Data publikacji:

Drzwi wewnętrzne aranżacje. Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Kupujesz drzwi wewnętrze? Aranżacje z drzwiami wewnętrznymi mogą być klasyczne, minimalistyczne, a także wpisywać się w styl loftowy czy boho. W poniższym poradniku zastanowimy się nad tym, czym kierować się podczas wyboru drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania. Podpowiemy też, jakie drzwi wewnętrzne dobrać do wnętrza, aby cała aranżacja prezentowała się spójnie i modnie. Zapraszamy do lektury!
drzwi wewnętrze aranżacje

Drzwi wewnętrze – aranżacje. O czym należy pamiętać, wybierając drzwi wewnętrzne do domu?

Wybieracie drzwi wewnętrze? Aranżacje oraz pomysły na ich wystylizowanie w domu i mieszkaniu są tak naprawdę nieskończone! Grunt to kreatywność, ale także pilnowanie kilku istotnych zasad, dzięki którym drzwi dopasują się do stylu waszego domu lub mieszkania. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając drzwi dla siebie? Poniżej omawiamy najważniejsze aranżacyjne kwestie.
 • Szukaj spójności
 • Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy drzwi wewnętrze muszą być wszędzie takie same? Na to pytanie odpowiedzi mogą być różne. Niemniej jednak, kupując drzwi do mieszkania, należy szukać spójności. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w domu lub mieszkaniu identycznych skrzydeł – o takim samym kolorze, wykończeniu i detalach. Wówczas wnętrze będzie spójne. Dla niektórych jednak takie rozwiązanie jest nudne. Problem pojawia się też wtedy, kiedy chcecie wymienić w domu jedno skrzydło drzwiowe, a resztę pozostawić bez zmian.
  Wówczas szukajcie tych spójności wspomnianych powyżej. Spójnością może być kolor, np. wszystkie drzwi w mieszkaniu będą białe. Spójnością może być również materiał, np. wszystkie skrzydła w mieszkaniu będą drewniane. Spójnością mogą być też charakterystyczne elementy. Przykładowo wasze drzwi mają efektowne, bogato zdobione klamki. Skrzydła mogą się od siebie różnić, ale ważne, aby zachować tak charakterystyczny detal w każdym skrzydle. To nada wnętrzu spójności.
  Kiedy drzwi wewnętrze mogą wyglądać zupełnie inaczej i odstawać od reszty skrzydeł? Jeśli chcecie podkreślić wyjątkowość danego pomieszczenia, np. pokój dziecięcy lub własny gabinet albo pracownię. Wtedy pozostałe drzwi w mieszkaniu powinny być jak najbardziej stonowane. Z tym jednym skrzydłem można zaszaleć, np. postawić na drzwi w mocnym kolorze czy z efektownym wzorem.
 • Dobieraj drzwi do wystroju wnętrza
 • Brzmi banalnie, ale tej zasady bezwzględnie musicie się trzymać. W końcu do mieszkania nowoczesnego, gdzie pełno jest szkła, połysku na meblach i stonowanych odcieni, nie będą pasować drzwi drewniane o rustykalnym wyglądzie. A jeśli w waszym wnętrzu nie ma jednego konkretnego stylu przewodniego? Wówczas postawcie na klasykę, czyli gładkie, białe drzwi o minimalistycznym wykończeniu. Możecie też zachować spójność inaczej. Jak?
  Dobierajcie kolor drzwi do kolorów, które są już w mieszkaniu. Przykładowo, jeśli w waszym domu dominuje czerń, to drzwi też mogą być czarne. Drzwi wewnętrze możecie też dobierać wykończeniem. Jeśli w waszym wnętrzu nie brakuje mebli na wysoki połysk to takie drzwi też sprawdzą się rewelacyjnie.
 • Drzwi drewniane? Dobierz odpowiedni kolor
 • Wybierasz drzwi drewniane? Zadbaj o to, aby dobrać je do odcienia drewna we wnętrzu, np. do parkietu. Drewno dobieraj także odcieniami. Jeśli w waszym wnętrzu jest przewaga drewna o chłodnym kolorze, to drzwi o takim chłodnym wykończeniu kupcie.
 • Drzwi, których nie ma
 • Macie problem z doborem drzwi? Nic nie pasuje do waszego wnętrza? Pomyślcie o skrzydłach ukrytych, czyli takich bez framug, które tworzą ze ścianą jedną linię. Jeśli dodatkowo dobierzecie takie drzwi do koloru ściany, to praktycznie znikną one we wnętrzu. Wnętrzarska rada – macie w pokoju tapetę? Połóżcie tę samą również na takim ukrytym skrzydle. Wtedy zachowacie spójność pomieszczenia i świetnie ukryjecie skrzydło, np. to prowadzące z sypialni do łazienki.

  Białe drzwi wewnętrzne – aranżacje

  Białe drzwi wewnętrze są w polskich domach jednymi z najczęściej spotykanych. Dlaczego? Ponieważ są minimalistyczne i świetnie wpiszą się w każde wnętrze – niezależnie od jego stylu. Stąd też aranżacje z białymi drzwiami we wnętrzu są proste w wykonaniu. A jeśli szukacie więcej inspiracji, to zerknijcie do poniższej galerii.

  Ciemne drzwi wewnętrzne – aranżacje

  Ciemne drzwi wewnętrze to nietypowy akcent we wnętrzu. Dlaczego tak rzadko je wybieramy? Z jednego prostego powodu – takie drzwi od razu przykuwają uwagę i łatwo nimi przytłoczyć przestrzeń. Stąd ciemnych drzwi wewnętrznych nie polecamy do mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie królują biel i drewno. To samo z wnętrzami boho – takie drzwi byłyby w takim mieszkaniu zbyt przytłaczające.
  Ciemne drzwi sprawdzą się za to rewelacyjnie w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym czy industrialnym. Będą świetnym uzupełnieniem dla surowej cegły, ciemniejszych kolorów i elementów metalowych. Ponadto ciemne drzwi sprawdzą się również we wnętrzach eleganckich. Wówczas polecamy stawiać na ciemne drzwi wykończone na wysoki połysk. Ciemne drzwi możecie też wybrać do pomieszczenia, gdzie są ciemne ściany, np. tapeta. Ciemnych drzwi nie musicie robić od razu w całym mieszkaniu. Jeśli macie tzw. pokoje przechodzone, to ciemne drzwi mogą znajdować się jedynie w jednym ciemnym pomieszczeniu, np. w sypialni pomalowanej na ciemny kolor i prowadzić stamtąd do garderoby czy łazienki.

  Aranżacje drzwi wewnętrznych – postaw na kolor!

  Aktualnie w modzie są wnętrza eklektyczne, gdzie kolorów nie brakuje. W takim wnętrzu każde skrzydło drzwiowe może mieć tak naprawdę inny odcień. Wtedy jednak warto postawić na jak najbardziej minimalistyczne skrzydło. Można też zdecydować się na jedne kolorowe drzwi we wnętrzu, np. te główne prowadzące do salonu. Wówczas reszta drzwi niech będzie biała – to idealnie się z sobą zgra.

  Drzwi wewnętrze – aranżacja wnętrz z drzwiami przesuwnymi

  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.