Data modyfikacji:

Ekowystrój – dom w zgodzie z naturą. Czego nie może w nim zabraknąć?

Trend na ekologiczne rozwiązania staje się coraz silniejszy nie tylko w budownictwie, lecz także w wystroju wnętrz. Architektura przyjazna środowisku to zarówno mieszkania z rozwiązaniami oszczędzającymi zasoby, modne w ostatnich latach domy pasywne, jak i ich wyposażenie. Możemy zredukować negatywny wpływ na przyrodę poprzez odpowiedni wybór materiałów, mebli i dekoracji. Jak to zrobić?

Źródło: www.decorazilla.com

Ekowystrój - czy warto?

Chociaż dbałość o środowisko przy remoncie i wyposażaniu mieszkania jest często sprowadzana wyłącznie do roli przejściowej mody, stosowanie ekologicznych rozwiązań jest poniekąd naszym obowiązkiem. Budując dom zawłaszczamy w pewien sposób przyrodę, a ekologia jest jednym z najprostszych sposobów, by oddać naturze “cząstkę” jej samej. Korzystanie z jej zasobów w jak najmniej inwazyjny sposób to po prostu konsekwencja dbania o swoje otoczenie. Dlatego, jeżeli tylko leży to w naszym zasięgu, powinniśmy zadbać o to, by remontować i wyposażać wnętrza w sposób przyjazny środowisku. Dobra wiadomość? Ekowystrój jest nie tylko estetyczny, ale też niedrogi.

Remont przyjazny środowisku

Źródło: www.zielonyogrodek.pl

Zanim jednak zaczniesz budować zestaw wypoczynkowy z drewnianych skrzynek po owocach, warto najpierw przemyśleć wybór materiałów użytych przy remoncie. Przy projektowaniu wnętrz w stylu ekologicznym decydujemy się zazwyczaj na jasne drewno, ściany w kolorach beżu lub zieleni, a nawet roślinne panele (tzw. “zielone ściany”). Wszystko to tworzy spokojne wnętrze nastrajające do relaksu, stylowo łączące naturę z nowoczesnym designem.

Ale projekt to nie wszystko. Aby mieszkanie było naprawdę ekologiczne, powinniśmy wybrać surowce, których pozyskiwanie jak najmniej szkodzi środowisku. Dotyczy to na przykład drewna - najlepiej zdecydować się na gatunek rosnący w naszym regionie, ze zrównoważonych gospodarstw leśnych, a zrezygnować z drewna egzotycznego.

Przy zakupie farb do ścian zwróć uwagę na to, czy produkt posiada certyfikat EU Ecolabel. Masz wtedy pewność, że farba nie zawiera organicznych rozpuszczalników i metali ciężkich - składników, których opary szkodzą nie tylko środowisku, ale także ludziom. Istnieje kilka rodzajów farb ekologicznych, a spośród nich najmniej szkodliwe są farby proszkowe, wykonane w 100% z żywicy.

Jakie meble do ekologicznego wnętrza?

Źródło: www.furnime.com

Wyposażając dom w ekologicznym stylu, warto podejść do wyboru mebli w kreatywny i minimalistyczny sposób - chodzi przecież o to, aby wykorzystać jak najmniej surowców nieodnawialnych i szkodliwych substancji. Możesz samodzielnie zbudować oryginalne meble z oszlifowanych palet, drewnianych skrzynek czy pieńków. Wiele pomysłów na upcycling dla początkujących znajdziesz w sieci.

Kupując meble najpierw sprawdź, z jakich materiałów są wykonane. Unikaj skóry czy jej sztucznej imitacji, zamiast tego wybierz kanapy obite grubo plecioną bawełną i lniane poszewki na poduszki. Ciekawym pomysłem będzie blat z pękniętego kawałka drewna - zazwyczaj traktowana jako odpad, taka deska może stać się elementem oryginalnego stolika. Do obicia fotela albo podnóżka możesz wykorzystać na przykład duży jutowy worek po kawie. Przy wyborze mebli drewnianych, o ile to możliwe, sprawdź pochodzenie surowca i nie decyduj się na gatunki egzotyczne.

Szeroki wybór akcesoriów eko do swojego domu znajdziesz TUTAJ

Autor: Karolina