Data publikacji:

Garderoba na poddaszu Jak zrobić garderobę pod skosem?

Garderoba to szalenie praktyczne rozwiązanie – wszystkie ubrania i dodatki znajdują się w jednym miejscu, co pozwala na łatwiejsze kompletowanie stylizacji i umożliwia zaoszczędzenie miejsca w sypialniach. Jednak urządzenie funkcjonalnej garderoby wcale nie jest proste. Zwłaszcza jeśli pomieszczenia ma być zlokalizowane na poddaszu. Jak zaaranżować komfortową garderobę pod skosem? Sprawdźmy.

garderoba na poddaszu

Garderoba pod skosem – jakie meble przy ściance kolankowej?

Ściana kolankowa to najbardziej problematyczny element architektury pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Jest to niewysoka, licząca z reguły około 100 - 140 cm wysokości, szczytowa ściana najwyższej kondygnacji. W kierunku ściany kolankowej skośnie opada połać dachu. W rezultacie, pomieszczenia na poddaszu w rzeczywistości są mniejsze, niż wydawałoby się to wedle metrażu liczonego po podłodze.

Aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, przy ściance kolankowej najlepiej jest zamontować meble robione na wymiar. W takim przypadku idealnie dostosujesz zabudowę do warunków architektonicznych twojej garderoby na poddaszu. 

Przeczytaj również: Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking

Jeśli ścianka jest niska, w tym miejscu warto postawić na wysuwane szuflady. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ do wnętrza szuflady zlokalizowanej na niedużej wysokości znacznie łatwiej sięgnąć, niż gdyby w tym miejscu zamontowane były tradycyjne półki. Zasada ta generalnie dotyczy planowania szafy – mniej więcej od wysokości pasa w dół powinniśmy stawiać właśnie na wysuwane szuflady.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zabudowa garderoby pod ścianą prostopadłą do kolankowej. W takim przypadku zabudowa mebli będzie się obniżać zgodnie ze spadkiem połaci dachu. Możesz w tym przypadku zdać się na gotowe rozwiązania, ponieważ w sprzedaży dostępne są szafy przystosowane do montażu w takim miejscu lub postawić na zabudowę na wymiar. Szafy pod skosem tego typu prezentują się ciekawie i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Garderoba ze skosem – oświetlenie

Warunki oświetleniowe na poddaszu z reguły są dobre, za co odpowiadają okna połaciowe. Jednak nie zawsze tak jest, a zwłaszcza w przestrzeniach pod skosami tuż przy ściance kolankowej – w tych miejscach oświetlenie może nie być wystarczające. Główne źródło światła służy jedynie do ogólnego oświetlenia pomieszczeń. Dodatkowo warto doświetlić również szafę.

W tej roli świetnie sprawdzić się mogą listwy LED montowane wewnątrz szafy w metalowych profilach. Innym ciekawym pomysłem jest osadzenie listw tego typu w relingach, na które trafią wieszaki z ubraniami. Źródło światła tego typu pozwoli ci łatwo zorientować się w zawartości garderoby i dodatkowo sprawi, że garderoba na poddaszu będzie prezentować się jeszcze lepiej.

Garderoba na poddaszu – jaka kolorystyka?

W garderobie dużo się dzieje – jeśli postawisz na otwarte półki i wieszaki na ubrania, a elementy twojej garderoby pozostaną widoczne, nietrudno o wrażenie chaosu. Dlatego, urządzając pomieszczenie, warto postawić na stonowaną paletę kolorystyczną, która będzie dobrym tłem dla barwnej kolekcji ubrań.

Na jakie kolory postawić urządzając garderobę na poddaszu? W praktyce świetnie sprawdza się biel oraz jasne odcienie beżu i szarości. Po pierwsze, te kolory świetnie komponują się z innymi barwami, więc łatwo wystylizujesz całe wnętrze. Po drugie, jasne kolory odbijają światło, co jest szczególnie ważne, jeśli garderoba to pomieszczenie, w którym znajduje się niewielkie okno lub nie ma go wcale.

Akcesoria do przechowywania

Jeśli chcesz, aby garderoba na poddaszu ze skosami była naprawdę funkcjonalna, warto dobrać także dodatkowe akcesoria do przechowywania. Chodzi o różnego rodzaju pudełka i zasobniki na buty, czapki szaliki oraz bieliznę. Przegródki do szuflad pozwolą utrzymać w nich porządek.

Dodatkowo dobrym pomysłem są kosze z naturalnych materiałów, np. wikliny czy rafii. Nie dość, że świetnie wyglądają, to jeszcze pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku niektórych elementów garderoby.

Aranżacja garderoby – dodatki

W dobrze urządzonej garderobie na poddaszu nie może zabraknąć lustra. Jeśli pomieszczenie jest na tyle przestronne, dobrym pomysłem będzie duże lustro ścienne lub stojące. Model tego typu prezentuje się efektownie i podkreśli charakter pomieszczenia. Alternatywnym rozwiązaniem są drzwi szafy wyposażone w lustro – w ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce.

Nawet jeśli twoja garderoba jest niewielka, nie pomijaj lustra w jej stylizacji również z dekoracyjnego powodu. Lustrzana tafla odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się większe i jaśniejsze.

Jeśli zdecydujesz się na otwarte półki i relingi na ubrania, warto postawić na wieszaki utrzymane w tej samej kolorystyce, np. białe plastikowe lub drewniane. Dzięki temu garderoba będzie prezentowała się znacznie lepiej. Innym trikiem, który dodatkowo podniesie walory dekoracyjne całej aranżacji, jest kolorystyczne grupowanie ubrań. I chociaż może się to wydawać karkołomnym rozwiązaniem, warto na nie postawić. Dzięki temu całość będzie prezentować się spójnie i estetycznie. 

Planując swoją garderobę na poddaszu, należy też postarać się, aby wnętrze było szyte na miarę twoich potrzeb. Liczbę półek, szuflad, relingów oraz ich wielkość należy dostosować do charakteru garderoby. Nie zapominaj też, że to właśnie w garderobie najpewniej wylądują dodatkowe akcesoria, jak deska do prasowania, sprzęt sportowy itd. Dla tych przedmiotów również trzeba wygospodarować odpowiednie miejsce.