intensywnego zapachu, dlatego do sypialni sprawdzą się rewelacyjnie. Jest to jednak jedna z trudniejszych do uprawy roślin doniczkowych.

Wymaga dostępu do światła, dużej wilgotności powietrza i łatwo go przelać, ale my znaleźliśmy na to patent. Do trudnych w podlewaniu kwiatów polecamy kule samonawadniające. Dzięki nim kwiat pobierze tyle wody, ile potrzebuje, a ty unikniesz przelania. Ponadto to także świetna alternatywa jeśli wyjeżdżasz na jakiś czas.

Czytaj również: Jak dbać o storczyka?
Stawiając storczyka w swoim mieszkaniu, musisz także pamiętać o jego codziennym zraszaniu.

Sukulenty kalanchoe

Kolejny sukulent w naszym zestawieniu. Jak o niego dbać? Obejrzyj poniższy filmik, a dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.