Data publikacji:

Gabinet w stylu angielskim – jak urządzić gabinet w stylu angielskim?


Gabinet to miejsce codziennej wielogodzinnej pracy, w którym czasami przyjmujemy klientów lub gości. Pomieszczenie powinno być więc nie tylko komfortowe, ale również eleganckie. W poszukiwaniu idealnej aranżacji wiele osób udaje się po inspiracje z Wysp Brytyjskich, dlatego radzimy, jak urządzić gabinet w stylu angielskim
gabinet
Choć czasy Imperium Brytyjskiego, nad którym „nigdy nie zachodzi słońce”, mamy już dawno za sobą, nie można nie docenić roli, jaką Brytyjczycy mieli w kształtowaniu gustów, mody oraz architektury na całym świecie. Być może dlatego też do tej pory klasyczne brytyjskie wnętrza, w dużej mierze inspirowane epoką wiktoriańską i edwardiańską (a więc okresami największych wpływów i potęgi kraju), są synonimem luksusu, elegancji oraz wygody. Przymioty te cenne są zwłaszcza przy urządzaniu miejsca pracy, w którym przyjmujemy także ważnych klientów lub gości. Dowiedz się zatem, czym cechuje się gabinet w stylu angielskim.

Charakterystyka stylu angielskiego we wnętrzach


Zanim przejdziemy do konkretów, warto, byś wpierw dowiedział się, czym ogólnie charakteryzuje się styl angielski we wnętrzach. Dzięki popkulturze, a zwłaszcza filmom, większość z nas ma całkiem dobre rozeznanie w tej kwestii, ale warto uporządkować fakty. Styl angielski w dużej mierze stara się naśladować wystrój rezydencji bogatych XIX-wiecznych Brytyjczyków. We wnętrzach takich panuje elegancja oraz harmonia, i to nawet mimo tego, że wyposażenie stanowią często duże i ciężkie meble oraz sztuka z rożnych epok historycznych, często wymieszane z bardziej nowoczesnymi przedmiotami. Przy aranżacji angielskiej nie liczymy się kosztami i wybieramy produkty z najwyższej półki.

Gabinet w stylu angielski – najważniejsze elementy


Gabinet w stylu angielskim urządzimy na prawie każdej powierzchni, ale najlepszy efekt uzyskuje się oczywiście na dużym metrażu. Z racji obowiązkowego użycia dużych i okazałych drewnianych mebli w ciemnych kolorach, przygotowanie aranżacji powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Biurko i inne elementy wyposażenia dobieramy tak, by nie przytłoczyły pomieszczenia, dobrze ze sobą współgrając. Niezwykle ważna jest oczywiście także twoja wygoda, w gabinecie spędzisz bowiem nieraz wiele godzin dziennie. 

Jakie kolory dominują w stylu angielskim?

W gabinecie angielskim dominują spokojne i stonowane barwy, które nie rozpraszają podczas pracy. Najczęściej używa się beżów, popieli oraz brązów w różnych odcieniach. Inne akcenty kolorystyczne to już domena dodatków, takich jak rośliny (doniczkowe lub kompozycje bukietowe) czy obrazy.

Ściany i podłogi w gabinecie angielskim

Podłogi w pracowni w stylu angielskim wykonuje się prawie zawsze z litego drewna. Poza zwykłymi panelami preferuje się także ozdobne parkiety. Wnętrze ocieplają duże dywany z florystycznymi i geometrycznymi wzorami, które uszyte są z wełny.

Ściany są zazwyczaj pomalowane na jasne kolory, głównie beże i popiele, kontrastujące z ciemnymi meblami i podłogami. Nie powinno zabraknąć również dużych drewnianych listew przypodłogowych oraz sztukaterii podsufitowej. W najbardziej luksusowych gabinetach właściciele instalują zdobioną panelową
boazerię

Meble w angielskim gabinecie

Meble to najprawdopodobniej najważniejszy element decydujący o angielskim charakterze wnętrza. Najczęściej przyjmują one ciemne barw (różne odcienie brązu), które kontrastują z jasnymi ścianami. Do urządzania gabinetu wybieramy ciężkie biurka wykonane z wysokiej jakości lakierowanego drewna, wzbogacone o wiele klasycznych elementów ozdobnych. Możemy w tym miejscu mieszać nieco tradycyjne style (od baroku i rokoko, po Art Deco), ale nie wykraczamy poza pierwszą połowę XX wieku. Krzesło lub fotel wykonany jest z podanych materiałów, a jego miękkie oparcie i siedzisko obijane są szlachetną skórą.

Niezbędnym uzupełnieniem wnętrza są tutaj majestatyczne biblioteczki i szafki, często z przeszkolonymi drzwiczkami lub frontami. Jeżeli przyjmujemy gości, dobrym rozwiązaniem są wygodne skórzane fotele, stolik kawowy i dodatkowa kanapa.

Oświetlenie w angielskim gabinecie

Obowiązkowym elementem wystroju jest metalowa lampka biurkowa ze złotym wykończeniem. Unikamy nowoczesnych wzorów, stawiając na modele w stylu retro. Dodatkowe oświetlanie zapewniają tradycje naścienne kinkiety, podsufitowe plafony oraz stojące lampy pokojowe z tradycyjnymi kloszami.

Dodatki w angielskim gabinecie

Podstawowym dodatkiem w gabinecie angielskim będą oczywiście książki, które powinny zajmować większość dostępnych półek. Na miejscu są również ozdobne metalowe ramki ze zdjęciami, globusy, drobne bibeloty i figurki związane z zainteresowaniami właściciela, np. modele żaglowców. Na ścianach pojawiają się eklektyczne grafiki oraz obrazy.

We wnętrzu nie powinno zabraknąć również dużego zegara (ściennego lub stojącego). Dobrym elementem dekoracyjnym jest także gustowny wazon z kwiatami na blacie biurka. Okna zasłonięte są najczęściej, w zależności od wielkości pomieszczenia i potrzeb właściciele, przez grube lub zwiewne zasłony i firany, a także wygodne w użyciu rolety.