Data modyfikacji:

Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu ze smogu i toksyn

Czy wiesz, że niektóre gatunki roślin domowych mogą poprawić jakość powietrza w twoim domu? Okazuje się, że rośliny doniczkowe posiadają zdolność pobierania z powietrza szkodliwych związków oraz wiązania ich do postaci obojętnej. Jeśli zatem jakość powietrza w mieszkaniu leży ci na sercu, przekonaj się, które kwiaty domowe będą twoimi zielonymi filtrami powietrza.

Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu:

 • Skrzydłokwiat
 • Zielistka Sternberga
 • Bluszcz pospolity
 • Paprotka Nefrolepis wyniosły
 • Sansewieria
 • Źródeł zanieczyszczenia powietrza w naszych domach jest naprawdę wiele. Największym winowajcą jest smog – zimą czasem lepiej wcale nie otwierać okien, ponieważ to jak zaproszenie groźnych związków w nasze progi. Jednak na tym nie koniec. Otóż w elementach wystroju naszego mieszkania, farbach czy klejach również mogą się kryć związki, które z czasem się utleniają. To przede wszystkim benzen i formaldehyd. Na szczęście w walce z zanieczyszczeniami tego typu masz sprzymierzeńców – rośliny doniczkowe.

  1. Skrzydłokwiat - uważaj na gnijące korzenie

  To roślina, która powinna znaleźć się w twoim mieszkaniu nie tylko dlatego, że oczyszcza powietrze. Dodatkowo wyróżniają ją jeszcze pięknie uformowane białe kwiaty, które efektownie wyróżniają się na tle głębokiej zieleni liści. Uprawa skrzydłokwiatu nie jest trudna, ale roślina ma swoje wymagania. Pewien kłopot może sprawić niedoświadczonym domowym ogrodnikom kwestia utrzymania wilgotności podłoża. Powinno być ono stale wilgotne, ale nie można przesadzić z podlewaniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni. Problem ten świetnie rozwiążą np. sączki, które wtyka się do doniczki.

  2. Zielistka Sternberga - sprawdzi się w każdym domu

  To z kolei jeden z tych kwiatów domowych, który świetnie sprawdzi się w każdym domu. Zielistka ma niewielkie wymagania, a dodatkowo jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Jest to dość niepozorna roślina – ma długie i wąskie liście, które wybarwiają się z czasem na biało. Świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach, z których jej liście mogą swobodnie opadać, tworząc efektowną kompozycję. Zielistka to roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze, która jest równie skuteczna, jak skrzydłokwiat.

  3. Bluszcz pospolity - domowy filtr powietrza

  Jeśli szukasz rośliny doniczkowej oczyszczającej powietrze, która dodatkowo wygląda świetnie i jest jeszcze na dodatek łatwa w uprawie, postaw na bluszcz pospolity. To popularne pnącze wiąże do postaci obojętnej szkodliwy formaldehyd, więc będzie ważnym zielonym filtrem, który poprawi jakość powietrza w twoim domu. Do tego bluszcz nie ma szczególnie dużych wymagań – stanowisko, na którym go ustawisz wcale nie musi być słoneczne. Ważne jest natomiast, aby utrzymywać stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Bluszcz świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach lub ustawiony na szczytach mebli, gdzie jego pędy mogą swobodnie opadać.

  4. Paprotka Nefrolepis wyniosły - filtr na parapecie

  Ta odmiana paprotki to świetna opcja szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zielenią na parapecie. Otóż nie ma wielkich wymagań w kwestii pielęgnacji – wystarczy jej zacienione stanowisko oraz regularne podlewanie i zraszanie. Ponadto prezentuje się bardzo efektownie, a do tego jeszcze w dużym stopniu pobiera z powietrza szkodliwe związki.

  5. Sansewieria - do mieszkań zapominalskich

  To kolejna na liście roślina oczyszczająca powietrze, która sprawdzi się znakomicie nawet w mieszkaniu zapominalskich. Sansewieria oczyści powietrze w twoim domu ze szkodliwego benzenu, a ty w zamian po prosu zapewnij jej umiarkowanie nasłonecznione stanowisko i podlewaj mniej więcej raz w tygodniu.

  Do tej listy roślin doniczkowych oczyszczających powietrze warto dodać jeszcze efektowne epipremnum złociste oraz dracenę obrzeżoną. Domowa dżungla nie tylko poprawi jakość powietrza w twoim domu, ale też będzie świetnie wyglądać – zatem czym prędzej zapełnij parapet zielenią.