Data modyfikacji:

Epipremnum złociste: jak pielęgnować modne pnącze?

Mięsiste ciemnozielone liście, przetykane jaśniejszym marmurkowym wzorem i długie pędy, które mogą dorastać nawet do kilku metrów – epipremnum złociste to roślina z rodziny obrazkowatych, która słusznie zasłużyła sobie na swoją popularność w aranżacji wnętrz. Świetnie wygląda i do tego jest szalenie łatwa w uprawie, wiec poradzi sobie z nią nawet początkujący domowy ogrodnik.
Lianas of epipremnum marble or Scindapsus painted on a white background, home plants
Epipremnum jest zielonym pnączem należącym do rodziny roślin obrazkowatych - Araceae. Nie ma dużych wymagań związanych z ziemią, stanowiskiem czy pielęgnacją, dlatego często jest ozdobą nie tylko domów, ale również urzędów czy biur. 
Co ciekawe niektóre gatunki epipremnum uznawane są za lecznicze w medycynie ludowej krajów, gdzie roślina występuje w naturalnym środowisku. Epipremnum ponadto ma właściwości oczyszczające powietrze, co potwierdziły badania NASA. Warto jednak mieć na uwadze, że roślina ma właściwości drażniące, a po spożyciu trujące, zawiera bowiem szczawian wapnia w postaci krystalicznej. 

Odmiany epipremnum

Epipremnum złociste to rodzaj rośliny, który ma kilka odmian. Oto kilka popularnych odmian Epipremnum:
  • 'Marble Queen' - ma białe i zielone paski na liściach, które tworzą marmurkowy wzór.
  • 'Neon' - odmiana o cytrynowozielonych liściach z ciemniejszymi plamami na brzegach.
  • 'Golden Pothos' - ta odmiana ma jasnozielone liście z ciemniejszymi plamami na brzegach, które przybierają żółty kolor w miejscach z bezpośrednim nasłonecznieniem.
  • 'Manjula' - ta odmiana ma grubsze i bardziej okazałe liście niż typowa odmiana Epipremnum aureum.
  • 'Pearls and Jade' - ta odmiana ma jasnozielone liście z ciemniejszymi plamami na brzegach.
  • 'N' Joy' - jasnozielone liście z ciemniejszymi plamami na brzegach.
  • 'Saturn' - kuliste kształty liści i ciemniejsze plamy na brzegach.
  • 'Silvery Ann' - jasnozielone liście z ciemniejszymi plamami na brzegach i srebrzysty odcień na powierzchni liści.
  • Te odmiany różnią się kolorem liści, wielkością, kształtem i innymi cechami, ale wszystkie są łatwe w pielęgnacji i idealne do uprawy w domu. Kilka odmian epipremnum może stworzyć ciekawą kompozycję, która świetnie urozmaici domowe kwietniki. Będą efektowną ozdobą zarówno jako kaskady, jak i pnącza na podporach. 

    Gdzie postawić epipremnum złociste?

    Najlepszym stanowiskiem w domowych warunkach dla epipremnum aureum będzie jasna część mieszkania, jednak roślina nie powinna być wyeksponowana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby epipremnum aureum było ustawione w rozproszonym świetle. Odmiany o ciemnozielonych liściach będą dobrze rosły nawet w bardziej zacienionym miejscu.
    Uprawa epipremnum złocistego możliwa jest na kilka sposobów. Jest to roślina o pokroju pnąco-płożącym, więc aby prezentowała się doskonale w pełnej krasie, należy zapewnić jej podporę lub umieścić w wiszących doniczkach. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się paliki lub metalowe kratki, które wtyka się w doniczkę.
    Epipremnum rodzaje z wybarwieniami liści wymagają stanowiska z bezpośrednim dopływem światła słonecznego. Zielone odmiany mogą również stać w miejscach półcienistych. Ważne jest zapewnienie miejsca na pnącze, które rośnie dość intensywnie.
    Wybór rozmaitych podpór znajdziesz poniżej:
    Roślina świetnie się sprawdzi również w ogrodzie wertykalnym tworząc bajeczne kaskady.

    Roślina doniczkowa epipremnum aureum - najważniejsze zasady pielęgnacji

    Na swoją popularność w aranżacji wnętrz epipremnum złociste zasłużyło nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale również bardzo łatwą uprawą. Roślina nie jest wymagająca, a do zapewnienia jej odpowiednich warunków do wzrostu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

    Jak podlewać epipremnum złociste?

    Jeśli zdarza ci się zapomnieć o podlewaniu, spokojna głowa – epipremnum dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy i nie lubi nadmiaru wody. Jednak jeśli chcesz, aby roślina dobrze rosła, pamiętaj, aby w okresie wzrostu podlewać ją przynajmniej raz w tygodniu. Latem w szczególnie upalne dni intensywność podlewania należy zwiększyć, do nawet dwóch razy w tygodniu.

    Przeczytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu ze smogu i toksyn

    Zanim jednak złapiesz za konewkę i zaczniesz podlewać, sprawdź, czy ziemia jest sucha. Wystarczy to zrobić, wtykając palec w podłoże. Musisz wiedzieć, że zbyt intensywne podlewanie jest znacznie groźniejsze dla roślin, niż krótkotrwałe przesuszenie ziemi w doniczce. W pierwszym przypadku w wyniku nagromadzenia wilgoci może dojść do gnicia korzeni, a co za tym idzie, do śmierci rośliny. Natomiast jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu, może to skutkować koniecznością obcięcia kilku zeschłych liści.

    Co zrobić kiedy epipremnum złociste zostanie przelane?

