Data modyfikacji:

Fantazyjne dekoracje z gazet – garść inspiracji

Jeśli w Twoim domu prasa papierowa wciąż bije na głowę wydania elektroniczne, z pewnością zgromadziłaś sterty niepotrzebnej makulatury. Zamiast je marnować i wyrzucać na śmietnik, możesz stworzyć ciekawe dekoracje z gazet.

Od kilku lat sporą popularnością cieszą się dekoracje z gazet wyplatane z papierowej wikliny. By je stworzyć, trzeba pociąć strony na długie paski o szerokości około 5 centymetrów, które następnie nawijamy na patyczek po szaszłykach i po uzyskaniu odpowiedniego kształtu rurki zaklejamy z obu stron klejem.

Wyplatanie zaczyna się od podstawy, którą tworzymy przeplatając między sobą kilka lub kilkanaście rurek, by powstała kratka. Następnie wokół niej oplatamy kolejne,  przeciągając je nad lub pod bocznymi „promieniami” konstrukcji. Czynność powtarzamy aż do zyskania podstawy o pożądanej średnicy.

www.pepperboxcouture.wordpress.com

Kolejnym krokiem jest przygotowanie formy, na przykład doniczki lub wazonu, na której ułożymy denko, a wystające rurki zegniemy na jej ścianki. Następnie za pomocą kolejnych oplatamy naczynie tak jak poprzednio, aż do uzyskania właściwego kształtu.

W ten sposób można tworzyć rozmaite dekoracje z gazet - kosze i pojemniki, fantazyjne klosze lamp czy biżuterię, a w wersji dla bardzo zaawansowanych rzemieślników - kufry czy fotele. By sploty wyglądały dobrze, powinny ściśle do siebie przylegać i w żadnym wypadku nie mogą się rozchodzić. Na początek warto zacząć od nieco cieńszej gazety z papieru makulaturowego, by później przejść do bardziej sztywnych i lakierowanych kartek.

www.houzz.com

We wnętrzu o zacięciu minimalistycznym dekoracje z gazet ozdobić ścianą podobnie jak tapeta, a stosik zebranych przy łóżku numerów stanie się stolikiem nocnym.

Gazety są również wdzięcznym materiałem do robienia kwiatów czy innych form przestrzennych. Ciekawym pomysłem może być oblepienie czarno-białą gazetą abażura lub wykorzystanie kolorowych rurek jako dekoracji lustrzanej ramy.

Autor: Kasia Szulik