Data modyfikacji:

Epipremnum złociste: jak pielęgnować modne pnącze?

Mięsiste zielone liście, przetykane jaśniejszym marmurkowym wzorem i długie pędy, które mogą dorastać nawet do kilku metrów – epipremnum złociste to roślina, która słusznie zasłużyła sobie na swoją popularność w aranżacji wnętrz. Świetnie wygląda i do tego jest szalenie łatwa w uprawie, wiec poradzi sobie z nią nawet początkujący domowy ogrodnik
epipremnum złociste

Gdzie postawić epipremnum złociste?

Najlepszym stanowiskiem dla epipremnum będzie jasna część mieszkania, jednak roślina nie powinna być wyeksponowana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby w miejscu, gdzie ustawisz epipremnum, panowało rozproszone światło. Odmiany o zielonych liściach będą dobrze rosły nawet w bardziej zacienionym miejscu.

Uprawa epipremnum złocistego możliwa jest na kilka sposobów. Jest to roślina o pokroju pnąco-płożącym, więc aby prezentowała się doskonale w pełnej krasie, należy zapewnić jej podporę lub umieścić w wiszących doniczkach. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się paliki lub metalowe kratki, które wtyka się w doniczkę.

Epipremnum złociste – najważniejsze zasady pielęgnacji

Na swoją popularność w aranżacji wnętrz epipremnum zasłużyło nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale również bardzo łatwą uprawą. Roślina nie jest wymagająca, a do zapewnienia jej odpowiednich warunków do wzrostu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Podlewanie – jeśli zdarza ci się zapomnieć o podlewaniu, spokojna głowa – epipremnum dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. Jednak jeśli chcesz, aby roślina dobrze rosła, pamiętaj, aby w okresie wzrostu podlewać ją przynajmniej raz w tygodniu. W lecie w szczególnie upalne dni intensywność podlewania należy zwiększyć, do nawet dwóch razy w tygodniu.

Przeczytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu ze smogu i toksyn

Zanim jednak złapiesz za konewkę i zaczniesz podlewać, sprawdź, czy ziemia jest sucha. Wystarczy to zrobić, wtykając palec w podłoże. Musisz wiedzieć, że zbyt intensywne podlewanie jest znacznie groźniejsze dla roślin, niż krótkotrwałe przesuszenie ziemi w doniczce. W pierwszym przypadku w wyniku nagromadzenia wilgoci może dojść do gnicia korzeni, a co za tym idzie, do śmierci rośliny. Natomiast jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu, może to skutkować koniecznością obcięcia kilku zeschłych liści.
  • Zraszanie liści – epipremnum złociste najlepiej rośnie w otoczeniu o dość dużej wilgotności powietrza. Dlatego szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy ogrzewanie centralne wysusza powietrze w domu, trzeba pamiętać o zraszaniu liści. W przeciwnym razie końcówki liści mogą brązowieć i usychać.
  • Nawożenie – w okresie wzrostu roślina potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, a musisz wiedzieć, że epipremnum złociste rośnie bardzo szybko, dlatego nie można zapominać o zasilaniu podłoża nawozem. W tym celu zastosuj uniwersalny preparat do roślin o ozdobnych liściach, który rozrabia się w wodzie.
  • Przesadzanie – przez wzgląd na szybki wzrost rośliny niezbędne jest coroczne przesadzanie do większego pojemnika. W przypadku starszych roślin, liczących sobie kilka lat, przenosiny do nowej doniczki można wykonywać w dwuletnich odstępach.
Odpowiednie podłoże dla epipremnum to żyzna i lekka ziemia. Dobrze sprawdzi się zatem uniwersalna gleba dla roślin doniczkowych.

Rozmnażanie epipremnum złocistego

Co ciekawe, epipremnum złociste można również bardzo łatwo rozmnażać. Roślina świetnie znosi cięcie i łatwo ukorzenia się w wodzie. W efekcie po rozkrzewieniu się rośliny możesz bez trudu zyskać dodatkowe sadzonki. A ponadto rozsadniki wykonane metodą DIY np. ze szklanych fiolek oraz mini makram, mogą być dodatkową ozdobą wnętrza.

Epipremnum złociste – cena. Gdzie kupić sadzonkę?

Jest to dość popularna roślina, więc można ją powszechnie kupić w kwiaciarniach, marketach czy w sieci. Cena sadzonki epipremnum złocistego, którego pędy mają około 50 cm długości, to koszt mniej więcej 50 zł.