    Jeśli epipremnum złociste jest przelane, należy natychmiast usunąć nadmiar wody z doniczki lub z podłoża, aby zapobiec gniciu korzeni. Można też przesadzić roślinę do większej donicy z odpowiednim podłożem drenażowym. Upewnij się, że doniczka ma odpowiednie otwory drenażowe, a roślina jest sadzona w przeznaczonej glebie.

    Roślina o ciemnozielonych łodygach: zraszanie liści

    Epipremnum złociste najlepiej rośnie w otoczeniu o dość dużej wilgotności powietrza, tak jak w swoim naturalnym środowisku. Dlatego szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy ogrzewanie centralne wysusza powietrze w domu, trzeba pamiętać, że liście powinny być zraszane. W przeciwnym razie końcówki liści mogą brązowieć i usychać.

    Jaką ziemię stosować?

    Podłoże do roślin epipremnum nie musi mieć specjalnych właściwości. Z powodzeniem stosuje się ziemię uniwersalną czy do roślin doniczkowych. Odpowiednie podłoże dla epipremnum to żyzna i lekka ziemia. Dobrze sprawdzi się zatem mieszanka torfu, kory i perlitu. Można też użyć specjalnego podłoża do roślin pnących lub skalnych. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni drenaż, aby uniknąć gnicia korzeni.

    Jaki nawóz stosować w przypadku epipremnum aureum?

    W okresie wzrostu roślina potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, a musisz wiedzieć, że epipremnum złociste rośnie bardzo szybko, dlatego nie można zapominać o zasilaniu podłoża nawozem, aby utrzymać prawidłowy rozwój rośliny. W tym celu zastosuj uniwersalny preparat do roślin o ozdobnych liściach, który rozrabia się w wodzie.
    Newralgiczne jest regularne zasilanie rośliny nawozem, w szczególność w okresie intensywnego wzrostu od marca do września. Może być to mieszanka do roślin doniczkowych, albo też dedykowane kompozycje do ozdobnych liściastych kwiatów. Są one bogate w mikroskładniki dobrze wpływające na wygląd liści. 

    Epipremnum złociste: dlaczego ważne jest przesadzanie rośliny?

    Przez wzgląd na szybki wzrost rośliny niezbędne jest coroczne przesadzanie do większego pojemnika. Starsze rośliny, liczących sobie kilka lat, nie wymagają tak częstego przesadzania. Przenosiny do nowej doniczki można wykonywać w dwuletnich odstępach.

    Jak dbać o system korzeniowy rośliny?

    Epipremnum aureum powinno być uprawiane w odpowiednim pojemniku z drenażem. Na dnie pojemnika należy umieścić warstwę żwiru, perlitu lub keramzytu. Pielęgnacja systemu korzeniowego powinna opierać się na odpowiednim nawadnianiu, jednak należy pamiętać, że nadmierne podlewanie szkodzi roślinie i doprowadza do gnicia korzeni.

    Rozmnażanie epipremnum złocistego

    Co ciekawe, epipremnum złociste można również bardzo łatwo rozmnażać. Roślina świetnie znosi cięcie i łatwo ukorzenia się w wodzie. W efekcie po rozkrzewieniu się rośliny możesz bez trudu zyskać dodatkowe sadzonki. A ponadto rozsadniki wykonane metodą DIY np. ze szklanych fiolek oraz mini makram, mogą być dodatkową ozdobą wnętrza.

    Czy należy przycinać epipremnum aureum?

    Rozwinięty system korzeniowy szybko się rozrasta, a pędy przyrastają, dlatego warto często przycinać roślinę. Jeżeli epipremnum złociste ma jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy, to zadbaj o prawidłowy rozwój rośliny stosując się do powyższych wskazówek.
    W momencie kiedy uprawiana roślina jest odpowiednio rozwinięta można ją przycinać. Pamiętaj, aby przed przycinaniem wyczyścić ostrze nożyczek lub sekatora. Starsze pędy, które są przerośnięte lub zdeformowane należy usunąć, aby uzyskać przepiękne pnącze.

    Jak wygląda kwitnienie epipremnum? 

    Jeśli chodzi o pnącze epipremnum, kwitnienie nie jest szczególnie ozdobne czy efektowne. W warunkach domowych dochodzi do niego niezwykle rzadko, a roślina wytwarza pojedynczy kwiat lub kilka kwiatów w kształcie kolby. Epipremnum nie wymaga w okresie kwitnienia szczególnego traktowania, warto jednak zadbać, by była dobrze nawodniona i odżywiona. 

    Epipremnum złociste: aranżacje

    Łatwa uprawa ułatwia różnego rodzaje aranżacje. Oto kilka przykładów wykorzystania:
  • Pnąca roślina: roślina jest doskonałym wyborem do ogrodów skalnych lub jako roślina pnąca na ścianach lub pergolach.
  • Roślina doniczkowa: jako roślina doniczkowa, która może być sadzona w pojemnikach na tarasie lub w salonie.
  • Roślina wisząca: Epipremnum aureum może być sadzone w wiszących doniczkach lub koszach, tworząc piękny efekt zwisających liści.
  • Roślina zielona: może być również sadzone jako roślina zielona w ogrodzie lub na tarasie.
  • Roślina terrarium: można wykorzystać również do terrarium ze względu na swoje piękne liście i łatwość uprawy.
  • Aby roślina wkomponowała się we wnętrze, ważne by znaleźć odpowiednie miejsce i odpowiednio ją pielęgnować.

    Epipremnum złociste – cena. Gdzie kupić sadzonkę rośliny docznikowej?

    Jest to dość popularna roślina doniczkowa, więc można ją powszechnie kupić w kwiaciarniach, marketach czy w sieci. Cena sadzonki epipremnum złocistego, którego długość pędów mają około 50 cm długości, to koszt mniej więcej 50 zł.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Wnętrz ze smakiem