Data publikacji:

FAAC 414 – montaż krok po kroku. Jak zamontować FAAC 414?

FAAC jest skrótem od nazwy włoskiej firmy Fabbrica Automatismi Apertura Cancelli, która działa na rynku od 1965 roku. Jej założyciel zainspirował się osobistymi doświadczeniami i chciał ułatwić ludziom życie, wprowadzając na rynek skuteczne systemy automatycznego otwierania i zamykania bram, który oparte były na napędzie hydraulicznym. FAAC jest dziś wiodącym producentem silników i podzespołów do automatyki drzwiowej, począwszy od bram garażowych i wjazdowych, a skończysz na drzwiach przesuwanych. Firma ma w sumie 18 zakładów produkcyjnych w 15 krajach, a także dysponuje kilkudziesięcioma patentami. Od 2002 roku oficjalnie działa również w naszym kraju, oferując pełen serwis urządzeń.
faac 414 jak montować

FAAC 414 – podstawowe informacje

FAAC 414 to tzw. siłownik, a więc hydrauliczny napęd elektromechanicznych z silnikiem 230 V. Produkt ten jest ceniony ze względu na swoje kompaktowe wymiary i uniwersalność, współpracuje bowiem z większością bram skrzydłowych. FAAC 414 dostępny jest w trzech wersjach: standardowej (skrzydła bramy o długości 3–4 metrów), krótkiej (maksymalna długość skrzydła to 1,8 metra) oraz długiej (skrzydła bramy o długości 4–5 metrów). Zarówno standardowy, jak i długi wariant, zaopatrzone są w zamek elektromagnetyczny hamujący zamykaną bramę.

Montaż FAAC 414 krok po kroku – od czego zacząć

Oczywiście posiadanie jednego lub dwóch siłowników FACC 414 to tylko element całej instalacji bramy, pozostałe musimy teoretycznie zakupić osobno. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotowe zestawy FAAC 414. Powinny zawierać wszystkie podstawowe komponenty, takie jak kondensatory rozruchowe centrala sterująca z obudową, moduł radiowy, piloty zdalnego sterowanie, fotokomórki, elementy mocujące oraz w razie potrzeby także lampę sygnalizacyjną. To jednak nie wszystko, bowiem w komplecie nie znajdziemy niezbędnych przewodów i kabli, których długość będziemy musieli ustalić samodzielnie.
Przebiegu instalacji nie da się niestety opisać w kilku prostych krokach, wiele zależy bowiem od zmiennych, takich jak materiał, z którego została wykonana brama, jej odległości od źródła zasilania, wielkości posesji, położenie drogi itd. W instrukcji zestawu do montażu FAAC 414 znajdziemy jednak najczęściej dokładne informacje na temat sposobu podłączenia konkretnych części mechanizmu, a także to, jak wykonać przyłącza zasilające. Znajdziemy tu też wskazówki, jak zaprogramować centralę sterującą i połączyć ją z wszystkimi pozostałymi komponentami odpowiadającymi za otwieranie bramy.
Dla osób doświadczonych w pracach z urządzeniami elektrycznymi oraz w wykonywaniu instalacji elektrycznych, przygotowanie bramy nie będzie dużym problemem. Początkujący, którzy nie mają doświadczenia w tego typu pracach, powinni poważnie rozważyć, czy nie warto wezwać na pomoc specjalistów. Czasami może okazać się też, że jeżeli brama nie została wykonana przez profesjonalistę, producent nie uzna naszej reklamacji w razie awarii któregoś z komponentów.
Pamiętajmy, że podczas FAAC 414 siłowniki trzeba solidnie przymocować do podstawy skrzydeł bramy. Jeżeli jest ona murowana lub betonowa, używamy standardowych wkrętów i wiertarki z udarem, ale gdy są to metalowe słupki – niezbędne będzie sięgnięcie po wymagającą odpowiedniego doświadczenia spawarkę.
Bardzo często samodzielnie będziemy musieli też przeprowadzić przewody zasilające pod jezdnią lub ziemią, co dodatkowo wydłuży cały proces. Jednostkę centralną trzeba też połączyć z siecią elektryczną, co z kolei wymaga nieraz prowadzenia kabli z wewnątrz domu lub garażu.
Zdjęcie: Envato Elements