Data modyfikacji:

Encyklopedia stylu: shabby chic

Czysta biel kontra krusząca się farba? Shabby chic udowadnia, że przyciągające się przeciwieństwa mogą dać spektakularne efekty. Przedstawiamy zasady tworzenia wnętrz w stylu shabby chic.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcia, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Shabby chic (czyt. szabi szik) to styl łączący elegancję z funkcjonalnością i ciepłem domowego ogniska. Jest bardzo przytulny i swojski, a jednocześnie gustowny. We wnętrzu łączy się to, co nowe, z tym, co stare i zniszczone. Shabby po angielsku znaczy bowiem 'podniszczony, wyświechtany, wytarty, sfatygowany'.

www.houzz.com

Meble w stylu shabby wyglądają, jakby zostały nadgryzione zębem czasu - są to autentyczne "graty" lub celowo postarzane przedmioty. Z drewnianych stolików i krzeseł odpada łuszcząca się farba, emalia metalowych elementów popękała, a sam metal zaśniedział i zaczął czernieć. Skórzana tapicerka jest już dość mocno wysiedziana i poprzecierana. To właśnie ta część wystroju stanowi kontrapunkt i przewodnią myśl dla aranżacji. Defekty wybijają się na tle czystej bieli, zaburzają jej harmonię, ale w pozytywny sposób.

Termin 'shabby chic', jak również sam styl, został spopularyzowany dzięki pracy Rachel Ashwell. Jest autorką publikacji książkowych dotyczącą 'sfatygowanego szyku' oraz właścicielem działającej od 1989 roku sieci sklepów i warsztatów produkcji mebli i dodatków w stylu shabby chic.

[symple_box color="gray" text_align="left" width="100%" float="none"]

Popularności stylu shabby chic i związanemu z nią rosnącemu zapotrzebowaniu na starocie zawdzięczamy rozwój technik postarzania mebli. Shabby chic to obecnie także sposób malowania - na powierzchnię nanosi się kilka warstw farby, tak aby przebijając się przez siebie, tworzyły efekt łuszczenia się.

[/symple_box]

Kolorystyka pojawiająca się we wnętrzach to: dominująca czysta biel łamana pastelami (głównie odcienie różu, niebieskiego, zieleni), blaknącymi brązami i czernią (szarość), beżami i żółknącymi odcieniami białego. Mimo dużej ilości jasnych, chłodnych barw, pomieszczenia są bardzo ciepłe i przytulne. Zawdzięczają to detalom w stylu country cottage: poduszkom, pledom, miękkim siedziskom i drewnu. Wyjątek stanowi odmiana gustawiańska, zmierzająca bardziej w stronę elegancki aranżacji, czystsza i bardziej wytworna.

http://www.shabbychic.com

Ważnym elementem aranżacji jest detal. Bardzo popularne jest wykańczanie wzorzystymi tkaninami (motywy florystyczne, głównie różane), koronkami, falbankami, haftami. 

Więcej inspiracji znajdziesz TUTAJ.

Autor: Cieplik