Data publikacji:

Epipremnum - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Wiecznie zielone pnące epipremnum jest efektowną rośliną dość często spotykaną w domach. Choć pochodzi z tropikalnych rejonów, doskonale sprawdza się jako ozdobny kwiat doniczkowy. Rodzaj epipremnum obejmuje piętnaście gatunków, które dodatkowo występują w różnych odmianach. Uprawa i pielęgnacja epipremnum nie należy do zbyt wymagających. Sprawdź, jaką roślinę wybrać i w jaki sposób o nią dbać, by stanowiła wyjątkową zieloną ozdobę domu albo biura. 

Zielona ozdoba domu epipremnum - rodzaje, gatunki i odmiany 

Epipremnum jest zielonym pnączem należącym do rodziny roślin obrazkowatych - Araceae. Nie ma dużych wymagań związanych z ziemią, stanowiskiem czy pielęgnacją, dlatego często jest ozdobą nie tylko domów, ale również urzędów czy biur. 
Co ciekawe niektóre gatunki epipremnum uznawane są za lecznicze w medycynie ludowej krajów, gdzie roślina występuje w naturalnym środowisku. Epipremnum ponadto ma właściwości oczyszczające powietrze, co potwierdziły badania NASA. Warto jednak mieć na uwadze, że roślina ma właściwości drażniące, a po spożyciu trujące, zawiera bowiem szczawian wapnia w postaci krystalicznej. 
Do najpopularniejszych gatunków dających efektowne odmiany epipremnum rodzaje, chętnie uprawianych w domowych warunkach należą: 
  • Epipremnum aureum, zwane także epipremnum złocistym: duże liście o sercowatym pokroju, które pod wpływem promieni światła efektownie odbarwiają się na kremowe i złote odcienie, roślina znana także pod nazwą rafidofora złocista, wyróżnia się jej odmiany: 
  • Marble Queen - liście zielone, z dużą ilościom cętek w żółtym kolorze, 
  • N'Joy - mniejsze zielone delikatnie pomarszczone liście z dużymi białymi plamami, 
  • Neon - duże jasnozielone liście. 
  • Epipremnum pinnatum to duże pnącza i pierzastodzielne, efektowne liście, z uwagi na wielkość rzasko uprawiane; w przeszłości Epipremnum aureum zaliczane było do tego gatunku. 
Kilka odmian epipremnum może stworzyć ciekawą kompozycję, która świetnie urozmaici domowe kwietniki. Będą efektowną ozdobą zarówno jako kaskady, jak i pnącza na podporach. 

Jaka ziemia epipremnum daje najlepsze efekty? 

Podłoże do roślin epipremnum nie musi mieć specjalnych właściwości. Z powodzeniem stosuje się ziemię uniwersalną czy do roślin doniczkowych. Ważne, aby była żyzna i zmieniana mniej-więcej raz na dwa lata. Warto zadbać o spodnią warstwę drenażu, aby nie dopuszczać do przewodnienia rośliny. W przypadku epipremnum kwitnienie w domowych warunkach rzadko występuje. Roślina kwitnie po wytworzeniu dojrzałych liści, a jej kwiaty nie są specjalnie ozdobne, mają postać przeważnie pojedynczego kolbiastego kwiatostanu. 

Domowa uprawa epipremnum - pielęgnacja rośliny 

W przypadku pnącza epipremnum uprawa nie jest specjalnie wymagająca, zarówno latem, jak i zimą. Ważne jest zapewnienie roślinie dobrej wilgotności gleby, która nie powinna być również odpowiednio drenowana. W okresie grzewczym pielęgnacja powinna uwzględniać zadbanie o wilgotność powietrza poprzez nawilżacz, opryskiwanie czy postawienie zbiornika z wodą w pobliżu doniczki. 
Epipremnum rodzaje z wybarwieniami liści wymagają stanowiska z bezpośrednim dopływem światła słonecznego. Zielone odmiany mogą również stać w miejscach półcienistych. Ważne jest zapewnienie miejsca na pnącze, które rośnie dość intensywnie. Może piąć się po pniaku lub stelażu, albo też efektownie zwisać, tworząc kaskady. Roślina eppremnum powinna znajdować się poza zasięgiem dzieci. 

Epipremnum - optymalne podlewanie i nawożenie 

Choć w przypadku epipremnum pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca, bardzo ważne jest zadbanie o optymalną wilgotność podłoża. Pnącze nie lubi "topienia" korzeni, woda powinna być sprawnie odprowadzana z podłoża. Epipremnum należy podlewać regularnie, ale nie zbyt obficie. 
Newralgiczne jest również regularne zasilanie rośliny nawozem, w szczególność w okresie intensywnego wzrostu od marca do września. Może być to mieszanka do roślin doniczkowych, albo też dedykowane kompozycje do ozdobnych liściastych kwiatów. Są one bogate w mikroskładniki dobrze wpływające na wygląd liści. 

Przesadzanie i rozmnażanie epipremnum 

Pnącze epipremnum nie wymaga regularnej zmiany wielkości doniczki, system korzenny nie rozwija się proporcjonalnie do liści. Wystarczy przesadzać ją raz na dwa lata, zmieniając ziemię. Choć epipremnum kwitnienie teoretycznie jest możliwe, rzadko występuje w domowych warunkach. Rozmnażanie następuje przez podział pędów, które dość łatwo można ukorzenić, wstawiając do wody. Sadzonki następnie można umieszczać w doniczkach. 

Jakie są popularne odmiany epipremnum - rodzaje? 

W domowej uprawie wykorzystuje się epipremnum rodzaje z gatunku aureum, który występuje w kilku odmianach. Może być on mylnie nazywany epipremnum pinnatum. Poszczególne odmiany epipremnum różnią się wielkością i kolorem liści, czasem także nieznacznie sposobem pielęgnacji. 

Jak wygląda epipremnum kwitnienie? 

Jeśli chodzi o pnącze epipremnum, kwitnienie nie jest szczególnie ozdobne czy efektowne. W warunkach domowych dochodzi do niego niezwykle rzadko, a roślina wytwarza pojedynczy kwiat lub kilka kwiatów w kształcie kolby. Epipremnum nie wymaga w okresie kwitnienia szczególnego traktowania, warto jednak zadbać, by była dobrze nawodniona i odżywiona. 

Jaka ziemia do epipremnum jest najlepsza? 

Pod kątem doboru podłoża epipremnum nie jest wymagające. Jaka ziemia epipremnum sprawdza się dobrze? Możesz wybrać podłoże uniwersalne, do roślin doniczkowych, albo też żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże o neutralnym lub lekko kwaśnym pH.  
Autor: Aleksandra Ginalska