Data modyfikacji:

Fugowanie klinkieru - jak je wykonać?

Ściany lub ogrodzenia wykonane z cegieł lub płytek klinkierowych mogą być niezwykle atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego tynku lub farb. Świetny efekt dekoracyjny uzyskamy jednak tylko, gdy zadbamy o poprawne wykończenie całości. Sprawdź zatem, jak powinno przebiegać poprawne fugowanie klinkieru.
klinkier
Klinkier to niezwykle uniwersalny ceramiczny materiał, który charakteryzuje się świetnymi właściwościami fizycznymi. Przygotowuje się go z gliny wapienno-żelaznej, piasku oraz skaleni, które prasuje się w warunkach wysokiego ciśnienia, a następnie wypala w temperaturze od 1000 do 1300 stopni Celsjusza. Z materiału wykonuje się cegły budowlane i kanalizacyjne, płytki elewacyjne lub podłogowe, płyty i kostkę chodnikową, a także dachówki oraz parapety. Jego odpowiednia obróbka, jak również wykończenie, gwarantuje przedłużoną trwałość wykonanych z niego konstrukcji lub pokrytych nim powierzchni. Radzimy więc, jak poprawnie fugować klinkier.

Fugowanie płytek klinkierowych

Płytkami klinkierowymi wykańczamy zewnętrzne elewacje budynków, ogrodzenia, a także ściany wewnętrzne, chroniąc powierzchnie przed uszkodzeniami, wilgocią oraz zmienną temperaturą. W pomieszczeniach spełniają głównie funkcje dekoracyjne, imitując cegłę, kamień, a czasami też drewno. Odznaczają się one zazwyczaj bardzo niewielką grubością, która ułatwia ich przyklejanie.
Obróbka płytek klinkierowych przebiega w zbliżony sposób do ceramicznych, z tym że używamy dedykowanych zapraw i klejów przeznaczonych do tego materiału. Fugowanie przebiega na dwa sposoby – na sucho lub mokro.

W przypadku fugowania na sucho do zmieszania zaprawy używamy niewielkiej ilości wody. W ten sposób fuga jest bardzo gęsta i plastyczna. Dzięki temu z łatwością rozprowadzimy ją pomiędzy przyklejonymi płytkami, nie ubrudzi ona też znacząco powierzchni ściany i nie zostawi trudnych do usunięcia śladów. Poprawne rozprowadzenie spoiwa zajmuje jednak sporo czasu.

Fugowanie na mokro wymaga z kolei wymieszania zaprawy w dużej ilości wody. Zaprawa powinna być niezwykle rzadka. Metodę tą stosuje się w przypadku, gdy układamy płytki pokryte gładkim szkliwem lub glazurą, ponieważ spoiwo będzie osadzać się na chropowatej powierzchni zwykłej płytki.

Fugowanie cegieł klinkierowych


Fugowanie cegieł klinkierowych na zewnątrz potrwać może nawet kilka dni, w zależności od panującej wilgotności oraz temperatury. Spoiwo fugi musi dotykać bezpośrednio zaprawy murarskiej, dlatego musimy użyć znacznie większej ilości oraz dokładnie docisnąć je pomiędzy wszystkie cegły. Pomocna w tym okaże się dedykowana szpachelka do fug. Na samym początku wypełniamy szczeliny w pionie, a następnie przechodzimy do tych w poziomie. Spoiwo powinno wystawać lekko poza powierzchnię cegły, jego nadmiar usuwamy i wyrównujemy przy pomocy szpachli. Na koniec cegły oczyszczamy pędzlem lub szczotką z miękkim włosem. Operację wykonujemy bardzo ostrożne, by nie naruszyć fugi. Po wyschnięciu powinniśmy upewnić się, czy na ścianie nie zostały żadne resztki fugi, które zasychając, przyjmą formę białych plam i osadu. Możemy usunąć je z pomocą ciepłej wody, nasączonej wodą ścierki lub szczotki.
Autor: Michał Kułakowski